گرانترین فلز جهان
بر خلاف تصور بسیاری از مردم، طلا و نقره گران‌قیمت ترین فلزات جهان نیستند. فلزها انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها از طلا هم گرانبهاتر و ارزشمندتر هستند.

لیست و قیمت گرانترین فلزهای جهان؛ طلا رتبه چند است؟

آیا شما هم برای تان جالب است بدانید که گران‌ترین فلز های دنیا کدام ها هستند و چه ارزشی دارند؟ در واقع به جز طلا و نقره؛ انواع دیگری از فلزهای ارزشمند هم وجود دارند که شاید حتی ارزش بیشتری هم داشته باشند. در این قسمت از نمناک قصد داریم لیستی از فلزات ارزشمند را به شما معرفی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

ایندیوم

این فلز از یک ماده شیمیایی سفید متمایل به نقره ای ساخته شده است که جنس نرمی دارد و عدد اتمی آن 49 است. جدا از خاصیت قلیایی که دارد، نرم ترین فلز روی سیاره زمین محسوب می شود و فلزی است که تغییرات زیادی داشته و می تواند راحت تر از سدیم و گالیم ذوب شده و به مایع تبدیل شود. هر گرم آن بین 1 الی 5 دلار قیمت دارد.

اسکاندیم

نهمین فلز ارزشمند و گران‌قیمت در سطح جهان اسکاندیوم می باشد. سمبل این فلز Sc و عدد اتمی آن 21.A است. اولین بار در اسکاندیناوی در سال 1879 به کشف رسید و کاشف آن یک دانشمند سوئدی به نام لارس نیلسون بود و به خاطر اسکاندیناوی؛ نام اسکاندیوم را روی آن گذاشت. قیمت هر گرم از این فلز؛ 44 دلار است.

نقره

هشتمین فلز ارزشمند و گران‌قیمت، فلز محبوبی به نام نقره است که سمبل آن Ag و عدد اتمی آن 47 است. بیشترین خاصیت الکتریکی و گرمایی و بازتاب دهندگی را دارد و روی پوسته کره زمین به وفور یافت می شود و با فلزات ارزشمند دیگر مانند طلا تقریباً در یک طبقه‌بندی قرار می گیرد. اکثر نقره هایی که در سطح جهان تولید می شوند، همراه با طلا، مس و زینک در دسترس قرار می گیرند. ارزش هر گرم نقره حدوداً 0.48 دلار است.

نقره

رینیوم

این فلز یکی از کمیاب‌ترین فلزاتی است که روی کره زمین یافت می شود. نماد شیمیایی آن Re و عدد اتمی اش 75 است. اولین بار در سال 1908 در اروپا توسط فردی به نام ریور به کشف رسید. پایه و اساس این فلز از نیکل تشکیل شده است که برای تیغه های توربین هم از آن استفاده می کنند. هم اکنون ارزش هر اونس آن برابر با 1290 دلار است.

اسمیم

این فلز رنگ سفید متمایل به آبی دارد و سفت و سخت می باشد که یکی از کمیاب‌ترین فلزات جهان است. قیمت بسیار بالایی دارد؛ قیمت هر اونس آن تقریبا 400 دلار است که این قیمت از سال 1990 تعیین شده است و بر اساس نوسانات بازار کمی تغییر می کند.

اسمیم

ایریدیم

این فلز رنگ سفید متمایل به نقره‌ ای دارد، سفت و سخت است. پنجمین فلز متراکم روی کره زمین محسوب می‌ شود. در برابر خرابی و آسیب دیدگی کاملا مقاوم است و اولین بار در سال 1833 به کشف رسید. آفریقای جنوبی مقدار زیادی از این فلز را تولید کرده است و آن را به کشور های دیگر در سراسر جهان ارسال کرده تا محصولات متفاوتی مانند ساعت را با آن بسازند. هر اونس از آن، چیزی حدود 520 دلار قیمت دارد.

روتنیم

این فلز چهارمین فلز گران در کل جهان محسوب می‌ شود‌. یک ماده شیمیایی است که آن را با نماد Ru می شناسند. یک فلز کمیاب است که توسط فردی روسی در سال 1944 به کشف رسید و به خاطر روسیه این نام را روی این فلز گذاشتند. در کوه های آمریکای جنوبی و شمالی بیش از هر جای دیگری یافت می شود و در تجهیزات و دستگاه الکترونیکی هم خیلی زیاد از آن استفاده می کنند‌‌. قیمت هر اونس از این فلز برابر با 260 دلار است.

طلا

سومین فلز گران‌قیمت در جهان طلا است. این فلز ارزشمند نیاز به هیچ معرفی ندارد و کل جهان آن را می شناسند. خالص ترین نوع طلا به رنگ زرد روشن با تراکم بالا، نرمی و لطافت زیاد در دسترس قرار می گیرد. طلا یک فلز کمیاب است و در هنر های مختلف و جواهر سازی از آن استفاده می کنند که قیمت هر گرم طلا تقریبا 53.95 دلار است.

طلا

پالادیم

دومین فلز گران‌قیمت در سطح جهان پالادیم شناخته می شود. یک ماده شیمیایی با نماد Pd و عدد اتمی 46 است و اولین بار توسط یک شیمیدان انگلیسی در سال 1833 کشف شد‌. خواص شیمیایی مشابه با پلاتین و رودیم هم دارد و نقطه ذوب شدگی آن در پایین ترین حد ممکن است و کمترین میزان تراکم را دارد. هر گرم آن حدوداً 72.13 دلار قیمت دارد.

رودیم

گران‌ترین فلز جهان که تقریبا از فلز های کمیاب هم محسوب می‌ شود و به رنگ نقره ای سفید وجود دارد، رودیم است که در برابر آسیب دیدگی خیلی مقاوم می باشد. این فلز اولین بار در سال 1833 به کشف رسید. قیمت این فلز در هر گرم حدوداً 260.42 دلار است و به همین دلیل گران‌ترین فلز جهان شناخته می شود.

گرونترین فلز جهان؛ پولدارها بجای طلا چی میخرن؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی