سن تخم مرغ
تخم مرغ یکی از مواد غذایی پر استفاده در سبد غذایی هر یک از ما می باشد که برای تشخیص “سن تخم مرغ” و تازه بودن آن می توانید از یک روش کاربردی استفاده کنید.

آموزش تکنیک تشخیص سن تخم مرغ بدون هیچ دستگاه و ابزاری

همه ما هنگامی که تخم مرغ ها را خریداری می کنیم، به تاریخ روی بسته بندی توجه زیادی داریم و به دنبال این هستیم که ببینیم تاریخ تخم مرغ ها گذشته است یا خیر؛ اما همیشه نمی توانیم به تاریخ آن ها دسترسی داشته باشیم. از طرفی هم باید بتوانیم سن تخم مرغ را تشخیص دهیم و مطمئن شویم که تاریخ انقضای آن نگذشته است. به نظر شما در چنین حالتی باید چه کاری انجام داد؟ 

در این قسمت از رازهای خانه داری نمناک نظر متخصصان را در مورد تشخیص تخم مرغ خوب از تخم مرغ بد و تشخیص سن تخم مرغ برای شما گردآوری کرده ایم تا بتوانید به اطلاعات لازم در این مورد دست پیدا کنید. نکاتی که باید در نظر بگیرید، این است که به تاریخ روی تخم مرغ بسته بندی توجه نکنید و به خاطر این که تاریخ آن گذشته است، هیچ تخم مرغی را دور نیاندازید. 

سن تخم مرغ

بعضی از تخم مرغ ها حتی بعد از گذشتن تاریخ انقضا باز هم قابل مصرف هستند و هیچ مشکلی ندارند. معمولاً تخم مرغ هایی که بیرون از یخچال هستند، بین 7 تا 10 روز سالم باقی می مانند و تخم مرغ هایی که داخل یخچال هستند، حدود 30 الی 45 روز دوام می آورد اما اصلاً نباید ریسک کنید و تخم مرغی را که دو ماه داخل یخچال مانده است را در آشپزی استفاده نکنید. بهترین راه تشخیص گذشتن تاریخ مصرف تخم مرغ را در این قسمت مطالعه خواهید کرد.

همان طور که می دانید چشم و بینی بهترین قضاوت کننده هستند و می توانند تازگی تخم مرغ را تشخیص دهند. پس به چشم و بینی خود اعتماد کنید و از این دو حس قوی استفاده کنید. البته در صورتی باید تخم مرغ را مورد بررسی قرار دهید که هیچ ترکی روی آن وجود نداشته باشد. 

تشخیص سن تخم مرغ با آزمایش شناور شدن در آب

شما نیاز به هیچ آزمایشگاه و وسیله خاصی ندارید. فقط می توانید از وسایل ساده آشپزخانه استفاده کنید. 

در آزمایش اول می توانید یک کاسه شیشه ای را بردارید و داخل آن را با آب سرد پر کنید و سپس تخم مرغ ها را داخل آن قرار دهید. اگر تخم مرغ ها به کف آب رفتند و به ته ظرف رسیدند، یعنی تازه هستند و می توانید از آن ها استفاده کنید اما اگر تخم مرغ روی سطح آب و بالای کاسه ایستاد، یعنی بسیار قدیمی شده است و نباید از آن استفاده کنید.

از طرفی ممکن است که تخم مرغ به ته کاسه برسد اما حالت ایستاده داشته باشد، در چنین حالتی یعنی حدود چهار هفته از تازگی تخم مرغ گذشته است. بهترین و تازه ترین حالت این است که تخم مرغ شما به حالت خوابیده در کف ظرف قرار بگیرد. 

تشخیص سن تخم مرغ

از آن جایی که پوست تخم مرغ متخلخل است و هوا می تواند در آن جریان پیدا کند، در نتیجه تازگی و کهنگی آن به شدت به منافذ روی پوست ها وابسته است. 

در نتیجه این آزمایش می تواند بهترین آزمایش ممکن باشد، زیرا هر چقدر که مدت زمان بیشتری از ماندگاری تخم مرغ بگذرد، هوای بیشتری به داخل آن نفوذ می کند و سبک تر می شود و روی سطح آب می ایستد و این آزمایش، یک آزمایش قابل اطمینان است. 

آیا روش دیگری هم برای تست وجود دارد؟

بله، خوشبختانه روش های دیگری هم وجود دارد که یک مورد دیگر را در این بخش از نمناک به شما آموزش می دهیم که به این شکل است:

  1. یک عدد تخم مرغ را بردارید و آن را داخل بشقاب یا هر سطح صافی بشکنید تا بفهمید تازه است یا خیر.
  2. حال به سفیده تخم مرغ نگاه کنید. اگر سفیده تخم مرغ خیلی پخش نشد و زرده تخم مرغ ظاهری با رنگ زرد یا نارنجی روشن داشت، یعنی تخم مرغ تازه است. حال تخم مرغ را بو کنید. تخم مرغ تازه نباید بوی زیادی داشته باشد. 
  3. اگر تخم مرغ قدیمی باشد ، سفیده آن شل تر از حالت معمولی بوده و رقیق تر می باشد و زرده کمی مسطح تر به نظر می رسد. البته چنین تخم مرغی لزوماً برای مصرف بد نیست. تخم مرغی که واقعا خراب و فاسد شده باشد، زرده و سفیده آن به راحتی از یکدیگر جدا می شوند و بوی ناخوشایندی هم دارد. 

با تخم مرغ منقضی شده چه کار کنیم؟

می توانید پوسته تخم مرغ را به صورت له شده یا خشک شده نگه دارید و برای باروری گیاهان ، داخل خاک بریزید زیرا حاوی مواد معدنی مثل کلسیم و منیزیم است. تخم مرغ ها را می توانید به عنوان ماسک نرم کننده و صاف کننده مو هم استفاده کنید و حدود 20 دقیقه آن ها را به مو بزنید و بعد شستشو دهید. همچنین از این تخم مرغ ها می توانید برای تمیز کردن چرم نیز استفاده کنید.

تخم مرغ تاریخ گذشته

قرار دادن تخم مرغ ها داخل یخچال چه تاثیری روی کیفیت آن ها دارد؟

تخم مرغ هایی که داخل یخچال نگهداری می شوند، خطر سالمونلا در آن ها کاهش پیدا می کند. تخم مرغ هایی که تازه هستند و کوتیکول کاملاً یکدستی دارند، نیازی به قرار گرفتن در یخچال ندارند اما اگر می خواهید دیرتر از یک هفته بعد از آن استفاده کنید، بهتر است آن ها را داخل یخچال نگهداری کنید. 

اتفاقی که بعد از خوردن تخم مرغ تاریخ گذشته رخ میدهد

خطر ابتلا به سالمونلا و مسمومیت غذایی در چنین حالتی افزایش پیدا می کند. 

با یه لیوان آب سن تخم مرغ رو تشخیص بده + آموزش

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
منبع : بخش خانواده نمناک/ف.ن /ن
برچسب : تخم مرغ
وبگردی