تغذیه سالم
منظور از برنامه رژیم لاغری انطاف پذیر، برنامه ایست که هیچ گروه غذایی را برای شما ممنوع نکرده و شامل تمام گروه های غذایی اصلی است.

ویژگی های یک رژیم لاغری مفید

کافیست عبارت «رژیم لاغری» را در اینترنت جستجو کنید. در کسری از ثانیه وب سایت های مختلفی از دکتر فلانی و بهمانی پکیج های ویژه لاغری در عرض چند هفته را به شما پیشنهاد می کنند. اما این برنامه های رژیم لاغری تا چه حد قابل اعتماد هستند؟ از کجا تشخیص بدهیم کدام برنامه رژیمی خوب است و کدام بد؟
قبل از هر چیزی با خودتان صادق باشید و ببینید که اصلا به یک رژیم لاغری نیاز دارید یا این فقط یک وسواس فکری است. برای اطمینان از داشتن اضافه وزن و میزان آن بهتر است شاخص توده بدنی (BMI) خود را به دست آورید. محاسبه BMI از طریق یک فرمول ساده انجام می شود.

ویژگی های یک برنامه لاغری خوب

در این مطلب نکاتی را می گوییم که با در نظر گرفتن آنها بتوانید انواع رژیم لاغری را بررسی کرده و بهترین را انتخاب نمایید.

رژیم لاغری خوب انعطاف پذیر است

منظور از برنامه رژیم لاغری انطاف پذیر، برنامه ایست که هیچ گروه غذایی را برای شما ممنوع نکرده و شامل تمام گروه های غذایی اصلی است. یک رژیم لاغری سالم باید شامل سبزیجات و میوه ها، همه غلات، محصولات لبنی کم چرب، منابع پروتئین بدون چربی و آجیل و مغزها باشد. برنامه رژیمی انعطاف پذیر اجازه یک زیاده روی گاه گاه و منطقی را به شما می دهد. مواد غذایی ذکر شده در برنامه لاغری باید در فروشگاه های نزدیک منزلتان موجود باشد و بتوانید از پس هزینه های آن برآیید. در عوض، یک رژیم لاغری خوب مواردی مثل نوشیدنی های الکلی، نوشیدنی های قندی مثل نوشابه و شیرینی را محدود می کند زیرا کالری بالای آنها مواد مغذی کافی را به بدن نمی رسانند. 

غذای سالم و مفید

رژیم لاغری خوب متعادل است

برنامه لاغری تان باید مواد مغذی و کالری را به میزان لازم در خود جای داده باشد. خوردن مقدار زیادی از خوراکی هایی مثل گریپ فروت یا گوشت قرمز، کاهش شدید کالری یا حذف کلی گروهی از مواد غذایی مثل کربوهیدرات ها مشکلات تغذیه ای برایتان ایجاد خواهد کرد. رژیم سالم خیلی به ویتامین ها و قرص های مکمل نیاز ندارد.

رژیم لاغری خوب رغبت انگیز است

یک برنامه لاغری خوب باید غذاهایی که شما دوست دارید را شامل شود. در غیر اینصورت، میلی به ادامه دادن آن نخواهید داشت و مجبور به خوردن غذاهای خارج از برنامه خواهید شد. نتیجه چنین شرایطی عدم کاهش وزن و حتی در مواردی، افزایش وزن بیش از پیش است. اما اگر غذاهای مورد علاقه تان در رژیم گنجانده شده باشد، اصلا حس محدودیت نداشته و آن را با رغبت ادامه می دهید و به وزن دلخواه خود می رسید.

رژیم غذایی مناسب

تجویز یک متخصص تغذیه است

متاسفانه این روزها افراد غیرمتخصص بسیاری از شرایط فضای مجازی سوءاستفاده کرده و با فروش پکیج های لاغری غیر اصولی اقدام به کلاهبرداری از افراد ناآگاه می کنند. این افراد لاغری سریع و چشمگیر را تضمین می کنند اما تضمینی برای سلامت شخص وجود ندارد. یعنی حتی اگر بتوانید تا انتها طبق برنامه ارائه شده توسط افراد سودجو پیش بروید، امکان دارد وزن زیادی را در مدت زمان کوتاه کم کنید. اما چنین برنامه های سخت گیرانه ای معمولا فرد را به سوءتغذیه و عواقب آن مثل مشکلات پوست، مو و گوارش دچار می نماید. 
بهترین کار این است که به صورت حضوری به یک متخصص تغذیه مراجعه و یک رژیم لاغری اصولی دریافت کنید. در ضمن، انتظار معجزه نداشته باشید؛ بعضی افراد اسفند ماه به متخصص مراجعه کرده و می خواهند تا عید 15 کیلو از وزن خود را کم کنند. این کار نشدنی است و اگر بدن را مجبور به تحمل گرسنگی کنید، عواقبی بسیار بدتر از چاقی و بدفرمی بدن نصیبتان خواهد شد.
علاوه بر همه این ها، برنامه لاغری ارائه شده توسط متخصص تغذیه مخصوص شما و شرایط خاصتان است. به طور مثال، اگر بیماری هایی مثل دیابت، آلرژی یا بیماری های قلبی داشته باشید، متخصص تغذیه برنامه لاغری تان را متناسب با آن شرایط تنظیم می کند. اما پکیج هایی که توسط افراد غیر متخصص ارئه می شود، معمولا شبیه به هم بوده و شرایط خاص بیمار را در نظر نمی گیرند.

کلید طلایی موفقیت رژیم لاغری

هرچقدر هم رژیم غذایی سالم و اصولی خود را با پشتکار دنبال کنید، اگر فعالیت فیزیکی و ورزش با آن همراه نباشد، وزن زیادی را نمی توانید از دست بدهید. ورزش و مصرف کالری کمتر در کنار هم می توانند کاهش وزن چشمگیری را برایتان به ارمغان آورند. ورزش کردن علاوه بر کاهش وزن، اثرات مثبت دیگری را هم به دنبال دارد و برای ثابت نگه داشتن وزن ایده آل ضروری است.

ویژگی های یک رژیم لاغری خوب

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی