کاشت کیوی
بسیاری از افرا به میوه کیوی به دلیل بوی خوب و طعم خوش علاقه دارند و دوست دارند درخت این میوه را در منزلشان داشته باشند برای اینکار نیازمند رعایت نکاتی هستید.

آموزش روش کاشت کیوی در گلدان و منزل

اکثر افراد کیوی را به خاطر طعم خوشمزه و بوی بسیار خوبی که دارد؛ دوست دارند اما به نظرتان آیا می توان کیوی را در منزل پرورش داد یا آن را داخل گلدان کاشت؟ بله می توان این کار را انجام داد. در این قسمت از نمناک همه آن چیزی که باید در مورد کاشت کیوی داخل گلدان بدانید را برایتان توضیح خواهیم داد.

چگونه کیوی را بکاریم؟

می توانید این گیاه را از طریق بذر یا قلمه زدن تکثیر کنید؛ همه چیز بستگی به خودتان دارد. تقریبا 4 الی 5 سال طول می کشد تا کیوی میوه بدهد؛‌ بنابراین باید صبور باشید. نوع نر و ماده این گیاه هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

کیوی

انتخاب نوع کیوی

سه نوع کیوی، کیوی معمولی،کیوی طلایی، کیوی بری یا هاردی در بازار وجود دارد. کیوی معمولی که در بیشتر مغازه ها موجود است، پوستی ضخیم، کرکی و قهوه‌ای رنگ دارد، کیوی طلایی، نسبت به کیوی معمولی شیرین‌تر، با کرکی کمتر و ظریف‌تر بوده کیوی بری یا کیوی هاردی، از هر دو کیوی یعنی کیوی معمولی و طلایی بسیار کوچکتر است و پوستی نازک و ظریف دارد و مقاوم به سرما است.

انتخاب بذر

همانطور که گفتیم، می توانید این گیاه را از طریق بذر یا قلمه زدن تکثیر کنید؛ اگر می خواهید کیوی را از طریق بذر بکارید، می توانید بذر انواع مختلف این میوه را از فروشگاه‌های مخصوص تهیه کرده و یا دانه های یک عدد کیوی سالم و رسیده را از آن خارج کنید.

خیساندن بذر کیوی

برای کاشت بذر کیوی، دانه‌ها را به مدت یک هفته در یک ظرف محتوی آب ولرم و در جای نسبتا گرم بگذارید.

بذر کیوی

جوانه زدن دانه‌های کیوی

دانه های کیوی خیس خورده را در یک دستمال مرطوب و یا حوله کاغذی خیس با آب ولرم بگذارید و سپس آن‌ را درون یک ظرف پلاستیکی به مدت 2 روز بگذارید و در یک نقطه گرم قرار دهید تا سبز شده و جوانه بزنند. دقت کنید که دستمال تا زمان جوانه زدن دانه ها مرطوب باشد پس اگر رطوبت دستمال کشیده شد،مجدد دستمال را مرطوب کنید.

انتخاب گلدان

کیوی را باید داخل گلدانی بکارید که زهکشی مناسب داشته باشد و ابعاد کوچک و 30 سانتی برای آن کافی خواهد بود. برای زه کشی کف گلدان می‌توانید از مقداری زغال استفاده نمایید.بعد از دو سال که متوجه رشد گیاه شدید؛ آن را به گلدان بزرگتر انتقال دهید. بعد از کاشت کیوی در گلدان بهتر است که به مدت دو سال گلدان ونهال خود را به بیرون انتقال ندهید.

مراقبت از گیاه

گیاه بعد از مدتی رشد کرده و قطعاً بلند می شود و کمی سنگین خواهد شد؛ پس باید از گلدان محکم استفاده کنید. میتوانید آن را داخل یک فضای بزرگ مثل بالکن هم قرار دهید که شاخ و برگ ها راحت رشد کنند.

خاک مناسب

کیوی داخل گلدانی رشد خوبی خواهد داشت که زهکشی مناسب داشته باشد. خاک آن باید غنی باشد.‌ کود باید از مواد طبیعی و ارگانیک درست شده باشد که به رشد گیاه کمک کند. سطح قلیایی آن باید کمی اسیدی و کمی قلیایی باشد. از خاک رس و خاک شن دار هم برای این گیاه استفاده نکنید.

کشاورزی

کاشت دانه‌های جوانه زده کیوی در گلدان

برای کاشت دانه های جوانه زده،3 تا 4 دانه جوانه زده شده را در گلدان مورد نظر به همراه دستمالی که دانه‌ها را روی آن‌ها قرار داده بودید، قرار دهید. این کار را تا جایی که دانه‌های جوانه زده شده تمام شوند، ادامه دهید، دقت کنید که دانه‌ها با فاصله روی خاک قرار داده شوند.با لایه‌ای نازک از خاک دانه ها را بپوشانید.

مکان مناسب برای رشد کیوی

این گیاه برای رشد سالم به آفتاب کامل نیاز دارد؛ بنابراین آن را در جایی قرار دهید که حداکثر نور خورشید را دریافت کند. قرار گرفتن 5 تا 6 ساعت در معرض نور خورشید بهترین حالت ممکن است.

دمای مناسب

معمولاً این گیاه در دمای بین 4 تا 15 درجه سانتی گراد عملکرد بهتری دارد. اگر در یک منطقه گرم زندگی می کنید، بهتر است که آن را بین دمای 10 تا 21 درجه سانتی گراد قرار دهید. اگر گیاه جوان است، ممکن است در دمای زیر 10 درجه سانتی گراد از بین برود.

آب دادن به گیاه

مرطوب نگه داشتن خاک برای رشد مناسب گیاه بسیار مهم است؛ اگر از طریق بذر کیوی کاشته اید، گیاه را با سرنگی به آرامی آبیاری کنید تا دانه‌ها جابجا نشوند. بیش از حد به گیاه آب ندهید، زیرا کیوی دوست ندارد که داخل آب غوطه ور باشد و ممکن است باعث پوسیدگی ریشه هایش شود؛ پس خیلی خاک گیاه را به آب آغشته نکنید.

آبیاری گیاهان

کوددهی مناسب

گیاه کیوی باید به طور منظم کود بخورد؛ البته ریشه هایش حساس هستند و در اثر مصرف کود خیلی زیاد ممکن است که بسوزند؛ بنابراین مراقب باشید.

هرس کردن

یک بار در سال می‌ توانید این گیاه را هرس کنید. بهترین زمان برای هرس کردن این گیاه در زمستان است. از طرفی بعد از اینکه کیوی گل می دهد هم می توانید آن را هرس کنید.

استفاده از کود شیمیایی

این گیاه در خاک مرطوب رشد بهتری دارد و می توانید یک لایه کود شیمیایی را هم به خاک اضافه کنید و مراقب باشید که خاک خشک نشود. کود شیمیایی باید 4 الی 6 سانت از بیس و پایه گیاه فاصله داشته باشد.

آفات و بیماری ها

این گیاهان معمولاً بیماری و آفت نمی گیرند؛ اما در صورت نیاز می توانید از روغن نیم هم برای از بین بردن آفات گیاه تان استفاده کنید.

مراقبت از گیاه کیوی در فصل زمستان اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیار مهم است که از سرمای زمستان آن را حفظ کنید تا به میوه های گیاه آسیب وارد نشود.

آموزش کامل کاشت کیوی در خانه و گلدان+ مراقبت

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : میوه کیوی
وبگردی