تولد
آندوسکوپ صورت
آندوسکوپ صورت از روش های نوین برای لیفت صورت است که برای صاف کردن چین و چروک و از بین بردن افتادگی بسیار مناسب است و امروزه بسیار استفاده می شود.

جوان سازی چهره با روش جراحی آندوسکوپیک

پوست بدن انسان در سال های اولیه زندگی به دلیل تجمع چربی زیر آن قابلیت ارتجاعی زیادی دارد اما با افزایش سن و کم شدن چربی زیر پوست این قابلیت ارتجاعی کاهش میابد. با اثرات گذرایی چون قرارگیری در معرض نور خورشید و مواد شیمیایی پوست شروع به لکه دار شدن و چین و چروک عمیق خواهد کرد.

لیفت صورت سنتی یکی از روش های موثر در جوان سازی پوست محسوب می شده است اما جراحی پلاستیک به روش آندوسکوپیک ده ها سال است که روشی مدرن به جای روش سنتی محسوب می شود و حتی در جراحی های ارتوپدی، اورولوژی و زنان انجام خواهد شد. امروزه به دلیل پیشرفت های تکنولوژیکی جراحان پلاستیک در بسیاری از روش های سنتی مانند لیفت صورت، لیفت پیشانی، ابدومینوپلاستی و لیفت سینه از روش آندوسکوپی استفاده می کنند.

در حقیقت جراحان پلاستیک با استفاده از این روش معرفی شده در بخش سلامت پوست و موی نمناک سعی بر به حداقل رساندن زخم ها و برش های پس از جراحی دارند زیرا در این روش جراح با استفاده از یک لوله بلند و نازک که دوربینی روشن درانتهای آن وجود دارد ( آندوسکوپیک) به نواحی زیرین پوست دسترسی پیدا می کنند.

آندوسکوپ صورت

تفاوت بین لیفت صورت سنتی و آندوسکوپ

روش آندوسکوپیک نیز مانند لیفت صورت سنتی به منظور صاف کردن چین و چروک، سفت کردن عضلات صورت و رفع افتادگی استفاده می شود. با این وجود، با استفاده از فیبر نوری و فناوری های امروزی جراحی آندوسکوپی نیازی به برش های بزرگ ندارد و نسبت به لیفت صورت سنتی، روشی کم تهاجمی بوده و خطر آسیب عصبی به حداقل رسیده است. درواقع زخم ها بسیار کم بوده و مانند زخم پس از لیزر هستند که به راحتی با خط مو پوشیده می شوند. به همین علت روش جراحی آندوسکوپ به روشی بدون زخم معروف شده است.

در مقابل هرچند که این روش راحت و سریع است اما تنها برای افتادگی گونه ها جواب گو است و تاثیر کمی بر قسمت یک سوم پایینی صورت دارد. علاوه براین گردن را هم نمی توان با استفاده از این روش لیفت کرد. به همین علت نتایج این روش نباید با نتایج حاصل از روش های لیفت صورت سنتی مقایسه شود.

برای تعیین مقدار لازم لیفت ابرو، جراح در زمان مشاوره، به اندازه چشم، شکل پلک ها و محل ابروها نسبت به لبه بالایی استخوانی چشم ها، توجه می کند و در این باره تصمیم می گیرد.

دوران نقاهت در روش آندوسکوپی بسیار کوتاه تر از لیفت صورت به روس سنتی می باشد. تورم و کبودی جراحی بطور معمول پس از دوهفته برطرف می شود و اکثر بیماران پس از یک هفته قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهند بود.

لیفت صورت

افراد مناسب برای لیفت صورت به روش آندوسکوپ

بهترین کسانی که برای این جراحی مناسب می باشند مردان و زنانی با پوست نسبتا نرم و در سنین 30، 40 یا 50 سال هستند و مشکلات زیبایی در ناحیه میانی صورت مانند افتادگی در گونه، خطوط عمیق در اطراف بینی و خطوط اخم بین چشمان خود دارند. اندوسکوپ برای افرادی که مشکلات زمینه ای ندارند توصیه می شود اما با این وجود جراح طی مشورتی با شما تشخیص خواهد داد آیا این جراحی برایتان مناسب است یا خیر.

مزایای جوان سازی با آندوسکوپ

این روش جوانسازی بدون برش های وسیع و با برش های کوچک انجام می شود.

جوان سازی با اندوسکوپ عوارض جانبی بسیار کمی دارد و طول درمان آن کوتاه است.

در روش جوانسازی با آندوسکوپ احتمال آسیب به اعصاب صورت نسبت به جراحی های باز کم است.

در این روش برش هایی کوچک در نواحی ای مانند پشت موی سر و زیر لب ایجاد می شود.

بعد از انجام این روش تنها 2 هفته برای استراحت کافیست و بیماران پس از حدود 2هفته می توانند به محیط کاری خود بازگردند.

نتایج حاصل از این روش برای سال ها پایدار خواهد بود.

معایب جوان سازی با آندوسکوپ

از عوارض انجام این روش می توان به آسیب به اعصاب حسی و حرکتی پیشانی، برگشت سریع و آسیب های مغزی اشاره کرد که اگر این روش جوانسازی به دست افراد متبحر انجام شود، از عوارض آن کاسته شده و عوارضش به صفر می رسد.

آندوسکوپ

دانستنی های پس از جراحی با آندوسکوپ

10-7 روز بعد از جراحی لیفت ابرو و اندوسکوپ، منگنه و پیچ های طبی باز می شود.

با وجود این منگنه ها فرد بعد از جراحی می تواند به راحتی حمام کند.

استفاده از منگنه و پیچ های طبی به بهبود بهتر محل های کوچک برش و صدمه به ریشه های مو کمک بسیاری می کند.

تورم و کبودی در نواحی پیشانی و اطراف چشم ها بعد از انجام این عمل طی 10-7 روز از بین می رود.

برای بهبود درد خفیف و سردرد پزشک آنتی بیوتیک و استامینوفن تجویز می کند اما شما را از مصرف آسپیرین و ترکیبات مشابه منع می کند.

اگر پس از جراحی در بستن کامل چشم ها مشکل داشته باشید ، پزشک برای شما پمادهای چشمی مخصوص و قطره اشک مصنوعی تجویز می کند.

بی حسی یا اشکال حرکتی در ناحیه پیشانی تا چند ماه پس از جراحی با گذشت زمان بهبود می یابد.

از لیفت صورت آندوسکوپیک چه انتظاری باید داشت؟

جراحی به روش آندوسکوپیک به سفت شدن پوست و عضلات صورت و همچنین جوانسازی کمک می کند. بیمارانی که تحت این عمل قرار گرفته اند 10 سال از سن واقعی خود جوانتر به نظر می رسند. هرچند این روش درمانی نتایج طولانی مدتی دارد اما با گذشت زمان ممکن است پوست دچار افتادگی شود. به همین دلیل با روش های ثانویه پس از جراحی به مدت طولانی تری شادابی پوست خود را حفظ کنید.

روش کشیدن پوست صورت و جوانسازی با آندوسکوپ

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی