گل هوستا
گل هوستا، جزء گیاهان بهاری است که مدت زمان طولانی عمر می کند و شما به سادگی می توانید اصول مراقبت و کاشت گیاه هوستا را آموزش ببنید.

معرفی کامل گل هوستا و روش های مراقبت و پرورش آن

گل هوستا برای نگهداری در باغچه، گزینه ای مناسب است و نیاز به نور زیاد ندارد. پرورش آن هم اصلاً کار سختی نیست. این گل ها مدت زمان طولانی عمر می کنند. معمولاً جزء گیاهان بهاری هستند و در فصل پاییز پژمرده می شوند. در این قسمت از نمناک می توانید بیش از همیشه با پرورش این گل آشنا شوید. 

گل هوستا

مشخصات گل هوستا و زمان و نحوه کاشت

گل هوستا در سایز ها، شکل ها، اندازه ها، بافت و رنگ های مختلفی وجود دارند. انواع مختلفی از آن ها را می توانید در جایگاه های متفاوت از خانه نگهداری کنید. معمولاً ارتفاع آن ها بین 30 الی 90 سانتیمتر است اما انواع بزرگ تر و کوچک تر آن ها نیز در دسترس می باشد.

رنگ برگ این گل ها معمولاً سفید، سبز- لیمویی و سبز- آبی است. بافت و شکل برگ های هوستا بسیار متنوع هستند و بعضی از آن ها گوشه های تیزی دارند و بعضی از آن ها نیز قلبی شکل هستند. 

شاخ و برگ این گیاهان ظاهر زیبایی دارند و گل های آن ها نیز مورد پسند بسیاری از افراد می باشد. به همین دلیل این گیاه محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

معمولا در اوایل تابستان و اوایل پاییز در رنگ های صورتی، آبی روشن و سفید دیده می شوند.

مرغ مگس خوار و دیگر گرده افشان ها عاشق این گل هستند. بعضی از انواع این گل ها نیز متناسب با نوع و جنسی که دارند، شکننده محسوب می شوند. 

گل هوستا را چه زمانی بکاریم؟ 

این گل ها را می توانید با همان گلدان مخصوص و جایگاهی که دارند، در فصل بهار خریداری کنید. گل های هوستا در اواخر فصل رشد گیاهی کاشته می شوند. 

مشخصات گل هوستا

چگونه گل هوستا را بکاریم؟ 

فقط کافی است که داخل خاک مورد نظر، یک حفره به اندازه ریشه گیاه ایجاد کنید و آن را داخل خاک قرار دهید. اگر هم این گل را همراه با گلدانش خریداری کرده اید، آن را با خاک گلدان داخل باغچه بگذارید و کمی خاک اطراف گیاه را مرطوب کنید. 

مراقبت از گیاه هوستا 

نور مناسب گل هوستا

این گیاه را برای رشد بهتر در محیط روشن و دور از تابش مستقیم قرار دهید. تابش مستقیم خورشید به برگ ها سبب سوختگی برگ ها می شود پس گل هوستا را باید در معرض نور جانبی قرار دهید. 

میزان آبیاری گل هوستا

خاک را مرطوب نگه دارید اما مراقب باشید که بیش از حد خیس نماند زیرا آبیاری زیاد باعث پوسیدگی گیاه می شود. بهترین زمان برای آبیاری زمانی است که خاک تا حدودی رطوبتش را از دست داد. خشکی بیش از حد خاک باعث می شود برگ ها دچار خشکی شوند. در هوای گرم گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

دمای مناسب گل هوستا 

این گیاه سرمای را هم می تواند تحمل کند اما در سرمای زیاد برگ های خود را از دست می دهد و مجدد در فصل بهار برگ ها دوباره می رویند. اگر محل زندگیتان زمستان های خیلی سرد نداشته باشد، گیاه همیشه سبز باقی می ماند. این گیاه برای گلدهی هم چند هفته به قرارگیری در دمای حدود 4 درجه احتیاج دارد.

دمای گل هوستا

بهترین خاک برای گل هوستا

این گیاه برای رشد بهتر به خاکی سبک و دارای مواد ارگانیک احتیاح دارد. برای اینکه بستری مناسب برای رشد گیاه فراهم کنید، می توانید به خاک باغچه مقداری خاک برگ اضافه کنید. در صورت پرورش این گیاه در گلدان از گلدانی با عمق حداقل 30-40 سانت استفاده کنید. 

استفاده از کود

حتماً یک کود متعادل و مناسب بعد از کاشت و در فصل بهار به گیاه بدهید. از کود های گیاهی استفاده کنید تا رطوبت اضافه را از بین ببرد.

دیگر مراقبت های لازم از گیاه هوستا

  • بعد از شکوفه زدن گیاه، قسمت های اضافه ساقه را برش دهید تا گل تحریک به رشد جدید و بهتر شود. 
  • در اواخر پاییز هم می توانید برای جلوگیری از بیماری ها و مشکلات، آن ها را هرس کنید. 
  • کافی است که اطراف گیاه را تمیز کنید و برگ های قهوه ای را از آن جدا کنید تا در فصل بهار دوباره به حالت قبل برگردند.
  • تقسیم این گیاه و سپس کاشت آن بهترین روش موجود است.

مراقبت از گیاه هوستا

تقسیم و کاشت گیاه 

گیاه هوستا معمولا برای سالم ماندن نیاز به هرس کردن ندارد اما اگر فضای کمی داشته باشد، قطعاً سرعت رشد آن کاهش پیدا می کند. پس چنانچه در نمناک میخوانید اگر می خواهید ظاهر گیاه هوستا را بهبود ببخشید، بهتر است که در اوایل فصل بهار این گیاه را هرس کنید و نوک ساقه و برگ آن را بزنید و همچنین می توانید محل گیاه را عوض کنید و آن را وارد گلدان و خاک جدید کنید یا این که گیاه هوستای جدید را در همان خاک قبلی بکارید. 

آفت ها و بیماری ها 

اگر در کنار حفره یا برگ گیاهان، جانورانی مثل حلزون را مشاهده کردید، بهتر است که کل برگ را جدا کنید. 

گونه های مختلف گیاه هوستا

انواع گل و گیاه هوستا با یکدیگر متفاوت هستند که می توانید بر اساس ویژگی هایی که دارند ، انواع متفاوت آن ها را انتخاب کنید: 

گیاه هوستا

گل H. fotunei ‘Aureo Marginata’

برگ های لوزی شکل به رنگ سبز پررنگ با لبه های نسبتاً تیز و طلایی . 

گل H. x ‘Blue Cadet’

برگ های قلبی شکل و گل های متمایل به رنگ آبی که آن را به یک گیاه زیبا تبدیل می کند که در اواسط تابستان گل می دهد. 

برای قسمت های آفتابی تر از گونه های Hosta plantaginea استفاده کنید که گل های خوشبویی را در اواخر تابستان به شما تحویل می دهند.

بعضی از افراد این گیاه را برای خوردن، هم به صورت پخته شده، هم سرخ شده و هم به صورت خام استفاده می کنند، دقیقا مثل کاهو یا مارچوبه.

آموزش کامل پرورش و نگهداری گل هوستای زیبا

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
وبگردی