تولد
علائم بیماری روده
مشکلاتی در شکم وجود دارد که نشان دهنده ی بیماری روده است. آگاهی و توجه به این مشکلات به تشخیص زودهنگام بیماری کمک بسزایی میکند.

تشخیص زود هنگام مشکل روده با دقت در مدفوع

تحقیقات علمی بین 60 الی 70 میلیون نفر در کشور آمریکا انجام شده است که هر کدام به مشکلات گوارشی مثل نفخ، اسهال یا سوزش معده دچار بودند و نمیدانستند که این علائم، نشانه ای از مشکلی جدی است. قصد داریم در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک علائمی را به شما معرفی کنیم که نشان می‌ دهد مشکلاتی در شکم تان وجود دارد و باید هر چه سریع تر آن را پیگیری کنید.

به رنگ مدفوع دقت کنید

رنگ سفید و خاکستری در مدفوع ممکن است نشان دهنده مشکلی در مثانه،‌ روده یا لوزالمعده باشد و زمانی اتفاق می‌ افتد که صفرای تولید شده توسط کبد راهش به سوی معده مسدود شده باشد که باعث ایجاد سنگ مثانه یا سنگ صفرا می‌ شود و یا حتی ممکن است در بعضی از موارد شدیدتر؛ در لوزالمعده تومور ایجاد کند یا باعث نارسایی شدید کبد شود.

نارسایی کبد

مدفوعِ سیاه

مدفوع سیاه نشان دهنده این است که در قسمت فوقانی سیستم گوارشی، خون از دست داده‌ اید و در نتیجه مقداری از آن به خاطر مدفوع؛ چرب شده است‌. علت‌ های آن می‌ تواند مشکلات مربوط به رگ های خونی یا رفلاکس اسید معده باشد.

مدفوع چرب

مدفوع چرب نشان دهنده جذب نامناسب در روده کوچک است و به خاطر چربی در رژیم غذایی اتفاق می‌ افتد که به درستی هضم و گوارش نشده و همچنین بیماری کرون، بیماری سلیاک یا مشکلات لوزالمعده می تواند عامل ایجاد این اتفاق باشد.

روده چکه کن یا نشت کننده

روده نشت کننده به خاطر وضعیتی ایجاد می‌ شود که در آن روده آسیب دیده و نمی‌ تواند به خوبی فعالیت کند، زیرا اگر روده سالم باشد، سلول های موجود در آن به یکدیگر نزدیک می‌ شوند و مواد مغذی و پروتئین‌ ها را جذب می‌ کنند و مواد پسماند را بیرون می دهند اما وقتی که این وضعیت اتفاق می‌ افتد، این سلول‌ ها دیگر به خوبی به یکدیگر متصل نیستند و بین آن ها فاصله ایجاد شده است که پروتئین های بزرگتر این مشکل را افزایش می‌ دهند و این وضعیت به وجود می آید‌.

مشکلات روده

علائم روده نشت کننده

علائم آن ممکن است شامل اسهال یا مدفوع شل، نفخ، عدم تحمل بعضی از غذا ها یا مخاط داخل مدفوع باشد. حتی ممکن است در قسمت های دیگر بدن هم مشکلاتی مثل اگزما، آکنه یا دیگر وضعیت های پوستی، تشدید میگرن، خستگی، افسردگی، اضطراب و تعادل هورمونی را ایجاد کند.

یعنی ممکن است باعث بدتر شدن بعضی دیگر از وضعیت ها در بدن، مخصوصا مشکلات خود ایمنی و یا پسوریازیس و آرتروز شود.

چرا شکم و روده سالم اهمیت دارد؟

روده سالم اهمیت بسیار زیادی دارد. مهم ترین دلیل این است که بخش بزرگی از سیستم ایمنی بدن در روده خلاصه می شود که این بخش از سیستم ایمنی با غذا تعامل پیدا می کند؛ بنابراین سیستم ایمنی باید بهترین کار خودش را به انجام برساند که روده سالم با باکتری سالم داشته باشیم که این اتفاق با خوردن رژیم غذایی سالم، میوه و سبزیجات رخ می‌ دهد. پروبیوتیک هم می‌ تواند در این زمینه به ما کمک کند و باعث شود که بدن سالمی را تجربه کنیم.

وقتی شکمتون علائم بیماری روده داره و شما نمیدونید

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : eatthis / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی