خانه برفی اسکیموها
ایگلوها یا خانه های برفی اسکیموها یک اقامتگاه زمستانی هستند که گرم بودن داخل این خانه ها و ذوب نشدن آن ها به مواد به کار رفته، ساختار و هوا بستگی دارد.

رازهای جالب و خواندنی در مورد ایگلو یا همان خانه برفی اسکیموها

تصور کنید که در سردترین نقطه دنیا ایستاده اید که بادهای یخ و سرما مدام به صورت و بدن شما می وزند. دما نیز منفی 45 درجه سلسیوس است. احتمالاً دلتان می خواهد وارد یک خانه شوید که دیوارهای ضخیمی دارد تا آخرین امیدتان برای زنده ماندن از بین نرود.احتمالاً بیشتر با خودتان فکر کنید که باید چه کار کرد.

برای این که بتوانید از گزند همه این باد های سرد و یخ زننده خلاص شوید تنها راه حلتان همان برف موجود در اطرافتان است اما این برف ها برای ساخت آدم برفی نیستند بلکه برای ساخت یک خانه برفی بزرگ هستند که به اندازه کافی فضا برای خوابیدن داشته باشد. خانه برفی همان خانه اسکیمویی است. خانه اسکیمویی زمانی ساخته می شود که دما بین منفی 40 تا منفی 60 درجه سانتیگراد در فصل زمستان باشد.

خانه برفی اسکیموها

دو سوء تفاهم رایج در مورد خانه های اسکیمویی وجود دارد:

  1. اول اینکه افراد فکر می کنند این خانه ها کاملا از برف ساخته شده اند و یک اقامتگاه دائمی هستند.
  2. دوم اینکه فکر می کنند این خانه ها به این دلیل ساخته شدند که افراد هیچ امکان دیگری برای ساخت خانه های دیگر نداشتند.

افرادی که در شرایط عادی در خانه های آجری زندگی می کنند معمولاً ممکن است تحت شرایطی در سفر مجبور به ساخت این خانه ها شوند. از طرفی بعضی از افراد از این خانه های برفی به عنوان یک اقامتگاه زمستانی استفاده می کنند و دهکده ای از خانه های برفی را ایجاد می کنند.

خانه های برفی سایز های مختلفی دارند که معمولاً انواع کوچک آن ها برای سفر های مربوط به شکار و ماهیگیری مناسب است و انواع بزرگشان برای جمع آوری محصولات مناسب خواهد بود اما سوالی که وجود دارد این است که این خانه ها چگونه می توانند شما را گرم نگه دارند ؟ پاسخ را در این بخش از سرگرمی نمناک خواهید خواند.

igloo

محکم شدن سقف خانه و جلوگیری از نریختن سقف

پس از ساخت خانه اسکیموها برای محکم شدن سقف خانه و جلوگیری از نریختن آن، در خانه چراغ های مخصوصی را که با چربی نهنگ می سوزد، روشن می کنند تا فضا گرم شود و در خانه را با یک قطعه یخ می بندد و همه جا را مسدود می کنند. سپس برف ها شروع به آب شدن می کنند اما تکه های یخ به علت سقف گنبدی و محدب خانه، سقوط نمی کنند.

زمانی که قالب های یخ به اندازه کافی تر شدند، چراغ را خاموش کرده و در را باز می کنند، تا هوای سرد به داخل خانه وارد شود و سقف خانه بسیار محکم گردد. در آخر زمستان با بالا رفتن درجه حرارت خانه اسکیموها شروع به ذوب شدن می نماید و سقف خانه فرو می ریزد.

 ایگلو کلبه یخی

ایگلو یا خانه برفی اسکیموها چطور گرم می مانند؟

عواملی در این خانه ها وجود دارد که نقش مهمی در گرم نگه داشتن افراد دارد.

مواد به کار رفته

بدون شک مواد نقش حائز اهمیتی در عملکرد خانه برفی دارند. خانه های برفی از برف های فشرده ساخته شده اند و این برف ها به قدری سفت هستند که معمولاً با چاقو بریده می شوند.

این برف ها برعکس یخ، دارای جعبه های هوایی زیادی هستند و به عنوان یک عایق در برابر سرما عمل می کنند، در حالی که فشرده نیز می باشند. به عبارت دیگر برف اجازه نمی دهد که گرما به آسانی خارج شود. بنابراین گرمای تولید شده توسط بدن یا توسط آتش داخل خانه برفی باقی می ماند.

خونه برفی اسکیموها

هوا

هوا یکی از ساده ترین و کارآمدترین عایق های حرارتی است. برف به عنوان یک ماده متخلخل می باشد که به خوبی هوا را در لایه های خود نگاه می دارد و به همین سبب هوای سرد در عبور از لایه های هوای محبوس در میان برف به تدریج متوقف شده و محیط داخلی ایگلو گرم می شود.

یخ دیواره ی ایگلو

در ایگلوها یخ دیواره ی ایگلو به عنوان عایق حرارتی عمل می کند زیرا هوای گیرکرده درون یخ عایقی خوب برای حرارت است. برای گرم نمودن این خانه ها می توان شعله ی آتش، روشن کرد. گرم شدن هوا باعث ذوب شدن یخ دیواره ها شده و جریانی از مایع به سمت اطراف حرکت می کند. حالا لایه ی جدیدی از یخ مجددا به عنوان عایق، جلوی انتقال دما به بیرون را می گیرد.

دمای داخل ایگلو

بدن انسان

تعدیل حرارتی در ایگلوها با کمک عایق بسیار عالی و طبیعی برف و حرارت بدن انسان شکل می گیرد. منبع حرارتی این خانه های قطبی بدن خود انسان است.

ساختار

نکته پر اهمیت در یک خانه برفی ساختار آن است. داخل خانه برفی لایه لایه است و اغلب به سه سطح یا سه ارتفاع تقسیم می شود. بالاترین سطح جایی است که فرد در آن می خوابد؛ چرا؟

زیرا هوای گرم به سمت بالا می رود و در نتیجه افراد هنگام خواب گرم ترین نقطه را انتخاب می کنند. سطح زمین محلی برای کار و فعالیت است که معمولاً افراد در آن جا آتش روشن می کنند.

سطح سوم نیز زیر زمین است که شبیه به یک لانه یا سوراخ است و جایی است که همه سرمای هوا داخل آن انباشته می شود و هوای گرم بالا می آید. ساختار خانه برفی بسیار عالی است و به قدری محکم می باشد که فرد می تواند روی سقف آن بایستد. این خانه در برابر باد های شدید مقاومت می کند.

ساختار خانه اسکیموها

محافظت در برابر باد

اگر هیچ بادی وجود نداشته باشد و داخل این خانه برفی باشید، هوای اطراف شروع به گرم تر شدن می کنند و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت اما با وجود بادهای سرد هم می توانید داخل این خانه ها احساس گرما داشته باشید زیرا خانه برفی شما را در برابر بادهای سرد و یخ زننده بیرون محافظت می کنند. حتی اگر شما را گرم نکنند، باعث می شوند که بیشتر از این سردتان نشود.

پس آیا این خانه ها کارآمد هستند؟

بله قطعاً این خانه ها بسیار عالی هستند. البته به قدری کوچک هستند که نمی توانید به راحتی در آن قدم بزنید اما قطعاً یک دمای 20 درجه ای داخل آن بهتر از دمای منفی 20 درجه بیرون از خانه هاست.

حقایق جالب ایگلو یا خانه برفی اسکیموها

4.4174
این مطلب مفید بود ؟15321
منبع : medium / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی