کمک اولیه کودکان
مهم ترین چیزی که والدین باید بدانند کمک های اولیه کودکان می باشد. با دانستن این کمک های اولیه می توانید از خطراتی که برای فرزندتان به وجود می آید جلوگیری کنید.

چند مورد مهم کمک های اولیه ای ضروری برای افرادی که فرزند دارند

همیشه کتاب هایی در مورد رشد و تربیت کودک یا چگونگی برخورد با آن ها در بزرگسالی وجود دارد اما هیچ کس تا به حال به این موضوع اشاره نکرده است که چگونه می توان جان آن ها را از برخی خطرات نجات داد!

آنچه والدین واقعا به آن احتیاج دارند، کتابچه راهنمای مهم ترین مهارت های کمک های اولیه است که هر یک از ما باید آن را بدانیم. فرزندان تان در هر سنی که باشند، دانستن مهارت کمک های اولیه ضروری است. علاوه براین، با مهارت شما آن ها نیز می آموزند که برای مثال چه زمان هایی باید با 115 تماس بگیرند و ... .

1- دانستن زمان تماس با 115 (اورژانس)

در ابتدا لازم است پس از یادگیری مهارت های اولیه، به فکر امداد اورژانس باشید بنابراین دانستن زمان تماس با آن مهم است. زمانی که کودک به کمک نیاز دارد نباید از او غافل شد. به طور خلاصه اگر فرزند شما نفس نمی کشد، به سختی نفس می کشد یا از خواب بیدار نمی شود حتما و فورا با اورژانس تماس بگیرید.

کمک اولیه کودکان

2- چگونگی انجام احیای قلبی ریوی (cpr)

CPR جزء مهم ترین مهارت هایی است که باید یاد بگیرید. اپراتور های 115 هم می توانند دستورالعمل های CPR را به شما بیاموزند و در کل بسیار حیاتی است که هر والدینی این روش را بلد باشند. برای افزایش آگاهی خود حتما توضیحات ارائه شده در مطلب" آموزش مرحله به مرحله سی پی آر کودک و نوزاد " را مطالعه فرمایید.

3- چگونگی در آوردن یک تیغ و تراشه از پوست

گاهی شیطنت بچه ها باعث می شود تا اتفاقاتی نظیر رفتن تیغ در دست کودک، فرو رفتن نوک مداد در پا یا بریده شدن دست با شیشه یا رفتن میخ در پای او رخ دهد. در چنین شرایطی چگونگی درآوردن یک تیغ و تراشه از پوست که در بخش بهداشت و سلامت نمناک و مطلب " خارج کردن تیغ و تراشه از پوست با کمی عسل " کامل به آن پرداخته ایم برای والدین یک فوریت مهم پزشکی در نظر گرفته می شود.

4- چگونگی باندپیچی یک زخم

کودکان بازی می کنند و ممکن است آرنج یا بازوی خود را زخم کنند. شما به عنوان والدین باید علاوه بر آرام کردن (آغوش گرفتن و بوسیدن او)، چگونگی پانسمان زخم را نیز بلد باشید.

باندپیچی زخم کودک

5- چگونگی درمان سوختگی

کودکان کنجکاو هستند و هرچند بار به آن ها بگویید که مراقب وسایل گرمایشی ( اجاق گاز، بخاری، شومینه، توستر، شمع یا حتی سشوار) باشند، مطمئنا گوش نکرده و دست می زنند اما وقتی دچار سوختگی می شوند باید بدانید که چه کارهایی انجام دهید. در مطلب " 24 درمان خانگی واقعا موثر و قطعی برای سوختگی " روش های مناسبی معرفی شده است.

6- نجات یک کودک در حال خفگی

بچه ها همیشه اشیای مختلف را امتحان می کنند و داخل دهانشان می گذارند که گاهی موجب موقعیت های خطر ساز برای آن ها می شود. آن ها ممکن است با به دهان گذاشتن لقمه درشت غذا یا وسایل ریز کوچک دچار خفگی شوند.

در چنین موقعیتی ابتدا با اورژانس تماس بگیرید و بلافاصله به پشت او ضربه بزنید. مطلب " اولین اقدام شما بعد از قورت دادن سکه توسط کودک " روش های کاربردی مناسب این شرایط را به شما آموزش می دهد.

خفگی کودکان

7- چگونگی انجام مانور هایملیک

نجات کودکان بزرگتر در حال خفگی می تواند کمی دشوار تر باشد. شما پس از تماس با اورژانس باید نحوه انجام مانور هایملیک را بدانید. مانور هایملیک یک فشار ناگهانی به شکم است که وقتی جسم خارجی به جای مری وارد نای می شود و تنفس را قطع می کند، برای باز شدن راه تنفس انجام می شود.

8- چگونگی درمان اسهال

آیا با رژیم BRAT که به رژیم ملایم نیز معروف است آشنا هستید؟ این رژیم که مخفف انگلیسی کلمات موز، برنج، سیب و نان تست است به افرادی که دچار اسهال هستند پیشنهاد می شود بنابراین هنگام اسهال کودک آن را به خاطر بسپارید یا از روش های عنوان شده در مطلب " بهترین روش های درمان خانگی “اسهال کودکان” استفاده کنید.

درمان اسهال کودکان

9- چگونگی برطرف کردن حالت تهوع

رفع استفراغی که ناشی از ویروس باشد دشوار است زیرا زمانی رفع می شود که ویروس از بدن دفع شود. حالت تهوع ( به همراه تب و سرفه ) معمولا ناشی از بیماری های حرکتی است و بهترین ترفند برای آرام کردن کودک در چنین شرایطی دادن یک میان وعده میوه ای به او می باشد.

میتوانید از روش های عنوان شده در مطلب " درمان حالت تهوع و استفراغ کودکان با روش های خانگی " به راحتی استفاده کنید.

10- چگونگی بند آوردن خون دماغ

خون دماغ به دلایلی همچون ضربه یا دستکاری بینی در کودکان رخ می دهد. کودک ممکن است به دلیل دست کردن در بینی یا فروکردن چیزی در آن دچار خون دماغ شود. شما به عنوان والدین باید چگونگی قطع کردن آن را بدانید.

خون دماغ کودکان

11- چگونگی درمان شپش سر

گاهی اوقات ممکن است کودکان دچار شپش سر شوند. این مخلوقات کوچک و زننده می توانند احساس بدی را برای کودک ایجاد کنند. بدترین قسمت این ماجرا آن است که شپش موهای تمیز را هم دوست دارد بدان معنا که فقط تمیز نگه داشتن موهای آن ها کافی نیست.

شما باید در چنین شرایطی از درمان شپش سر مطلع باشید تا کودک را از شر آن خلاص کنید، در مطلب " شپش موی سر و درمان سریع و قطعی آن " روش ها را گفته ایم.

12- چگونگی درمان نیش زنبور عسل

سوزش و درد زنبورزدگی می تواند همانند فرورفتن یک تیغ یا تراشه در پوست باشد. نیش زنبور عسل همانند یک پمپ کار می کند و هر چه مدت بیشتری در پوست بماند زهر بیشتری از آن آزاد می شود بنابراین در چنین شرایطی هرکاری می توانید انجام دهید و نیش را از پوست کودک بیرون بیاورید و آن را با استفاده از ناخن یا چیزی شبیه یک کارت اعتباری بخراشید. در مطلب " بعد از نیش زدن زنبور چه کنیم ؟ + درمان خانگی " روش را گفته ایم.

12 کمک اولیه کودکان که تمام والدین باید بلد باشند

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی