رنگ کردن مو
از آنجایی که موها عضو مرده ای هستند که ترمیم نمی شوند نمی توانیم با انواع کارها باعث آسیب آنها شویم بدون این که از سلامت و زیبایی آنها مراقبت کنیم. مخصوصا رنگ کردن مو که بزرگترین آسیب به موها است.

باید ها و نباید های قبل و بعد از رنگ کردن مو

از آنجایی که موها عضو مرده ای هستند که ترمیم نمی شوند نمی توانیم با انواع کارها باعث آسیب آنها شویم بدون این که از سلامت و زیبایی آنها مراقبت کنیم. مخصوصا رنگ کردن مو که بزرگترین آسیب به موها است. اگر بعد از رنگ کردن موها از آن ها مراقبت های لازم و صحیح به عمل نیاید امکان دارد موها زیبایی و لطافت خود را از دست بدهند و دیگر راهی به جز کوتاه کردن آنها برایتان باقی نماند. نباید موهایتان را بدون مراقبت مخصوصا بعد از رنگ کردن به حال خود رها کنید.

پوست سر بعد از رنگ کردن دچار ضعف خواهد شد و موها سست می شوند و موهای زیادی بعد از رنگ کردن مو از بین خواند رفت. علاوه بر سستی ریشه مو تارهای مو پس از رنگ کردن نازک تر می شوند و دچاره موخوره و شکستگی خواهند شد. برای جلوگیری از این مشکلات قبل و بعد از رنگ کردن مراقبت های خاصی هست که می توانید انجام دهید.

موهای ضعیف و کم پشت

اولین نکته ای که باید بدانید این است که اگر موهایی ضعیف و کم پشت دارید دور رنگ های فانتزی را خط بکشید چون حتما موهایتان خواهد سوخت و احتمالا حجم بسیار زیادی از موهایتان را از دست خواهید داد. شما می توانید موهایتان را تقویت کنید و ابتدا از قرص هایی مانند زینک و تونر های رشد مو استفاده کنید و زمانی که موهایتان به حجم قابل قبولی رسید و تار موهایتان قوی تر شد می توانید از رنگ های فانتزی و دکلره هم استفاده کنید.

قبل از رنگ کردن مو چه کارهایی باید انجام دهیم

رفتاری که با موهای تان دارید بسیار برای رنگ کردن مهم است. به عنوان مثال اگر شما عادت به اتو کشیدن دائم موهایتان دارید و یا دائماً از سشوار استفاده می کنید باعث ضعیف تر شدن تار مو و حتی سست شدن ریشه مویتان خواهید شد. اگر موهایتان حجم و قدرت کافی ندارد بهتر است یک مدت از این ابزارها استفاده نکنید و زمانی که موهای تان قوی تر شد از رنگ مو استفاده کنید. و توجه داشته باشید که بسیار مهم است که زمانی که می خواهید موهایتان را رنگ کنید بهتر است پوست سر و تار موها چرب باشند و قبل از رنگ کردن مو به هیچ عنوان به حمام نروید چون خشکی مو و پوست سر باعث آسیب شدید به موهایتان خواهد شد.

انتخاب رنگ مو

رنگ موی فانتزی

خود رنگ مو و رنگ ابرو از مواردی هستند که بسیار برای مو آسیب زا است و بهتر است که کلا از رنگ مو استفاده نکنید اما اگر اصرار به استفاده از رنگ مو به خصوص رنگ مو فانتزی مانند عسلی، دودی، زیتونی و نسکافه ای دارید باید بدانید که ریزش مقداری از موهایتان طبیعی است و پس از اینکه موهایتان را رنگ کردید مشاهده آسیب های مانند موخوره و خرد شدن نوک موها برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد و می توانید با کراتینه کردن پس از رنگ مو به بهبود آنها کمک کنید.

مراقبت های بعد از رنگ مو

پس از اینکه موهایتان را رنگ کردید باید بدانید که استفاده از شامپوهای حاوی سولفات برای رنگ موهایتان مناسب نیست و جدا از آن باعث آسیب رسیدن به پوست سر و موهای تان می شود. شامپو مو حاوی سولفات شامپوهای سنگینی هستند که برای موهای چرب استفاده می شوند. اگر نمی توانید از شامپوهای بدون سولفات تهیه کنید از شامپوی بچه و نرم کننده استفاده کنید تا موهایتان آسیب نبیند. توجه داشته باشید که اگر موهایتان پی از رنگ کردن بیش از اندازه دچار ریزش شد و یا دچاره شوره شد با پزشک متخصص صحبت کنید تا از شامپوهای ضد شوره و ضد ریزش استفاده کنید.

دشمن رنگ مو

یکی از مواردی که به شدت باعث از بین رفتن رنگ موها میشود گرما و مخصوصاً گرمی آب حمام است. توصیه می شود که سه روز بعد از رنگ کردن مو به حمام بروید و از آب ولرم برای شستشوی موهای تان استفاده کنید به این دلیل که آب گرم باعث از بین رفتن رنگ موهای تان خواهد شد. اتو و سشوار هم می توانند رنگ موها را از بین ببرند بنابراین استفاده نکردن از هر کدام از این عوامل باعث ماندگار تر شدن رنگ مو میشود.

روغن مو

روغن آرگان

روغن های بسیاری وجود دارند که می توانند آسیب های وارد شده به تار موها و همچنین پوست سر را ترمیم کنند. به عنوان مثال روغن ریشه درخت چای یکی از مواردی است که می¬تواند به ترمیم موهایتان کمک کند و از خواص بیشماری برخوردار است. روغن آرگان دیگر روغن طبیعی است که به لطیف تر شدن موهایتان کمک می¬کند. 
روغن ها با خاصیت نرم کنندگی بالایی که دارند یکی از بهترین موادی هستند که می¬توانید برای سلامت مو و پوست از آن استفاده کنید انواع روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و یا روغن نارگیل را می¬توانید قبل از حمام به خوبی به موهایتان آغشته کنید و در حمام بدون اینکه موهایتان را چنگ بزنید و تنها با یک شامپوی ملایم آن را شستشو دهید تا چربی اضافه از روی موهایتان گرفته شود.
 

کرم مو یا ماسک مو

کرم یا ماسک مو برای زمانی است که از حمام خارج شده اید و موهایتان حالتی خشک به خود گرفته است. در این زمان استفاده از یک کرم مو باعث می شود که گره های ایجاد شده در میان موهای تان به راحتی باز شود و دیگر مشکلی برای شانه زدن موها نداشته باشید. تا حد امکان سعی کنید که بعد از حمام موهایتان را شانه نکنید چون باعث ضعیف شدن تار مو می-شود.
زمانی که موهایتان را رنگ می کنید توجه داشته باشید که موهایی به مراتب ضعیف تر خواهید داشت ونباز به رسیدگی بالایی خواهد داشت بنابراین از موهایتان در مقابل آسیب های جدی دیگر جلوگیری کنید
 

نکات مهم مراقبت از مو قبل و بعد از رنگ مو

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی