گیر افتادن در زندگی
همه آدمها در زندگی به مشکلاتی بر خورده اند که فکر میکردن هیچکاری نمیتوانند انجام دهندو ناراحتی ادامه دارداما واقعیت این نیست برای همه چیز راه حل وجود دارد.

دلیل گیر افتادن در زندگی و راه حل آن

اکنون دورانی شده است که شما بیشتر در فضای مجازی اوقات خود را سپری می کنید. مکالمه های تکراری می شنوید، احساس می کنید که در دام زندگی گیر افتاده اید و هیچ پیشرفتی به سمت جلو نخواهید داشت و این شرایط برایتان غیرقابل تحمل می شود.

بسیاری از ما در این شرایط احساس می کنیم که همه انرژی خود را هدر داده ایم و یک احساس سنگینی را در خودمان داریم و ترجیح می دهیم که زیر پتو باشیم و کاری انجام ندهیم. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود شما حس کنید در زندگی گیر افتاده اید. این دلایل شامل مواردی هستند که در این بخش از نمناک خواهید خواند.

 استرس

دلیل اول:احساس می کنید که هیچ کورسوی امیدی برای تغییر وجود ندارد

احساس گیر کردن در زندگی از تفکرات شما شروع می شود. اگر فکر کنید در زندگی گیر کرده اید، پس واقعاً در آن گیر کرده اید. قضیه کاملاً ساده است و هیچ پیچیدگی ندارد. افکار شرایط را ایجاد می کند و آن ها باعث می شوند که شما چگونگی نگاه خود را به جهان تغییر دهید.

در حقیقت یک الگو برای شما می سازند. پس بسیار راحت است که از افکار خود برای ساخت یک محیط و زندگی راحت تر استفاده کنید. این کار بار ها جواب داده است اما شاید برای شما به حقیقت نپیوندد. همیشه کاری هست که بتوانید آن را انجام دهید.

افکار منفی شما را به دام می اندازند اما شما می توانید با این شرایط سازگاری داشته باشید و احساس امنیت را در خودتان به وجود بیاورید. بسیاری از افراد در این شرایط ترجیح می دهند کاری انجام دهند تا در نقطه امن خود بمانند و با خودشان تکرار می کنند که هیچ امیدی برای آینده وجود ندارد و می ترسند اما همین افکار احمقانه باعث می شود که از پیشرفت جا بمانند. باید بدانید که همیشه برای آینده بهتر، امید هست.

راه حل

اگر هیچ امیدی ندارید، از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  • به این فکر کنید که شما کسی هستید که این افکار را در ذهن خود به وجود آورده اید و در نتیجه اکنون می توانید یک فکر جدیدتر برای خودتان طراحی کنید.
  • اگر در مورد ممکن ها فکر کنید قطعا می توانید ببینید که چه کار هایی قابل انجام است.
  • با افرادی صحبت کنید که این احساس را در زندگی ندارند. ببینید که طرز فکر آن ها نسبت به زندگی چیست و چگونه فرصت های جدیدی را در زندگی ایجاد می کنند تا اطمینان حاصل کنید که از خودتان مراقبت می کنید.
  • اگر خسته اید، یا اگر بدنتان کم آب شده، پس قطعاً افکار منفی به سر شما می زند. بدن و ذهن با یکدیگر در ارتباط هستند. ذهن سعی می کند فرمان خودش را از وضعیت جسمانی بگیرد. اگر به جسم خود رسیدگی کنید، قطعا وضعیت ذهنی هم بهبود پیدا می کند.

دلیل دوم:در یک شغل گیر افتاده اید

شاید از شغل تان تنفر داشته باشید. بسیاری از افراد هم اینگونه هستند. به این فکر کنید که در چنین حالتی چه کاری می توانید انجام دهید. قطعاً شرایط برایتان ناامید کننده به نظر می رسد اما در واقعیت اینطور نیست.

شما قدرت بسیار زیادی دارید، بیش از آنچه که خودتان فکر کنید. شما در زندان گیر نکرده اید، بلکه دو بال بزرگ دارید که می توانید با آن به هر جایی که خواستید پرواز کنید. فقط باید برای خود ایجاد فرصت کنید. قطعاً شما زمان زیادی از زندگی تان را صرف کار کردن می کنید. پس اگر از کار خود متنفر باشید، قطعاً نمی توانید در زندگی احساس خوبی به وجود بیاورید.

کلافه

راه حل

  • راهکاری که می توانیم برای این مشکل به شما ارائه دهیم، این است که افکار خود را روی کار هایی متمرکز کنید که از آنها لذت می برید.
  • همیشه چیزهایی در ذهنتان وجود دارد که آن ها را بیشتر دوست دارید. سعی کنید ذهن خود را روی آن ها متمرکز کنید. از اول صبح برای آن کارها برنامه ریزی کنید. ذهن خود را سر و سامان دهید.
  • اگر برایتان مقدور است، به فکر تغییر شغل باشید. توجه کامل به کار های لذت بخش داشته باشید و سعی کنید به عشق این لحظات، زندگی کنید. فرصت های جدید را هم از دست ندهید و کمی واقع بینانه به سمت کار های خلاقانه بروید.

دلیل سوم :محل زندگی خود را دوست ندارید

این دلیل یک عامل بسیار مهم است. اگر محیط زندگی خود را دوست نداشته باشید، قطعاً حس می کنید که در دام زندگی گیر افتاده اید. محیط زندگی ویژگی های متفاوت دارد. افرادی هستند که در اطراف شما کار های متفاوت انجام می دهند و انرژی هایشان با شما برخورد می کند. ممکن است از آب و هوای محل زندگی خود رضایت نداشته باشید که قطعاً در چنین حالتی حس خوب پیدا نخواهید کرد.

