تاریخچه موتور سیکلت
موتورسیکلت ها در دنیای امروزه یکی از وسایل نقلیه محبوب و کم مصرف محسوب می شوند. اما آیا تاکنون اولین سری موتورسیکلت در جهان و تاریخچه آنرا خوانده اید؟

تاریخچه اختراع موتور سیکلت

موتور سیکلت مانند هر اختراع دیگری مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است و فقط یک نفر مخترع ان نبوده که بخواهیم فقط نام او را ببریم. نسخه های اولیه موتور سیکلت توسط مخترعان زیادی معرفی شد که اکثر آن ها در اروپا بودند و این اتفاق در قرن 19 رخ داد. در ادامه ی این بخش از نمناک نگاهی خواهیم داشت به مسیر اختراع و مخترع موتور سیکلت.

دوچرخه های بخار، اولین موتور سیکلت ها

"هووارد روپر" یک فرد آمریکایی بین سال های 1823 و 1896 زندگی کرد و یک دوچرخه  پایی دو سیلندره قدرت گیرنده از بخار را در سال 1867 اختراع کرد. “دوچرخه پایی” یک شکل اولیه از دوچرخه است که در آن پدال ها به چرخ جلو متصل می شوند. این اختراع می تواند اولین اختراع موتور سیکلت در نظر گرفته شود . البته اگر منظور از موتور سیکلت، موتور مجهز به موتور بخار با سوخت ذغال سنگ باشد. "روپر" همچنین ماشین بخار را هم اختراع کرد. او در سال 1896 کشته شد، تقریبا همان دوره قبل از مرگش بود که دوچرخه های پایی مجهز به بخار را معرفی کرد. 

چندی بعد یک مرد فرانسوی به نام "ارنست میشاو" یک موتور بخار به این دوچرخه ها اضافه کرد که توسط پدرش اختراع شده بود. نسخه ای که او اختراع کرده بود با الکل آتش می گرفت و جرقه می زد و توسط نیروی چرخ های جلویی به حرکت در می آمد.

تاریخچه موتور سیکلت در جهان

چند سال بعد در سال 1881 مخترع دیگری به نام "لوسیوس کوپلند" از آریزونا یک دیگ بخار کوچکتر را اختراع کرد که چرخ های عقبی دوچرخه می توانستند با کمک آن با سرعت 12 مایل بر ساعت حرکت کنند. 

در سال 1887، کوپلند یک کمپانی تولیدی را برای ساخت اولین موتورسیکلت تاسیس کرد؛ هرچند که محصول تولیدی او درواقع یک سه چرخه بود.

اولین دوچرخه با موتور بنزینی

ده سال بعد، ده ها طراحی مختلف برای دوچرخه ها ایجاد شد اما اولین دوچرخه های موتوری توسط یک فرد آلمانی به نام "گوتلیب دایملر" و همراهش "ویلهلم مای بک" معرفی شد که این اتفاق در سال 1885 رخ داد. در آن زمان موتور های بنزینی و دوچرخه های مدرن امروزی اختراع شدند. 

گوتلیب از یک موتور جدید که توسط مهندسی به نام نیکولاس اوتو اختراع شده بود، استفاده کرد. اوتو اولین موتور احتراق داخلی چهار زمانه را در سال 1876 اختراع کرد و نام آن را  موتور سیکل اوتو گذاشت. دایملر چرخ جلوی قابل حرکت نداشت و به جای آن به یک جفت چرخ عقب برای راست نگه داشتن دوچرخه متصل بود. 

دایملر یک مخترع شگفت انگیز بود و موتور های بنزینی را برای آزمایش روی قایق ها اختراع کرد و در زمینه صنعت موتور به فرد مهمی تبدیل شد و نام این موتور ها دایملر بنز گذاشته شد. این کمپانی تحولات زیادی را پشت سر گذاشت تا این که هم اکنون به اسم کارخانه مرسدس بنز شناخته می شود. 

اولین دوچرخه با موتور بنزینی

پیشرفت های ادامه دار از اواخر سال 1980 به بعد ده ها کمپانی دیگر دوچرخه هایی را با پدال اتوماتیک معرفی کردند که اولین بار در آلمان و بریتانیا اتفاق افتاد و به سرعت به آمریکا هم رسید.

در سال 1894 افرادی آلمانی به نام هیلدبرند و ولف مدلر اولین کسانی بودند که تولید خط کارخانه ای ماشین آلات را به راه انداختند و اولین موتورسیکلت ها را معرفی کردند. 

موتورهای هارلی دیویدسون

هرگونه بحثی در مورد تاریخ موتورسیکلت ها اشاره ای به مشهورترین تولیدکننده آمریکایی، "هارلی دیویدسون" خواهد داشت. بسیاری از مخترعان قرن نوزدهم که بر روی موتورسیکلت های ابتدایی کار می کردند، به سراغ کشفیات و اختراعات دیگر رفتند.

برای مثال، " دایملر" و " راپر" هر دو بر روی توسعه خودرو و وسایل نقلیه دیگر به کار خود ادامه دادند. با این حال برخی از مخترعان از جمله "ویلیام هارلی" و برادران "دیویدسون"، به طور کاملا متمرکز بر روی پیشرفت و تکامل موتورسیکلت کار می کردند. در میان رقبای تجارت آن¬ ها شرکت هایی همچون پیرس، مرکل، شیکل، تور روی کار بودند.

موتور های هارلی دیویدسون

"ویلیام هارلی" و دوستانش به نام "آرتور و والتر دیویدسون" در سال 1903 کمپانی موتور هارلی دیویدسون را راه اندازی کردند. این دوچرخه ها موتور با کیفیتی داشت  بنابراین در سرعت از خودش عملکرد خوبی نشان می داد و این کمپانی برنامه ریزی کرده بود که این وسیله را به عنوان وسایل حمل و نقل به فروش برساند.

تاریخچه موتور سیکلت + جزئیات مخترع و اختراع آن

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : thoughtco / بخش سرگرمی نمناک/ف.ن
برچسب : موتورسیکلت
وبگردی