ضدعفونی کردن بذر
در ضدعفونی کردن بذرها قبل از کاشت باید به برخی نکات توجه ویژه ای داشت، به دلیل اینکه برای داشتن سبزیجات سالم و تازه در خانه تمیز کردن و ضدعفونی بذرها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

راه و روش ضدعفونی کردن بذر ها

تمیز کردن بذرها و رویش آن ها راهی عالی برای داشتن سبزیجاتی سالم و تازه در خانه است. هنگام رویش، لازم است بذرها و تجهیزات تمیز باشند تا محصولات حاصل از آن ها نیز تمیز باشند زیرا این محصولات اغلب به صورت خام خورده می شوند در نتیجه بذرها می توانند با هر نوع آلودگی، آلوده شده و سلامت شما و خانواده تان را به خطر اندازند. چندین مورد مسمومیت جدی با محصولات بذرهای تجاری گزارش شده است و اشتباه است که فکر کنیم با رویش این بذرها در منزل اتفاقی رخ نخواهد داد. برای اطمینان از تمیزی لازم است جوانه ها را قبل از استفاده سرخ کنید یا تفت دهید.

دلیل ؛ چرا باید بذرها را ضدعفونی کنیم؟

از بین بردن موجودات بیماری زای روی سطح و درز و شکاف های بذر

حفظ بذر و گیاهچه از خطر آفات و بیماری های خاکزاد مثل مرگ گیاهچه، پوسیدگی ریشه و آفات جونده مانند کرم های مفتولی و افات مکنده با استفاده از سموم قارچکش و سموم غیر سیستمیک

ضدعفونی کردن بذر 

در ضد عفونی بذور به چه چیزهایی دقت کنیم؟

ضد عفونی کردن بذور قبل از کاشت بسیار راحت تر است و مصرف سموم در طی دوره داشت را کمتر می کند. کارخانه های تولید و بسته بندی بذور، هر نوع بذر را با قارچکش مناسب با بیماری های رایج ضدعفونی کرده و بسته بندی می کنند. آنچه در ضد عفونی بذور مهم است جلوگیری از مسمومیت دام یا کارگران انجام دهنده ضدعفونی می باشد. اگر برخی از مواد ضدعفونی کننده در غلظت زیاد استفاده شوند سبب ایجاد گیاه سوزی در گیاهچه یا عدم جوانه زنی بذور می شوند.

بیماری هایی که باید با آنها مبارزه کنیم :

  • بیماری های خاکزاد و پوسیدگی بذر
  • بیماری های بذرزاد مثل سیاهک آشکار گندم، سیاهک پنهان گندم
  • بیماری های هوا زاد مانند سفیدک دروغی، زنگ
  • علف های هرز
  • حشراتی مانند سوسک ها، لاروها

سیاهک گندم  

تمیز کردن تجهیزات :

تمیز کردن ظروف و تجهیزات مورد استفاده برای کاشت ضروری است. ساده ترین راه برای انجام این امر استفاده از سفید کننده رقیق می باشد. کافیست یک قسمت از سفید کننده را با 9 قسمت آب مخلوط کنید و گلدان، ظروف زیرین و تجهیزات را درون این محلول بخیسانید و در نهایت با آب داغ به خوبی شستشو دهید یا اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید با حداکثر حرارت شستشو دهید.

تجهیزات را قبل از استفاده حتما تمیز کنید:چنانچه در این بخش از نمناک گفته شده است بهتر است پس از مصرف گلدان ها نیز آن ها را بشویید و تا استفاده بعدی ان ها را نگهداری کنید. بهتر است از گلدان های شیشه ای برای رویش بذرها استفاده کنید نه ظروف پلاستیکی زیرا علاوه بر تمیزی آسان این ظروف باکتری ها را روی خود نگه نمی دارند.

روش ضدعفونی بذر  

تمیز کردن بذرها:

تمامی بذرها قبل از حمل تمیز می شوند و ممکن است قبل از استفاده به دست ما نیز مجدد آلوده شوند پس تمیز کردن بذرها قبل از رویش ایده خوبی است. تمیز کردن بذرها از طریق آبکشی ممکن نیست زیرا باکتری ها خود را به شدت به سطح بذرها چسبانده و نمی توان آن ها را به راحتی شستشو داد.

برای بهداشت صحیح بذرها به محلول سه درصد پراکسید هیدروژن نیز نیاز است و آن را می توان از داروخانه خریداری کرد. همچنین به یک دماسنج قوی و یک صافی بزرگ نیز نیاز است تا تمام دانه ها در آن تمیز و آبکشی شوند.

محلول پراکسید هیدروژن راتا 60 درجه سانتی گراد گرم کنید:درجه حرارت صحیح را با دماسنج اندازه گیری کنید زیرا بسیار مهم است. در صورتی که محلول خیلی سرد باشد میکروب ها زنده مانده و اگر بیش از حد گرم شوند بذرها آسیب دیده و جوانه نمی زنند. صافی پر از بذر را به مدت 5 دقیقه درون محلول قراردهید و 4-5 دقیقه صافی را بچرخانید. اطمینان حاصل کنید محلول پراکسید هیدروژن تمام قسمت های بذر را پوشانده باشد.

درنهایت صافی را از محلول خارج کرده و بذرهای تمیز شده را به مدت یک دقیقه در آب خنک شستشو دهید. سپس محلول پراکسید را دور بریزید و بذرهای تمیز شده را کاشته و از رویش آن ها لذت ببرید.

بهترین روش ضدعفونی کردن بذر قبل از کاشت

4.213
این مطلب مفید بود ؟112
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی