سبزی گوجه سبز
درار، سبزی مخصوصی است که از ترکیب چند سبزی دیگر تهیه می شود و شمالی ها آن را با خوردنی های ترش مانند گوجه سبز می خورند.

سبزی که شمالی ها با گوجه سبز میخورن

اگر شما هم جزو اهالی علاقه مند به خوردنی های ترش و خوشمزه باشید حتما میدانید که مردم شمال ایران گوجه سبز را با نوعی سبزی مخصوص میخورند که طعمی بی نظیر به گوجه سبز میبخشد و قطعا مناسب با ذائقه ی بسیاری است.

سبزی مخصوصی که مردم شمال گوجه سبز را با آن می خورند، از ترکیب چند سبزی دیگر تهیه می شود. اگر می خواهید بدانید این سبزی از ترکیب کدام سبزی ها تهیه می شود، ادامه این بخش از نمناک را مطالعه نمایید.

دلار یا درار، سبزی مخصوص خوردن گوجه سبز

مردم شمال کشورمان میوه جات ترش مثل آلوچه ( گوجه سبز)، پرتقال، سیب ترش، کیوی، چاقاله و... را با سبزی مخصوصی می خورند که به زبان محلی به آن درار یا دلال می گویند. این سبزی را تهرانی ها به نام دلار می شناسند اما طبق گفته ی یکی از کاربران عزیز نمناکی که از گیلان برایمان پیام فرستاده بود، نام اصلی این سبزی درار است اما به احترام هم تهرانی ها و هم مازندرانی ها، داخل متن از هر دو نام می بریم.

نمک سبز یا درار چه طعمی دارد؟

نمک سبز یا درار از سبزیجات مختلف و نمک تهیه شده و جایگزین نمک است و به دلیل استفاده از سبزیجات مختلف در تهیه این محصول دارای طعم بسیار خوشمزه و فواید بسیار است.

سبزی گوجه سبز

سبزیجاتی که در تهیه دلار یا درار استفاده می شود

دلار یا درار از ترکیب چند سبزی مختلف تهیه می شود که عبارتند از:

 • گشنیز
 • کوتکوتو یا خالواش
 • بو انجیر
 • چوچاق
 • نعناع

سبزی هایی مانند خالواش و چوچاق جزو سبزی های محلی بوده و به صورت خودرو در شمال کشور می رویند. این نوع سبزی های محلی به صورت دسته ای فروخته می شود.

دلار را به روش سنتی چگونه تهیه می کنند؟

برای تهیه درار به شیوه سنتی از نمیار، یا نمک یار استفاده می کنند که صفحه ای سینی شکل از جنس سفال محکم است. برای تهیه دلار یا همان درار ابتدا سبزی ها را به وسیله چاقو خرد کرده و سپس درون نمکیار سفالی قرار داده و به کمک یک سنگ مخصوص بیضی شکل به نام مشته سنگ یا سوسنگ با مچ دست، سبزیجات را سابیده و با نمک مخلوط می کنند.

طرز تهیه دلار

طرز تهیه دلار یا درار در خانه

برای تهیه دلار یا همان درار در صورت در دسترس نبودن نمکیار می توان از ظرف مناسب دیگری استفاده نمود. برای تهیه درار به شیوه زیر عمل کنید:

مواد لازم:

 • گشنیز 350گرم
 • کوتکوتو یا خالواش 200 گرم
 • بو انجیر 200 گرم
 • چوچاق 150 گرم
 • نعناع 100 گرم

مراحل تهیه دلار یا درار 

 1. ابتدا سبزی ها را پاک کنید و بشویید و اجازه دهید آب سبزی ها خشک شود.
 2. سپس مقدار نمک بر روی سبزیجات بریزید و برای سابیدن آنها از سبزی خردکن ، چرخ گوشت یا آسیاب برقی استفاده نمایید.
 3. پس از خرد و ریز کردن کامل سبزی، آن را درون شیشه ای بریزید و در یخچال قرار دهید و هر زمانی که خواستید، از آن استفاده نمایید.
 4. دلار یا همان درار باید کمی شور باشد تا بجای نمک استفاده شود.
 5. اگر نمک درار اندازه باشد و ظرف نگهداری آن تمیز و شیشه ای یا چینی باشد، می توان آن را تا چند ماه در یخچال نگهداری نمود.

طرز تهیه دلار خانگی

چرا رنگ برخی دلارها روشن و برخی تیره است؟

چنانچه در مطلب دیگری در نمناک هم اشاره کردیم، در تهیه درار به نسبت سبزیجات دقت کنید.

در تهیه دلار، گشنیز بیشترین مقدار و نعنا کمترین مقدار است زیرا نعناع درار را تیره می کند.

علت روشن بودن رنگ درار این است که در تهیه آن بیشتر از گشنیز استفاده شده است.

استفاده از بو انجیرعطر و طعم عالی به دلار یا درار  می بخشد. طبع بو انجیر گرم است و طعم شبیه مرزه دارد.

نکات مهم درباره دلار یا درار

 • در صورت در دسترس نبودن سبزی های شمالی مانند خالواش و چوچاق و... می توانید تنها از گشنیز و نعناع (سه چهارم گشنیز و یک چهارم نعنا )استفاده کنید.
 • می توانید این سبزیجات را بدون نمک بسته بندی کنید و درون فریزر قرار دهید و برای پرورده و کباب ترش و خورشت استفاده کنید.
 • دلار یا دراری را که رو با ماست وبزی چوچاق ندارد، را می توانید با میوه و سبزیجات سرو کنید.
 • کوتکوتو یا خالواش، ملین و دارای طبع گرم است. کوتکوتو برای معده مقوی و از ترکیب آن و رب انار برای درمان مشکلات معده و شکم استفاده می شود.
 • مخلوطی از درار با شکر و سرکه را می توانید با کاهو مصرف کنید.

دلار با گوجه سبز

چگونه گوجه سبز و دلار یا درار را بخوریم؟

شمالی ها برای خوردن گوجه سبز که به آن آلوچه می گویند، همراه دلار یا درار، یک پیاله آلوچه یا گوجه سبز ترش را در نمکیار رخته و با سنگ له می کنند، به جای نمکیار می توانید آلوچه ها را در کاسه ای بریزید و با گوشتکوب دانه دانه آنها را بشکنید.

سپس به گوجه سبزهای شکسته شده دلار یا درار اضافه نمایید و خوب هم بزنید تا درار به خورد الوچه ها برود. برای نفوذ دلار یا درار به دورن گوجه سبز می توانید دوباره آنها را له کنید.

به این ترکیب در شمال آلوچه دشکن یا خولی یا هولی دشکن یعنی آلوچه ی شکسته می گویند. خالی یا هالی یا خولی یا هولی در گیلکی به معنی آلوچه است.

طرز تهیه درار، سبزی که با گوجه سبز میخورن چیه؟

4.824
این مطلب مفید بود ؟231
منبع : بخش آشپزخونه نمناک/ن/ز.ت
وبگردی