تولید انرژی

انرژی چیست؟

کد مطلب : 85673زمان مطالعه : 3 دقیقه
جهان ساخته شده از انرژی و ماده است. در رابطه با ماده می‌توان اینگونه گفت که هرچیزی دارای حجم و جرم باشد، ماده نامیده می‌شود. در رابطه با این موضوع که انرژی چیست، تعریف کمی متفاوت و انتزاعی‌تر است.

انرژی چی هست؟

در علم فیزیک تعریف انرژی به این صورت امده است؛ توانایی به حرکت درآوردن، تغییر در ماده و انجام کار را انرژی می‌گویند. مقدار انرژی هرچیز، به معنای ظرفیت انجام کار آن است.

ویژگی‌های انرژی

 1. انرژی نه ایجاد می‌شود و نه از بین می‌رود بلکه کاملا پایدار است.
 2. انرژی از شکلی به شکل دیگر تغییر می‌کند.
 3. قابلیت انتقال دارد.

دو نوع رایج انرژی، جنبسی و پتانسیل است.

تعریف انرژی جنبشی و پتانسیلی

انرژی جنبشی همان انرژی حرکتی می‌باشد و هنگامی که یک جسم در حال حرکت است دارای انرژی جنبشی و توانایی انجام کار می‌باشد. جسم در حال حرکت میتواند با برخورد به جسم دیگر، روی آن کار انجام دهد. انرژی پتانسیل نوعی انرژی است که به علت موقعیت یا شکل اجسام در آن‌ها ذخیره شده؛ اگر یک توپ را لبه میز قرار دهید، این توپ دارای انرژی پتانسیل است و در صورت رها کردن از روی میز در اثر جاذبه به توپ شتاب داده شده و انرژی پتانسیل به جنبشی تبدیل می‌شود. کمان کشیده شده نیز درون خود پتانسیل ذخیره می‌کند.

تبدیل انرژی

تبدیل انرژی چیست؟

انرژی می‌تواند از شکی به شکل دیگر تبدیل شود که به این فرآیند تبدیل انرژی گفته می‌شود؛ همچنین انرژی توانایی این را دارد که از یک جسم به جسم دیگر منتقل شود که در این شرایط می‌گوییم انرژی انتقال یافته است. در هر دو حالت تبدیل و انتقال انرژی هرگز از بین نمی‌رود. این اصل را با نام پایستگی انرژی یا قانون اول ترمودینامیک می‌شناسند.

چند نمونه از تبدیل انرژی:

تبدیل انرژی هسته ای به گرما و نور در خورشید، تبدیل انرژی شیمیایی حاصل از غذا به انرژی حرکتی در بدن، تبدیل انرژی الکتریکی به حرکتی در پنکه و تبدیل انرژی الکتریکی به نور و صدا در رعد و برق

انواع مختلف انرژی

انرژی دارای انواع گوناگونی است:

 • الکتریکی:انرژی حاصل از جریان‌های الکتریکی
 • شیمیایی:به انرژی ذخیره شده در بین ملکول‌ها و اتم‌های یک ماده انرژی شیمیایی گفته می‌شود.
 • حرارتی:این انرژی را با نام گرمایی نیز می‌شناسیم که نشان دهنده اختلاف دما بین دو جسم است.
 • الکترومغناطیسی:نام دیگر این انرژی تابشی است که از نور و امواج مغناطیسی بوجود می‌آید.
 • هسته ای:انرژی حاصل از تغییر هسته اتم یا واکنش بین هسته‌ها را انرژی هسته‌ای می‌نامیم.
 • مکانیکی:انرژی بوجود آمده بر اثر حرکت اجسام که معمولا مجموعی از انرژی جنبشی و پتانسیل است.
 • صوتی:انرژی حاصل از امواج صوتی
 • یونش:"نوعی انرژی است که الکترون ها را به هسته اتم، یون یا مولکول خود متصل می کند."
 • کشسانی
 • گرانشی:انرژی جاذبه میان دو جسم که از جرم آن‌ها حاصل می‌شود.

در ابتدای قرن بیستم، دانشمندان این استدلال را کردند که جرم و انرژی با یکدیگر ارتباط عمیقی دارند. در این مورد، معادله معروف و اصطلاح تعادل جرم و انرژی انیشتن آورده شده است. در این معادله:
E = MC^2، که در آن “E” مخفف “انرژی”، “M” نشان دهنده “جرم” و “C” سرعت نور است
در رابطه با جهان، این نظریه نیز آورده شده است؛ که علاوه بر ماده و انرژی، جهان از انرژی تاریک و ماده تاریک نیز ساخته شده، که منشاء آن‌ها تاکنون ناشناخته بوده و تلاش برای افشای راز آن ادامه دارد.

تفاوت انرژی و نیرو چیست؟

اولین و مهم‌ترین تفاوت، در ماهیت کمیت‌های فیزیکی قرار داد. نیرو کمیتی برداری بوده و بدون جهت وارد نمی‌شود؛ اما انرژی کمیتی عددی است.
دومین تفاوت آن‌ها این است که، نیرو به صورت ذاتی در جسم وجود ندارد. ما نمی‌توانیم بگوییم که این جشم مقداری نیرو دارد. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید به این مثال دقت کنید؛ به هنگامی که به دیوار نیرو وارد می‌کنیم، نیرو تا زمانی وجود دارد که ما در حال انجام این کار هستیم.
برخلاف نیرو، انرژی کمیتی است که میتواند زیاد یا کم شود، از محیطی خارج یا به آن وارد شود . جزء خاصیت‌های سیستم محسوب می‌شود. "انرژی قابلیت انجام کار و نیرو وسیله آن است."

توجه! اگر علاقمند به سفر و گردشگری در کنار دوستان و خانواده خود هستید، لحظه آخر این امکان را برای شما فراهم کرده تا با کمترین هزینه و ارزان به سفر بروید. لحظه آخر جزء برندهای معتبر گردشگری ایران است که تورهای گردشگری داخلی و خارجی از جمله تور ترکیه و تور استانبول توسط معتبرترین آژانس‌های مسافرتی در این وب سایت ارائه داده می‌شوند.

انرژی چیست؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی