والدین سالمند
مراقبت از پدر و مادر زمانی سخت‌تر می شود که آنها سالمند باشند، پس بهتر است برای مراقبت از والدین سالمند خود بعضی نشانه هارا جدی بگیرید.

نشانه های نیاز هرچه بیشتر والدین سالمند به مراقبت

پیری سخت است اما وقتی والدین تان به این مرحله می رسند، برای شما هم چالش برانگیز خواهد بود. با گذشت زمان پدر و مادری که یک عمر را صرف مراقبت از شما کرده اند، تبدیل به کسی می شوند که به کمک نیاز دارند. شاید این افراد مسن بخواهند این دوران را در خانه خودشان سپری کنند که کاملا قابل درک است. دانستن این که والدین سالمند شما دقیقا چه زمانی و چقدر به کمک نیاز دارد هم چالش برانگیز خواهد بود. یک سری نشانه وجود دارد که به شما کمک می کند تا بفهمید پدر یا مادر پیرتان دیگر نباید در خانه تنها بمانند که در این قسمت از خانواده پلاس نمناک به آن ها می پردازیم.

آنها به طور ناگهانی وزن کم کرده اند

اگر متوجه شدید که والدین تان لاغرتر از حد معمول به نظر می رسند، ممکن است نشانه این باشد که آن ها خوب غذا نمی خورند. این اختلال تغذیه ای می تواند نشانه شروع یک بیماری شناختی باشد.

افرادی که از اختلالات حافظه مثل بیماری آلزایمر رنج می ‌برند، اغلب یا خوردن برخی وعده‌ های غذایی را فراموش می ‌کنند یا فراموش می‌ کنند که چطور وعده های غذایی شان را به درستی مدیریت و طبخ کنند که همین هم باعث کاهش وزن شان می ‌شود. اگر چنین باشد به فکر داشتن یک دستیار در خانه باشید تا مطمئن شوید که آن ها هر روز تغذیه کافی دریافت می کنند؛ همچنین شاید بد نباشد والدین پیرتان را به خانه خودتان ببرید و از آن ها مراقبت کنید.

والدین مسن

خانه شان پر از قبض های باز و پرداخت نشده است

انبوهی از قبض های باز نشده می تواند نشانه واضح دیگری از اختلال شناختی رو به رشد باشد. مراقب پاکت ‌های باز نشده باشید، این می تواند علامت قرمزی باشد که نشان می دهد آنها کنترلشان در مورد پرداخت مخارج مثل قبض ها به صورت هوشمند را از دست داده اند. در صورت عدم توجه به این مسئله احتمال این که آن ها به خیلی از جا ها بدهکار شوند، وجود دارد.

به بهداشت شخصی شان توجهی نمی کنند

برای افراد مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر، یادآوری تمام مراحل شناختی مربوط به دوش گرفتن روزانه می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است درک این که چرا باید دوش بگیرند و چطور آن را انجام دهند برای شان دشوار باشد. شما می توانید به آن ‌ها یادآوری کنید که لازم است چه زمانی و چطور دوش بگیرند.

هنگام رفتن به مکان های آشنا؛ گم می شوند

مقاصد همیشگی مثل سوپرمارکت، بانک یا مسجد باید برای والدین شما آشنا و به راحتی قابل یادآوری باشد. اگر متوجه شدید که آن ها دیگر نمی توانند راهشان را به این مکان ها پیدا کنند، یک علامت هشدار است که یعنی مشکلی پیش آمده است. اگر دیگر نمی ‌توانید به توانایی آن ها در مسیریابی اطمینان کنید، شاید زمان آن رسیده که نیروی کمکی برای حفظ امنیت شان استخدام کنید.

آلزایمر

متوجه تغییرات در خانه شان می شوید

اگر والدین شما سابقه به هم ریختگی خانه را دارند، شلوغی لزوما نشانه بدی نیست. با این حال، اگر بعد از عمری تمیز بودن ناگهان با چیزی غیر از آن مواجه می شوید، ممکن است نشانه ‌ای از یک مشکل شناختی اساسی باشد.

علاوه بر این، مراقب چیز هایی که در جاهای غیرعادی در خانه ظاهر می شوند، باشید؛ به طور مثال پاکتِ شیری که به جای یخچال سر از ماشین ظرفشویی در می آورد. تغییراتی از این دست اغلب از واضح ‌ترین نشانه ‌های زوال عقل هستند و می ‌توانند نشانه این باشند که والدین شما دیگر در شرایطی نیست که در خانه تنها بماند.

عادات اینترنتی آن ها تغییر کرده است

افرادی که والدین علاقه مند به اینترنت دارند، باید مراقب هر گونه رفتار عجیب و غریب یا غیرعادی شان هنگام کار با اینترنت باشند، زیرا این امر می تواند نشانه زوال عقل یا بیماری مشابه دیگری باشد.

کسانی که از نظر شناختی رو به افول هستند، دست به سفارش چیز هایی می زنند که به آنها نیاز ندارند. حتی اگر آن ها قبلا هم با اینترنت کار کرده اند و مشکلی نداشته اند خانواده ها باید مراقب فعالیت شان باشند؛ این مسئله در افراد مبتلا به اختلالات شناختی بسیار رایج است زیرا تشخیص اینکه چه کسی دوست و چه کسی دشمن است، برای شان سخت می شود.

آن ها همیشه خسته هستند

زوال عقل، بیماری آلزایمر و سایر بیماری ‌های مزمن می ‌توانند ریتم زندگی شبانه‌روزی را مختل و فرد مسن را به کسی تبدیل کنند که تمام شب بیدار و کل روز خواب آلود است. خواب برای عملکرد شناختی و فیزیکی کاملا حیاتی است.

اگر می بینید که کمبود خواب والدین تان به سلامت آن ها آسیب می‌ زند، شاید لازم باشد نظارت یا تمهیدات بیشتری را در نظر بگیرید. علاوه بر این شاید بد نباشد والدین تان را برای ویزیت پیش یک روانپزشک سالمندان که می تواند به مدیریت مشکلات خواب کمک کند، ببرید.

خستگی

آن ها کلکسیونی از دارو های عجیب و جدید دارند

اگر کابینت داروی والدین شما به طور ناگهانی با دارو های غیرعادی یا احتمالا غیرضروری پر شود، علت آن می تواند یک اختلال شناختی باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری هایی مثل زوال عقل یا آلزایمر، اغلب به طور تصادفی از دارو های بدون نسخه استفاده می کنند، زیرا آن ها سعی می کنند چیزی را درمان کنند که واقعا مشکل نیست. مطمئن شوید والدین شما دارو های مورد نیازشان را در زمان مناسب مصرف می کنند.

آن ها حالت دفاعی و پرخاشگرانه دارند

افرادی که دچار بیماری‌ هایی مثل زوال عقل هستند، نسبت به اطرافیان شان از جمله خانواده با حالت تدافعی رفتار می کنند، زیرا نمی‌ توانند تشخیص دهند چه کسی می‌ خواهد به آنها کمک کند و چه کسی قصد دارد به آن ها صدمه بزند. اگر آن ها تهاجمی عمل می کنند؛ نشانه این در نظر بگیرید که دیگر نباید تنها زندگی کنند و باید شش دُنگ حواس تان به آن ها باشد.

9 علامت نگران کننده درمورد والدین سالمندتان

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : سالمندان
وبگردی