راه حل

برای بهبود این شرایط اول از همه باید به فکر جابجایی باشید اما انجام این کار برای بسیاری از افراد سخت است. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، افرادی را در محیط زندگی خود پیدا کنید که آن ها را دوست دارید. به این فکر کنید که افراد مورد علاقه شما هم در همان محیطی زندگی می کنند که شما هستید.

دلیل چهارم :در یک رابطه مخرب هستید

بسیاری از افراد در رابطه ای گیر کرده اند که انرژی آن ها را به طور کامل می گیرد. این رابطه ها کاملاً یکطرفه هستند و حتماً باید قطع شود، در غیر اینصورت حالتان را خراب می کند. شاید در این رابطه احساس خوب یا علاقه وجود داشته باشد اما به گونه ای است که احساس می کنید در دام افتاده اید. احتمالاً اکثر شما این روابط را احساس کردید و می دانید که منظور ما چیست.

طبیعی است که همه ما به ارتباط نیاز داریم اما بهترین و مهم ترین چیزی که باید به آن توجه کنیم، خودمان هستیم. باید در رابطه ای باشیم که به ما آسیب وارد نشود. پس خودتان را نجات دهید.

خیانت

راه حل

  • راه حلی که در این شرایط می توانیم ارائه دهیم، این است که یک قدم به عقب برگردید. رابطه های خود را دوباره مرور کنید. اگر احساس می کنید این رابطه به شما لذت و احترام نمی دهد، باید برایش کاری انجام دهید.
  • اگر شخص مقابل در طولانی مدت با شما رفتار بدی داشته یا هدف رابطه شما مشخص نیست، دیگر باید این رابطه را به اتمام برسانید. رابطه باید در طول زمان بهتر شود، نه این که بدتر شود. سعی کنید به انسان های دیگر هم توجه داشته باشید، افراد دیگر را هم زیر ذره بین قرار دهید و ویژگی های خوب آن ها را بشناسید.
  • گاهی اوقات بهتر است ریسک کنید، و دوستان جدیدی را انتخاب کنید. شاید در وهله اول سخت باشد اما زمانی که ببینید آن ها به شما ارزش می دهند، به خودتان افتخار می کنید که توانسته اید از این رابطه مخرب بیرون بیایید و رابطه سالم را انتخاب کنید.

راهکار کارنشاسان برای برطرف کردن احساس گیر افتادن در زندگی

افکار، شغل، محیط زندگی و روابط می توانند یک تصویر ذهنی در شما به وجود بیاورند اما شما قدرت خارق العاده ای دارید که تمام این واقعیت ها را در ذهن تان هر طور که دوست دارید بچینید. باید سعی کنید از کار های کوچک شروع کنید و کم کم به سمت بهترین ها بروید. شما قدرت بسیار بالایی در انجام این کار دارید. پس خودتان را دست کم نگیرید.

راه های دیگر برای برطرف کردن این حس منفی

به این فکر کنید که واقعا از زندگی چه می خواهید. پیدا کردن علایق در زندگی یک حس مبهم و غیر قابل انکار است. شما باید به این فکر کنید که احساسات تان در کجا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد یا این که به چه کاری علاقه دارید. تمایل و امید شما به سمت چه چیزی بیشتر است. حال باید سعی کنید به سمت علایق و اهداف تان حرکت کنید.

- دیدگاه خود را تغییر دهید

از خودتان بپرسید در مورد شرایط تان در هفته آینده، سه ماه آینده، سال آینده یا در ده سال آینده چه فکری دارید ؟ آیا می خواهید در چند سال آینده همین جایگاه را داشته باشید یا به دنبال یک جایگاه متفاوتی هستید؟ این سوال ها باعث می شود که انگیزه پیدا کنید و دست به کار جدید بزنید.

علامت سوال

- فعالیت بدنی داشته باشید

اگر کارتان را با شانه درد و گردن درد به اتمام می رسانید، قطعاً تنش و حسِ گیر افتادن در دام زندگی به شما غلبه خواهد کرد . ورزش می تواند مواد شیمیایی را در بدن آزاد کند که به شما حس مثبت می دهد، پس هرگز آن را نادیده نگیرید.

- برای تصمیم هایی که اتخاذ کرده اید، تاریخ و زمان تعیین کنید

به خودتان فضای کافی بدهید تا ذهن تان آزاد باشد. سپس با توجه به شرایطی که دارید، یک تاریخ برای خود تعیین کنید که در آن تصمیم تان را عملی کنید. این تاریخ به شما انگیزه می دهد که برای کار جدید فعالیت کنید و دست به تلاش بزنید که قطعاً باعث می شود دیگر فکر نکنید در زندگی گیر افتاده اید.

- استراحت کنید تا دوباره شارژ شوید و روی خود مراقبتی تمرکز کنید

در این دوران چالش های زیادی را تجربه خواهید کرد. به این فکر کنید که شما مسئول حال خوب خودتان هستید. پس هر کاری که برای حال خوب نیاز است را انجام دهید . به عنوان مثال رژیم غذایی مناسب، خواب کافی، فعالیت بدنی و ارتباط سالم داشته باشید .

- ذهن خود را تغییر دهید

بعد از این که تمام کار های بالا را به انجام رساندید، به این فکر کنید که در مورد گیر افتادن در زندگی چه نظری دارید. این شما بودید که افکار منفی داشتید، حال این شما هستید که می توانید آن ها را تغییر دهید. پس قدرت خود را دست کم نگیرید.

دلیل اینکه فکر میکنی تو زندگی گیر افتادی + راه حل

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : thementalhealthupdate / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : استرس
وبگردی