اولین ملاقات
برای اینکه بتوانید ملاقات های خود را ادامه بدهید و محدود به دیدار اول نشوید باید طرف مقابلتان را تحت تاثیر قرار بدهید و برای این کار باید به این چند نکته توجه کنید.

 تکنیک گفتگو در ملاقات اول دختر و پسر در خواستگاری  

در گذشته اغلب انتخاب همسر بر عهده خانواده ها بود اما امروزه دختران و پسران تمایل دارند قبل از ازدواج ، شناخت نسبی زیر نظر خانواده ها از یکدیگر به دست آورند و سپس ازدواج نمایند . به همین علت با فرد مورد نظر خود و خانواده قبل از خواستگاری چندین جلسه ملاقات می کنند تا شناخت بیشتری از او به دست آورند . 

اگر  قصد آشنایی با دختر یا پسر مورد علاقه تان دارید و دوست دارید آشنایی شما منجر به خواستگاری و ازدواج گردد و  دوست ندارید که این اولین دیدار، دیدار آخرتان باشد، باید هوش و ذکاوت و پختگی به خرج بدهید که در همان برخورد اول طرف مقابل تان را تحت تاثیر قرار دهید به طوری که ترغیب شود تا بیشتر به شناخت شما بپردازد تا این آشنایی اولیه به خواستگاری و  ازدواج منجر شود . قبل از ملاقات و آشنایی اولیه توجه داشته باشید ، طرف مقابل شما باید معیارهای لازم برای ازدواج را داشته باشد و بهتر است این آشنایی زیر نظر خانواده صورت گیرد . بنابراین بسیار هوشمندانه جلو بروید و تمامی آداب و اصول بیرون رفتن با جنس مخالف را رعایت کنید تا در اولین دیدار به نتیجه مطلوب و قابل قبولی برسید. در این بخش از نمناک به شما می گوییم در جلسات اول آشنایی قبل از ازدواج چه رفتاری داشته و چه سوالاتی باید از طرف مقابل بپرسید تا بتواید شناخت خوبی از طرف مقابل به دست آورید و این آشنایی منجر به خواستگاری و ازدواج شود .

آشنایی

مطمئنآ تا به حال چنین جمله ها و سوالاتی را در رابطه با آشنایی شنیده اید که : 

چه کاره هستید؟ 

مدیر امور حسابرسی هستند! 

از کار خودتون رضایت دارید؟ 

تقریباً! 

رشته تحصیلی دانشگاه شما مدیریت است یا حسابداری؟

بله حرف شما درست می باشد، رشته دانشگاهی بنده مدیریت است. 

صحبت درآشنایی

نکات مهم برای شروع یک رابطه موفق

باید بدانید برای اینکه در ملاقات اول قبل از خواستگاری موفق و خوب عمل کنید بایستی به نکاتی که در ادامه در اختیارتان قرار خواهیم داد توجه بسیار ویژه ای داشته باشید چرا که اگر این مولفه ها را رعایت نکنید امکان دارد همین اولین جلسه آشنایی ، آخرین جلسه شما و طرف مقابلتان باشد. 

دقت کنید لحن صحبت تان شبیه به درد دل نباشد! 

لحن صحبت اهمیت بسیار زیادی دارد. مکالمه شما بایستی بسیار روشن و صریح باشد و مهمتر از همه بیان مثبتی داشته باشید، چنانچه در اولین جلسه از مشکلات خود صحبت کنید نشان می دهد شما از شرایط خود شکایتی دارید و به دنبال شخصی برای درد دل کردن هستید.

در حالیکه شما در این جلسه باید نسبت به طرف مقابلتان شناخت پیدا کنید نه اینکه شروع به درد دل کردن بکنید! فراموش نکنید الان مناسب ترین فرصتی است که شما می توانید به بهترین شکل خود را معرفی کرده و اجازه ندهید حس و حال منفی وارد ارتباطتان شود. 

لحن صحبت

سعی کنید عزت نفس بالایی داشته باشید 

به طرف مقابل تان نشان دهید که اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی دارید چنانچه به او نشان دهید که خودباوری تان بالا است و به خود اطمینان دارید شک نکنید که اصلی ترین اتفاق در رابطه شما رخ داده است. به خاطر اینکه در اولین ملاقات احساس راحتی ندارید ممکن است دست ها و زیر بغلتان عرق کند سعی کنید این موضوع را ایشان متوجه نشود و نبیند.

