چربی سوزها
مصرف چربی سوزها هم از چاقی جلوگیری می کند و هم به دلیل افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن در کاهش وزن بسیار موثر است.

کاهش وزن با خوردن چربی سوزها شایعه یا واقعیت ؟

بهتر است کمی شفاف سازی کنیم . اثرپذیرترین راه ها برای سوختن چربی ها در بدن می تواند ورزش کردن و یک برنامه غذایی مناسب باشد . هیچ کس نمی تواند بدون این دو ، وزن خود را کاهش دهد؛ حتی اگر هر روز قرص لاغری بخورد اما بسیاری از افراد هستند که به خوردن چربی سوزها اعتقاد ویژه ای دارند که در این قسمت از تناسب اندام نمناک در مورد تاثیر آن ها صحبت خواهیم کرد.

چربی سوزها چه چیزهایی هستند و دقیقا چه کار می کنند ؟

چربی سوزها مکمل های مقوی هستند و اثبات شده است که راهی برای افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن می باشند ، همچنین جذب بیش از حد مواد غذایی را نیز می کاهند . بدن چربی ها را برای سوخت و انرژی می سوزاند تا اینکه آن ها را جذب کند.

آیا چربی سوزها برای جلوگیری از چاقی مناسب هستند یا فقط چربی می سوزانند ؟

چربی سوزها روی وزن کنونی شما کار می کند و متابولیسم را افزایش می دهند و چربی بیشتری می سوزانند . آن ها هم در افزایش سوخت و ساز و هم در کاهش جذب چربی موثر می باشند.

چربی سوزها چه مقدار موثر می باشند ؟

کاملا مشخص است که مدیریت وزن هرکس با دیگری متفاوت است و فقط به استفاده از چربی سوزها ختم نمی شود . چربی سوزها در صورتی موثر هستند که شما از یک سبک زندگی سالم پیروی کنید و مواد غذایی با کالری مناسب همراه با ورزش را استفاده کنید.

افراد تنها نباید برای سوزاندن چربی و کاهش وزن، به مصرف چربی سوزها تکیه کنند زیرا اینگونه تمام مواردی که بدن به آنها نیاز دارد را نمی توانند دریافت کنند و با کمبودهایی مواجه می شوند.

چربی سوز و لاغری

آیا همه می توانند از چربی سوزها استفاده کنند ؟

چربی سوزها برای همه مناسب نیستند ، پس حتما قبل از مصرف آن ها با پزشک داروخانه و یا متخصص تغذیه مشورت کنید زیرا آن ها به خوبی از محدودیت های مصرفی آن مطلع هستند.

بسیاری از متخصصان بر این باورند که چربی سوزها فقط باید برای افراد بالای 18 سال استفاده شود . نباید در دوران بارداری یا شیردهی و یا وضعیت های دارویی خاص از آن ها استفاده کنید، زیرا ممکن است با بعضی از داروها تداخل داشته باشند.

چربی سوزها چیزی نیستند که بتوان بدون اجازه از پزشک ، آن ها را استفاده کرد.

علت تاثیر چربی سوزها بر کاهش وزن

بدن ما هنگام گوارش برخی از غذاهای خاص، به علت اثر ترموژنیک* Thermogenics آن غذا کالری بیشتری می سوزاند ، ترموژنیک به معنای تمایل برای تولید گرماست و معمولا برای داروهایی استفاده می شود که از طریق تحریک سوخت و ساز، گرما را افزایش می دهند.

غذاهای ترموژنیک می توانند با افزایش تولید گرما، باعث افزایش سوخت وساز در بدن یک فرد شوند. در این فرآیند، بدن با سوزاندن کالری تلاش می کند از غذایی که خورده اید استفاده کند.

بنابراین کالری های سوزانده شده تبدیل به گرما می شوند. گروه های غذایی که بیشتر از همه اثر ترموژنیک را افزایش می دهند عبارتند از غلات کامل، کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها.

آیا چربی سوزها عوارض جانبی دارند ؟

از آن جایی که چربی سوزها روی معده تاثیر می گذارند ، پس ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی نیز بشوند زیرا بدن با مصرف آن ها در جذب مواد غذایی ، تغییر رفتار می دهد . چربی سوزها یک روش طبیعی هستند اما بدون عارضه جانبی نمی باشند.

  • تداخل دارویی یکی از مواردی است که عوارض جانبی را تا حد زیادی افزایش می دهد.
  • مصرف مداوم و بیش از حد زیادی چربی سوزها به دلیل وجود کافئین بالا، اثرپذیری آن را در طولانی مدت می کاهد . مصرف بیش از حد بالای آن باز هم به دلیل وجود کافئین می تواند باعث کج خلقی و یا اضطراب شود.
  • اگر چربی سوزها را با پودرهای پروتئینی زیادی مصرف کنید ، به جای کاهش وزن با افزایش وزن روبرو خواهید شد.
  • مصرف مکمل های چربی سوز در مدت زمان طولانی می تواند باعث نارسایی کبد شوند.

مشکل معده و کبد

آیا می توان در مدت زمان طولانی از چربی سوزها استفاده کرد ؟

ایده اصلی این است زمانی که به وزن ایده آل خود می رسید ، از مصرف آن اجتناب کنید . بعضی از افراد می گویند که فقط باید آن را شش ماه مصرف کنید اما اگر سابقه داشتید که قبلا دو سال آن را مصرف کرده بودید و هیچ اثری را مشاهده نکردید ، یعنی برای شما کارآمد نیست و باید به دنبال روش دیگری بروید.

مواد فعال موجود در چربی سوزها چه چیزهایی هستند؟

هیچ ماده فعالی در آن ها وجود ندارد . پروتئین ها ، نمک ها و دیگر اجزا جزء همین مواد تشکیل دهنده هستند و مقداری کافئین داخل خود دارند و باعث افزایش متابولیسم و کاهش جذب خواهند شد.

بسیاری از چربی سوزها حاوی محرک هایی هستند که روی سیستم عصبی تاثیر می گذارند . همانطور که می دانی د، محرک هایی مانند کافئین عوارض جانبی شدیدی ندارند اما در صورت مصرف زیاد می توانند مشکلاتی را به وجود بیاورند.

اگر هم از چربی سوزها استفاده می کنید و هم قهوه زیاد می خورید ، در واقع بدن شما سخت تر از آنچه که باید کار می کند و در نتیجه نمی تواند آن طور که باید خودش را بازیابی کند و با مشکلاتی روبرو می گردد.

چربی سوزهای طبیعی

در حالی که بسیاری از افراد قسم می خورند که چربی سوزها بسیار عالی و موثر هستند اما باز هم افراد زیادی هستند که مایلند تا از انواع طبیعی چربی سوزها استفاده کنند . خبر خوب این است که می توانید با مصرف بعضی از مواد خوراکی ، چربی سوزی خود را افزایش دهید . این مواد شامل موارد زیر می باشند :

زنجبیل :

زنجبیل به گوارش ، هضم و سوخت و ساز کمک زیادی می کند و همچنین دمای داخلی بدن را افزایش می دهد و باعث می شود که از انرژی بیشتری برخوردار باشید.

زردچوبه :

زردچوبه قادر است تا رگ های خونی را که تمایل به ذخیره بافت چربی دارند سرکوب کند و همچنین مانند زنجبیل برای گوارش نیز عمل خواهد کرد.

زردچوبه

دارچین :

دارچین نیز دارای خاصیت ترموژنیک است و اضافه کردن آن به مقداری قهوه یا یک کاسه جو یا کمی پودر گردو بسیار طعم عالی ای خواهد داشت.

فلفل :

کپسایسین Capsaicin (عامل تند شدن فلفل) در فلفل باعث تقویت سوخت وساز می شود. کپسایسین باعث بالا رفتن حرارت بدن می شود.

سیر :

سیر نیز یکی دیگر از غذاهای ترموژنیک است و اضافه کردن آن به غذاهای سرخ کردنی یا بخارپز می تواند به عنوان یک چربی سوز، عالی عمل کند.

چای سبز :

برای تقویت سرعت سوخت و ساز و چربی سوزی ، مصرف چای سبز بسیار تاثیر گذار است.

اکنون که در مورد چربی سوزها اطلاعات کافی کسب کردید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا استفاده از آن ها برای شما مناسب است یا خیر . فقط به یاد داشته باشید که چربی سوزها نمی توانند جایگزین یک سبک زندگی سالم باشند و باید در کنار آن مصرف شوند.

به جای اینکه تمرکزتان روی پیدا کردن یک غذای چربی سوز خاص باشد، توصیه می شود :

  1. روی گروه های غذایی بیشتری مانند غلات کامل، پروتئین ها، چربی های سالم و مقدار زیادی چربی، تمرکز داشته باشید.
  2. برای اینکه سوخت و ساز جریان داشته باشد و یا بتوانید وزن کم کنید، ضرورتا باید به دنبال غذاهایی باشید که کالری پایینی دارند.
  3. از خوردن غذاهای ناسالم که کالری بالایی دارند بپرهیزید.
  4. میوه ها و سبزیجات دارای فیبر ، نان ها و غلات سبوس دار و حبوبات همگی به سیر نگه داشتنمان کمک می کنند.
  5. مصرف پروتئین سالم به کاهش وزن کمک می کند.
  6. برای کاهش وزن سعی کنید غذاهای سالم بخورید و مرتب ورزش کنید.

کاهش وزن با خوردن چربی سوزها شایعه یا واقعیت ؟

3.39
این مطلب مفید بود ؟63
منبع : coachmag / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
وبگردی