حقایقی در مورد فیل ها
فیل ها یکی از حیوانات خاص و البته عظیم الجثه بر روی کره زمین هستند که برخی از حقایق جالب در مورد این حیوانات وجود دارند و این موارد عبارتند از...

کمی درباره ویژگی های جسمی فیل ها

فیل یکی از حیوانات عظیم الجثه روی زمین است که تنها بازماندگان راسته فیل سانان محسوب می شود. فیل ها در گذشته از تنوع بیشتری برخوردار بودند اما امروزه تنها شامل 2 سرده و 3 گونه می شوند. فیل ها حیوانات بسیار آرام و خونسرد، باهوش، زیبا و فوق العاده احساساتی هستند که از دیرباز مورد تحسین انسان ها قرار گرفته اند. فیل نماد فرهنگ برخی از کشورها همچون هند، تایلند و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا می باشند. در این مطلب قصد داریم درباره این موجود دوست داشتنی صحبت کرده و شما را با ویژگی های جسمی فیل ها آشنا نماییم.

سر

فیل آسیایی پس از (Africana Loxodonta) بزرگترین حیوانات خشکی هستند. آنها پیشانی عمیق لوب دار با تاج گنبدی دوقلوی برجسته دارند.

سر فیل

مغز

فیل مغز بسیار پیشرفته ای دارد که بزرگترین مغز در میان پستانداران خشکی بشمار می رود و مغز آنها 3 یا 4 برابر بزرگتر از مغز انسان است، اگرچه نسبت به وزن بدنشان کوچکتر است.

چشم ها

چشم فیلها کوچک است و به دلیل موقعیت و اندازه سر و گردن ، بینایی محدودی دارند. بینایی آنها در دامنه 25 فوت ضعیف است و در جنگل کمی بهبود می یابد.

چشم فیل

گوش ها

گوش آنها کوچکتر از فیل آفریقایی است و رگهای بزرگی دارند که در زیر پوشش نازک پوست جریان دارد و گفته می شود این امر باعث خنک شدن خون و برای کنترل دما بدن اهمیت دارد (فیلها نمی توانند عرق کنند!). از سن 10 سالگی، بالای گوش آنها به تدریج جمع می شود و به ازای هر 20 سال زندگی، این جمع شدگی حدود یک اینچ افزایش می یابد و این نشانه ایی دقیق از افزایش سن فیل است. فیل ها حس شنوایی بسیار خوبی دارند و در فواصل 10 مایلی می توانند برخی از صداها را بشنوند!

دندانها

فیلها دو نوع دندان، یعنی دندان آسیاب و پیشین دارند. دندان های آسیاب با سطحی از برجستگی های موازی سطوح را از بین می برند (فیلهای آفریقایی از این نظر متفاوت هستند) و در طول زندگی خود دارای شش دسته دندان هستند که با فرسودن دندان ها، در اثر استفاده دندان های قدیمی جایگزین می شوند. هنگامی که تمام دندان های فیل از بین رفت دیگر قادر به تغذیه مناسب نیستند به همین دلیل منجر به مرگ فیل های پیر می شود.

دندان های فیل

عاج

فیل ها عاج هایی به بلندی 3 متر دارند. عاج یک ماده سخت، سفید و مات است که به طور سنتی برای دندان فیل استفاده می شود. اغلب به بلندترین دندان فیل که درازای آن تا 3 متر است، عاج می گویند.

تقریبا 100 فیل در هر روز برای عاج های گرانبهای خود کشته می شوند. از عاج فیل ها برای ساخت وسایل زینتی و ساخت جواهر وسایل و لوازم محکم و دکور و... استفاده می کنند. امروزه سازمان ملل متحد از انجام این عمل به دلیل منقرض شدن نسل فیل ها جلوگیری می کند.

عاج فیل یک امتیاز بزرگ برای فیل ها محسوب می شود زیرا فیل ها با کمک عاج به جمع آوری غذا میپردازند، پوست چیزی را می کنند یا حتی زمین را حفاری می کنند یا یک جسم عظیم را جابجا می کنند.

جالب است بدانید که فیل های افریقایی هر دو جنس ماده و نر عاج دارند اما فیل های آسیایی فقط جنس نرشان عاج ندارند و در برخی موارد نیز جنس ماده عاج کوچکی دارد. داشتن عاج های بلند و زیبا یک عامل مهم برای جذب فیل های ماده برای تولید مثل در فیل ها است.

یک سوم عاج فیل در دهانش و به جمجمه ی فیل متصل است . جالب است بدانید که رشد عاج فیل هیچوقت تا زمان مرگ فیل متوقف نمیشود.

خرطوم

خرطوم فیل ها حدود 180 کیلوگرم و بسیار شگفت انگیز است. فیل با این عضو بدن می تواند ریزترین اشیا و دانه ها را از زمین بردارد.

خرطوم فیل

زبانها و مزه ها

فیلها زبانهای بزرگ ، زیبا و حس چشایی خوبی دارند.

پوست

با وجود اینکه فیل ها پوست کلفت به نظر می رسند، اما پوست ضخیمی ندارند و بسیار حساس هستند. پوست این حیوان شیار دار است و ظاهری سست و شل با موهای زبر دارد و بسیار مستعد تحریک گزش حشرات و کنه هایی است که در چین های پوستی زندگی می کنند به همین دلیل، استحمام منظم برای سلامتی حیوان حیاتی است. فیل ها اغلب با خرطوم خود پوششی از گل روی بدن خود می وزند و این طور از خود در برابر گزش حشرات محافطت می کنند.

پوست فیل

دم

دم یک فیل می تواند تا 1.3 متر طول داشته باشد که یک سری موهای شبیه سیم خشن دارند. این حیوان دارای کنترل فوق العاده ای بر حرکت دم است که از آن به عنوان مگس کش علیه حشرات استفاده می کنند.

پا

پاهای فیل محصولی شگفت انگیز از مهندسی ژنتیک است که باعث می شود از زمین خیس یا تالاب عبور کنند. هنگام کاهش وزن پنجه های آنها منبسط و هنگام آزاد شدن فشار منقبض شده و با این کار وزن فیل پخش می شود. فیل های تایلندی معمولاً چهار ناخن در جلوی پا و پنج ناخن در عقب دارند.

زیستگاه

فیلهای آسیایی در طیف وسیعی از زیستگاه ها از جمله جنگل ها و علفزارها یافت می شوند و از بین رفتن زیستگاه مناسب برای این حیوانات بزرگترین تهدید برای بقای فیل های آسیایی است.

زیستگاه فیل

رژیم غذایی

فیل ها گیاه خوار هستند و از خوردن طیف وسیعی از گیاهان از جمله چمن، بامبو، انواع برگ های درختان و گیاهان، حبوبات، پوست، ریشه و میوه لذت می برند. یک فیل بالغ اشتهای عجیبی دارد و هر روز بین 200 تا 300 کیلوگرم غذا می خورد و کمتر از 50٪ غذا را هضم می کند. یک فیل سالم می تواند تا 60 گالن آب در روز بنوشد.

حقایق جذاب درباره اعضای بدن فیل ها

511
این مطلب مفید بود ؟110
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن /ن
وبگردی