شاید برایتان سوال باشد که چطور نگذاریم طرف مقابلمان بفهمد که ما در این حالت هستیم؟ شما باید با استفاده از از دئودورانت های قوی سعی کنید نشان دهید که عرق نکرده اید ، به طوری که نشان دهید اعتماد به نفس بالایی دارید. 

رویاهای تان را با او در میان بگذارید البته سعی کنید فقط در مورد رویاهای خود با طرف مقابلتان صحبت نکنید بلکه از برنامه هایی که در جهت رسیدن به این رویاها قرار است اجرا کنید با او سخن بگویید. قدم هایی که برای رسیدن به اهدافتان برداشته اید موضوع خوبی برای اثبات شما خواهد بود. 

به طرف مقابلتان وانمود کنید که که کنترل بیشتری به خود دارید هیچ احتیاجی به توجه و مراقبت کسی ندارید. سعی کنید مسائلی که شما را در نگاه طرف مقابل تان منحصر به فرد نشان می دهد را مطرح کنید این مسائل می تواند شامل نوازندگی ، استعدادها ، تفریحات شما و ... باشد. 

صحبت از شخصیت

سعی کنید مکالمه دونفره داشته باشید 

در جلسات آشنایی قبل از خواستگاری ، گفت و گو  شما باید دو طرفه باشد ، هر دو طرف بایستی حرفی برای گفتن داشته باشند و هم اینکه به همدیگر گوش بدهند اصلاً صحبت یک طرفه هیچ معنایی ندارد.  گفت وگوی خود را با طرف مقابل تان مدیریت کرده و هر دو حرفی برای گفتن داشته باشید. زمانی که طرف مقابلتان صحبت می کند ، وسط صحبت هایش نپرید و گوش دهید و با اتمام صحبت های او شما نیز آنچه مد نظرتان است بگویید تا آشنایی اولیه تان منجر به خواستگاری شود.

از قضاوت عجولانه بپرهیزید 

مورد مهمی که بارها و بارها در مطالب سبک زندگی نمناک به ان اشاره شده است این مسئله است  در اولین ملاقات تلاش کنید که عجولانه قضاوت نکنید . سعی کنید سطحی و ظاهری به موضوعات نگاه نکنید و حرف های حساب شده و هدفمند بزنید تا نتیجه بهتری کسب کنید. 

قضاوت عجولانه

سعی کنید صادق و خود واقعیتان باشید 

درست است این کار سختی های خودش را دارد اما این اطمینان را به شما می دهیم که صداقت در روابط بسیار تعیین کننده است و تمام مشکلات از آنجایی آغاز می شود که یکی از طرفین تلاش می کنند که غیر از آن چیزی که نشان می دهند باشند. اگر طرف مقابلتان از خود واقعی اش در رابطه با شما دور شد سعی کنید از او فاصله بگیرید و دیگر ملاقاتی با او نداشته باشید. 

مهمترین سوالی که در این میان وجود دارد این است که چطور می شود که در جلسه اول ملاقات خود واقعی باشیم؟ 

پیشنهاد می کنیم در انتخاب موضوعات دقت داشته باشید تا برای طرف مقابل تان جذابیت داشته باشد و سعی کنید در رابطه با مواردی که باهم دیگر اشتراک دارید حرف بزنید.

درباره چیزهایی که دوست دارید و یا دوست ندارید صادق باشید و فکر نکنید که اگر در مورد آنها دروغ بگویید دوست داشتن او به شما زیاد خواهد شد، چرا که ممکن است از صداقت شما شگفت زده نشود اما برعکس چنانچه در آینده متوجه شود که دروغی از طرف شما به او گفته شده است بسیار ناراحت می شود. 

دروغ نگویید

به دنبال کنکاش گذشته همدیگر نباشید 

سعی کنید در اولین جلسه ملاقات خود سیاست به خرج بدهید چرا که در این جلسه موضوع صحبت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نباید درباره روابط قبلی و سابقه عشقی طرف مقابلتان کنجکاو شوید و در اولین جلسه سوالاتی در مورد آن بپرسید به دلیل اینکه این صحبت ها بسیار خصوصی تر از چیزی هستند که فکرش را می کنید.موضوعاتی مثل سابقه خانوادگی ، عمل های جراحی خود و ... را در اولین ملاقات مطرح نکنید بلکه این گفتگوها بهتر است در جلسات بعدی ملاقات مطرح گردد. 

