صبحانه مناسب
مصرف کردن هر نوع صبحانه ای برای افراد مختلف به هیچ وجه مناسب نمی باشد، افراد شب زنده دار و افراد سحرخیز هر کدام باید صبحانه مناسب خود را مصرف کنند.

صبحانه مناسب سحرخیز ها و شب بیدار ها

صبحانه ای که می خورید باید بر اساس الگوی خواب تان تعیین شود. احتمالا این جمله را از دیگران شنیده اید:" من خیلی سحرخیزم " یا " من شب زنده دارم " اما به نظرتان این افراد باید رژیم غذایی یکسانی داشته باشند؟

در پاسخ اینگونه می توان گفت که متخصصان تغذیه بر این عقیده هستند که صبحانه این افراد باید با توجه به الگوی خوابی که دارند، متفاوت باشد. در واقع این افراد باید انرژی مغز خود را به گونه ای متفاوت تامین کنند تا در طول روز عملکرد خوبی داشته باشند.

خوردن یک صبحانه متعادل و متناسب با الگوی خواب نقش مهمی در تنظیم قند خون و سطوح انسولین دارد و اشتهای افراد را نیز تنظیم می کند و کم تر در طول روز دچار افت انرژی می شوند.

صبحانه ی مناسب شما، اگر سحرخیز هستید

به دنبال کربوهیدرات با کیفیت بالا باشید تا انرژی شما را در طول روز فراهم کند و مواد غذایی را انتخاب کنید که حاوی منابع پروتئینی باشد و باعث شود که صبح تا ظهر به اندازه کافی برای کار انرژی داشته باشید.

چند تکه نان تست سبوس دار و یک کاسه جو همراه با موز و کره بادام زمینی قطعا صبحانه ای عالی است و کربوهیدرات بدن را تامین کرده و انرژی کافی را به آن می رساند و پروتئین موجود در آن نیز شما را سیر نگه می دارد.

صبحانه مناسب  

صبحانه مناسب شما، اگر شب زنده دار هستید

اگر شما هم شب زنده دار هستید، قطعا صبح ها با عجله کارهای تان را انجام می دهید بنابراین صبحانه باید از قبل آماده باشد. آشفتگی در خواب قطعا روی هورمون های تنظیم اشتها اثر می گذارد و باعث می شود که در خوردن غذاهای پر کالری افراط کنید زیرا از شب قبل خواب کافی نداشته و می خواهید این کمبود انرژی را با خوردن جبران کنید.

شما باید از غلات و پروتئین برای صبحانه استفاده کنید. همچنین می توانید از یک کاسه جو، کمی ماست و میوه هم برای شروع روز خود استفاده کنید که بسیار عالی خواهد بود.

بهترین نوع صبحانه 

اما چه صبحانه ای متعادل است؟

یک صبحانه مقوی شامل ترکیبی متعادل از کربوهیدرات و غلات کامل است که عموما فیبر زیادی دارد و پروتئین کافی را به بدن می رساند بنابراین یک کاسه جو همراه با آجیل و تمشک و یک تکه نان سبوس دار با تخم مرغ و آووکادو معجزه می کند. انتخاب صبحانه حاوی پروتئین و فیبر بهترین راه برای تنظیم اشتها در طول روز است.

صبحانه خوب

آیا تایم صبحانه خوردن نکته مهمی است؟

نه خیلی. تنها چیزی که مهم است این است که ما انتخاب درستی داشته باشیم و در طول روز هم عادات سالم را به کار ببریم. تصمیم غلط در مورد صبحانه و انتخاب یک صبحانه ضعیف انرژی لازم را به بدن نمی رساند و سطح قند خون را در طول روز متعادل نگه نخواهد داشت. چنانچه در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک می خوانید بهترین راه این است که شما در مصرف یک صبحانه سالم پا برجا و ثابت قدم باشید. برای هر وعده غذایی و میان وعده خود برنامه بریزید.

صبحانه مناسب

در مورد ادامه روز چطور؟

یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کم شدن انرژی در طول روز، این است که همچنان میان وعده هایی پر انرژی و با کیفیت بخورید و در محل کار یا حتی حین رانندگی هم حواس تان به تغذیه خود باشد.

میان وعده ها باید کمی کربوهیدرات داشته باشند تا انرژی شما را در طول روز تامین کنند و مواد مغذی را به بدن تان برسانند. معمولا گزینه های زیر میان وعده های خوبی برای اکثر افراد هستند:

  • غلات کامل همراه با پنیر یا آووکادو
  • جو و عسل
  • ترکیب پاپ کورن خانگی، میوه و آجیل

بهترین صبحانه برای سحرخیزها و شب بیدارها

516
این مطلب مفید بود ؟160
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی