حفظ کارکنان
هر کارفرما و یا مدیری همیشه خواهان داشتن کارکنان با دقت و مسئولیت پذیر و ادامه همکاری با آن ها می باشد، کارفرما برای حفظ کارکنان خوب و شایسته باید به برخی نکات توجه ویژه ای داشته باشد.

بهترین تکنیک و راهها برای حفظ کارکنان خوب

این روز ها بی کاری بسیار زیاد شده است. با وجود این که بسیاری از افراد در انجام کار مهارت دارند، اما هنوز نتوانستند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. از طرفی کارکنان بسیار کمی هم هستند که بتوانند کار خود را با دقت و مسئولیت بالا به انجام برسانند. بسیاری از افراد از شغل خود رضایت کافی ندارند و ترجیح می دهند که به دنبال یک شغل مناسب دیگر بروند. به همین دلیل کارفرما هم باید بتواند کارکنان خوب خود را حفظ کند اما چگونه باید این کار را انجام داد؟ پاسخ را در ادامه ی این بخش از نمناک خواهید خواند.

1. استخدام یک کارمند مناسب از زمان شروع کار

در واقع حفظ یک کارمند باید از همان زمانی که شروع به کار می کند، انجام شود. کارفرما از قبل باید جنبه های مختلف را بررسی کند و اولویت های خود را قبل از استخدام مشخص نماید.

مدیریت حفظ کارکنان

2. اولویت بندی گزینه ها برای بلند مدت

بسیاری از اوقات هست که بعضی از افراد در جایی استخدام می شوند که این استخدام فقط برای مدت زمان خاصی است. از طرفی گاهی اوقات مشکل خاصی در یک شرکت به وجود می آید و آن ها تصمیم می گیرند یک فرد را برای برطرف کردن این مشکل استخدام کنند اما باید استخدام را برای بلند مدت در نظر بگیرید تا کارمند استخدام شده بتواند در بلند مدت اقدامات مناسبی را در جهت پیشرفت کار انجام دهد.

3. قراردادن مزایا

همه افراد در کنار اهداف دیگری که دارند برای یک هدف مشخص کار می کنند که آن هم پول درآوردن و امرار معاش است. در واقع همه ما برای درآوردن خرج زندگی کار می کنیم تا بتوانیم خرج خودمان را در بیاوریم و به دلیل مهارت هایی که داریم پول می گیریم. به همین دلیل یکی از راه های حفظ کارکنان، این است که حقوق و مزایای آن ها را تا جایی که ممکن است افزایش دهید. در واقع این یکی از بهترین سیاست ها برای حفظ کارکنان خوب، در محیط کار است. در کنار آن باید سعی کنید مزایای دیگر را نیز افزایش دهید. تعداد تعطیلی ها و سرویس های خدماتی مثل ناهار، بیمه و غیره را در اختیار آن ها قرار دهید.

حفظ کارکنان

4. فراهم کردن فرصت رشد و ترقی

کارکنان یک شرکت باید فضایی برای رشد و ترقی داشته باشند. در واقع آن ها باید بتوانند با تلاش بیشتر جایگاه بالاتری پیدا کنند، مهارت های جدیدی یاد بگیرند و آن را در حیطه کاری افزایش دهند. با این کار انگیزه و بهره وری آن ها بالاتر خواهد رفت.

5. برقرری ارتباط راحت

اگر کارمندان بتوانند ارتباط راحتی با اطرافیان و رییس خود برقرار کنند و در مورد مشکلاتشان و انتظاراتی که دارند، صحبت کنند، قطعاً احتمال افزایش رضایتمندی در آن ها بالا تر می رود. یک ارتباط راحت در محیط کار عاملی برای افزایش رضایت شغلی در کارکنان می شود.

روش حفظ کارکنان

6. تندرستی کارمند

معمولا در یک کار تجاری هدف همه افراد مخصوصاً کار فرما این است که موقعیت شرکت یا سازمان را به جایگاه بالاتری برسانند اما بهتر است در کنار آن به سلامت و تندرستی خود کارمند هم فکر کنند، به کار آن ها ارزش بیشتری بدهند و به دنبال افزایش رضایت روحی و جسمی در آن ها باشند. در نتیجه می توانند انتظار جایگاه بهتری را هم برای کل کار داشته باشند.

7. نظارت روی عملکرد سالانه

بررسی عملکرد سالانه افراد یک راه عالی برای نظارت روی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت آن هاست و یک استراتژی برای نگه داشتن کارکنان شرکت می باشد. همچنین زمانی که کارمندان بدانند یک نظارت سالانه روی عملکرد آن ها وجود دارد، قطعاً بهتر از همیشه کار می کنند و انگیزه آن ها برای پیشرفت کاری بالاتر خواهد رفت.

حفظ کارکنان خوب

8. پاداش

اگر زحمات و مهارت های کارمند خود را ببینید و برای او پاداش در نظر بگیرید، هیچ دلیلی برای ناامیدی و بی انگیزگی در کارمندان شما وجود نخواهد داشت. باید قدردان کوچک ترین زحمات کارمندان خود باشید و برای هر کار خاصی که انجام می دهند، یک پاداش خوب در نظر بگیرید . این پاداش می تواند مالی، تفریحی و یا از هر روش دیگری باشد. حتی می توانید در شبکه های اجتماعی هم از زحمات آن ها تشکر کنید و دستاورد های آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

حفظ کارکنان خوب و شایسته با 8 توصیه

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی