تولد
مصرف آنتی بیوتیک
مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های عفونی بهترین گزینه است، اما در هنگام مصرف آنتی بیوتیک باید نکاتی را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

باید نبایدهای مهم حین مصرف آنتی بیوتیک

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان عفونت‌ها و بیماری‌های باکتریایی بسیار مفید است. اما در حال حاضر، مشکلات مرتبط با مصرف بی‌رویه و نادرست آنتی‌بیوتیک‌ها به یک چالش جدی در عرصه پزشکی تبدیل شده است. در این بخش از سلامت نمناک، به بررسی مهمترین نبایدهای مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌پردازیم و اهمیت استفاده صحیح از این داروها را بیان می‌کنیم.

بعد از خوردن آنتی بیوتیک دراز نکشید

پیش از این هم گفتیم که پس از مصرف داروها بهتر است تا 30 دقیقه به حالت دراز کش قرار نگیرید، که این نکته در مورد آنتی بیوتیک ها هم صدق می کند.

خوابیدن

آنتی بیوتیک را سر ساعت بخورید

برنامه‌ریزی کنید که آنتی‌بیوتیک‌هایتان را تقریباً در یک زمان معین در روز مصرف کنید. برنامه‌ریزی آنها را قبل یا بعد از غذا در نظر بگیرید تا بتوانید به خاطر بسپارید.

آنتی بیوتیک فراموش شده را نخورید

اگر آنتی بیوتیک را فراموش کردیم، نوبت بعدی را دوبرابر نکرده و باید به محض یادآوری آن را مصرف کنیم.

آنتی بیوتیک ها را با شیر یا آب میوه مصرف نکنید

دستورالعمل های مربوط به آنتی بیوتیک ها اغلب به شما توصیه می کنند که هر دوز را با آب مصرف کنید و در مورد مصرف لبنیات و آب میوه هشدار می دهند. این محصولات می توانند با آنتی بیوتیک ها تداخل داشته باشند و بر نحوه جذب بدن شما تأثیر بگذارند. در خوردن آب گریپ فروت و مرکبات قبل و بعد از مصرف آنتی بیوتیک، احتیاط کنید و حداقل سه ساعت پس از مصرف نسخه لبنیات مصرف نکنید.

کمی از نور خورشید دوری کنید

آنتی بیوتیک ها این پتانسیل را دارند که حساسیت شما به نور را افزایش دهند، پس درصورتی که دوره مصرف آنتی بیوتیک دارید، زمان خود را در خارج از منزل محدود کنید، به خصوص زمانی که خورشید مستقیماً بالای سر شما قرار دارد و تابش آن قوی تر هستند.

نور خورشید

عوارض جانبی را جدی بگیرید

هر دارویی دارای پتانسیل عوارض جانبی است و عوارض جانبی رایج آنتی بیوتیک ها تهوع، استفراغ، اسهال، تب و عفونت های قارچی است. اگر هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

آنتی بیوتیک را بیشتر از اندازه نسخه مصرف نکنید

آنتی بیوتیک ها را باید تا زمانی که پزشک تجویز کرده است مصرف کرد. در واقع آنها را دقیقاً همانطور که پزشک به شما می گوید و برای شما تجویز شده است مصرف کنید. وقتی علائم بیماری فروکش می کند، به این معنی نیست که همه باکتری ها از بین رفته اند، باکتری های باقی مانده ممکن است باعث شروع مجدد بیماری شوند.

آنتی بیوتیک را همراه با هر دارویی مصرف نکنید

از آنجایی که آنتی بیوتیک ها می توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند، مهم است که در صورت مصرف داروهای دیگر به پزشک خود اطلاع دهید. به عنوان مثال، آنتی بیوتیک ها ممکن است با برخی از رقیق کننده های خون و آنتی اسیدها تداخل داشته باشند. برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند اثربخشی قرص های ضد بارداری را نیز کاهش دهند.

اگه آنتی بیوتیک مصرف میکنی، واجبه اینارو بدونی

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
وبگردی