طرف مقابل خود را به چالش بکشید 

در ملاقات اول هیچ ضرورتی ندارد که در همه چیز با طرف مقابل خود موافق باشید بنابراین نظر و سلیقه شخصی خود را بیان کرده و حتی می توانید در این باره شوخی کنید چرا که چنانچه طرف مقابلتان بداند که شما نیز به عنوان یک شخص زیرک عقاید خاصی دارید بسیار مجذوب شما خواهد شد

شما هر چه قدر که بیشتر تمرین کنید می توانید موقعیت های لذت بخش بسیار زیادی را در رابطه رقم بزنید. 

صحبت برای آشنایی

فعالیت های مورد علاقه تان را بازگو کنید 

توصیه می کنیم درباره فعالیت های مورد علاقه خود مثل کتاب خواندن ، موسیقی و یا فیلم دیدن صحبت کنید وسعی کنید سوال هایتان را بدین گونه پرسش کنید که:

  • چه موضوعاتی مورد علاقه شما است؟ برای سرگرمی و تفریح خود چه کارهایی انجام میدهید؟
  • بزرگ شده کجا هستید؟
  • اخیراً چه فیلمی تماشا کرده اید؟

به عبارت دیگر شما برای شناخت طرف مقابلتان  هر راهکاری را قبل از خواستگاری بکار برید چرا که اولین ملاقات بهترین و مناسب ترین زمانی می باشد که می توان با بررسی و شناخت از تمایل طرف مقابل برای خواستگاری و ازدواج  با خبر شد. 

سهم خود را در قرار ملاقات حساب کنید 

برای اینکه به طرف مقابلتان نشان دهید که با او برابر هستید ، پیشنهاد دهید که می خواهم سهم  خودم را حساب کنم . او یا پیشنهاد شما را قبول می کند و یا سخاوتمندانه آن را رد می کند.پس حتماً این کار را انجام دهید تا به نوعی دیگر نشان دهید که در پرداخت هزینه ها سهیم هستید . او اینگونه در می یابد که شما به برابری حقوق اعتقاد دارید . 

حساب کردن

ماهرانه ترتیب ملاقات بعدی را بدهید 

شما باید بسیار هوشمندانه و ظریف در پایان اولین ملاقات خود طرف مقابلتان را به ملاقات بعدی ترغیب کنید، به او نشان دهید که که تمایل به دیدار مجدد او دارید و خیلی مشتاق هستید که وی از شما درخواست ملاقات دوباره داشته باشد مثلا می توانید بگویید که "امشب شب بسیار خوبی بود و امیدوارید که دیدار دوباره ای داشته باشید". 

هدف شما از دیدار هایتان باید شناخت طرف مقابل باشد ، زمانی که احساس نمودید ، شناخت خوبی از طرف مقابلتان به دست آوردید ، با خانواده مشورت کرده و به خواستگاری بروید . خانواده شما باید از ملاقات هایتان باخبر باشند و فرد مقابلتان را تایید نمایند زیرا خانواده در ازدواج نقش اساسی دارند . 

نتیجه گیری اولین ملاقات

به یاد داشته باشید به خاطر تفاوت های بسیار زیادی که در شیوه و روش های برقراری ارتباط بین مردان و زنان وجود دارد امکان دارد که پس از جلسه اول یکی از طرفین یا هر دوی آنها به واسطه حس اشتباهی که در وجودشان پدیدار می شود فکر کنند تمایلی به ادامه رابطه ندارند و یا حتی ممکن است برای یافتن شریک زندگی موقعیت خود را از دست بدهد.

بنابراین حتماً باید قبل از هر چیزی با این تفاوت ها آشنا شد و نحوه گفتگو و برقراری رابطه را به طوری پیش برد که راه را برای ملاقات های بعدی باز کرد. 

نکته مهمی که در اولین دیدار گوشه ذهنتان باید داشته باشید این است که با به نمایش گذاشتن بهترین های وجودی خود می توانید این رابطه را به سمتی سوق دهید که منجر به ازدواج گردد . 

تکنیک گفتگو در قرار ملاقات اول دختر و پسر

4.244
این مطلب مفید بود ؟377
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی