عوارض در خانه ماندن
در خانه ماندن در زمان کرونا اتفاق سختی بود ک همه افراد تجربه کرده اند اما زیاد ماندن در خانه به دلیل برخی مشکلات جدی اصلا توصیه نمیشود.

عوارض بیش از حد در خانه ماندن و بیرون نرفتن

به نظر شما زمانی که سبک زندگی خود را تغییر دهید و دائما در خانه باشید، چه اتفاقی برای بدن تان می افتد؟ همه ما تجربه زیاد در خانه ماندن را در دوران کرونا داشته ایم اما نمی دانستیم که ماندن در خانه در مدت زمان طولانی چه اثراتی روی بدنمان دارد. به خاطر همین در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم که راجع به این موضوع با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم، در ادامه با ما همراه باشید.

به هم ریختن روحیه

ماندن در خانه باعث می شود که شما بعد از یک الی دو روز احساس بدی داشته باشید و از لحاظ روحی به هم بریزید و حتی دچار افکار منفی شوید.

احساس افسردگی

ماندن در خانه حس افسردگی را در شما بیدار می‌ کند و باعث می‌ شود که احساسات منفی را تجربه کنید و حال خوبی نداشته باشید و دچار حس ناراحتی و افسردگی شوید؛ بنابراین اضطراب و افسردگی در کنار یکدیگر جزء اثرات ماندن در خانه است.

ایجاد چرخه منفی به خاطر استفاده زیاد از تکنولوژی

وقتی که مدت زمان طولانی در خانه باشید، مجبور می‌ شوید که سر خود را با تکنولوژی گرم کنید و مدام در شبکه های اجتماعی بالا و پایین بروید؛ همین اتفاق باعث ایجاد یک چرخه احساس منفی در شما می‌ شود که در طولانی مدت به شدت برای تان مضر خواهد بود.

به هم ریختن چرخه خواب

افسردگی و استرس باعث می شود که خواب کافی نداشته باشید و چرخه خواب شبانه شما را آشفته می‌ کند و باعث می‌ شود که از لحاظ روحی و جسمی کاملاً به هم ریخته باشید و از آن جایی که نمی توانید خوب بخوابید؛ دیگر کارهای تان هم به خوبی انجام نمی شود.

پایین آمدن سطح ویتامین دی

بدن ما به ویتامین دی نیاز دارد و حجم زیادی از آن را از طریق نور خورشید دریافت می کند؛ بنابراین اگر در خانه بمانید، رژیم غذایی صحیح نداشته باشید و در معرض نور آفتاب قرار نگیرید؛ سطح ویتامین دی در بدن تان افت می کند که باعث افت قدرت سیستم ایمنی هم خواهد شد.

ویتامین دی

به هم ریختگی تناسب اندام

زمانی که در خانه باشید، احتمالاً فعالیت تان کمتر می‌ شود و کم‌تر هم جنب و جوش دارید؛ همین اتفاق باعث می‌ شود که تناسب اندام تان به هم بریزد و دیگر از لحاظ وزنی در حالت ایده آل و نرمال خود نباشید.

کاهش قدرت سیستم ایمنی

استرس و تنهایی جزء احساساتی هستند که باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی می شوند. از طرفی به خاطر ماندن در خانه، ویتامین‌ های لازم به بدن تان نمی رسد و دچار بیماری‌ های مزمن خواهید شد، زیرا سیستم ایمنی مانند قبل قدرتمند نیست.

در چنین شرایطی باید چه کار کرد؟

  1. در شرایطی که محدود هستید و نمی توانید خیلی بیرون از خانه باشید، بهتر است زمانی را انتخاب کنید که می‌دانید محیط بیرون خلوت تر است و در آن مدت زمان خاص به بیرون از منزل بروید و پیاده‌روی کنید.
  2. از لحاظ ذهنی و جسمی خودتان را فعال نگه دارید.
  3. حرکات کششی انجام دهید.
  4. در خانه پیاده‌روی کنید.
  5. نگاه خود را نسبت به مسائل تازه و متفاوت کنید و زمانی هم که بیرون می روید؛ حتما ماسک بزنید و اصول بهداشت را رعایت کنید تا بتوانید با خیال راحت زمانی در بیرون از منزل باشید‌.
  6. مراقب رژیم غذایی خود نیز باشید.

اگه یه مدت از خونه بیرون نریم چه اتفاقی برامون میفته؟

523
این مطلب مفید بود ؟230
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی