تولد
همسر شلخته

برخورد صحیح و منطقی با همسر شلخته و بی نظم

کد مطلب : 76687تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
شلختگی و بی نظمی مردان در خانه یکی از مشکلات جدی خانم ها با آن ها است، برخورد صحیح و منطقی به محدود کردن شلختگی های همسر کمک بسیاری می کند.

چگونگی برخورد و کنار آمدن با بی نظمی و شلختگی همسر

یکی از مشکلاتی که خانم ها با همسرشان دارند این است که وسایل مورد استفاده خود را در مکان مناسب خود قرار نمی دهند و شلخته هستند. همین ویژگی باعث مشاجرات زیادی بین زوج های جوان می شود. بنابراین در این بخش از خانواده پلاس نمناک رفتارهایی که باید در مقابل همسر شلخته انجام دهید را به شما معرفی می کنیم.

رفتارهای صحیح با همسر شلخته و بی نظم

درباره آنچه شما را آزار می دهد، بسیار خاص باشید:

شما نیاز دارید با همسر خود صحبت کنید تا مسائل را به روشنی توضیح دهید. خانم ها واقعاً نمی توانند آشفتگی را در اطراف خود تحمل کنند. دلیل شلختگی مردان این است که درهم و برهمی اطراف، به سادگی آنها را آزار نمی دهد. بنابراین وقتی از مردان می خواهید کاری برای رفع آن انجام دهند، برای آنها سخت تر است.

برخورد با همسر شلخته 

کارها را تقسیم کنید:

کارها را عادلانه بین خود و همسرتان براساس علایق شخصی تقسیم کنید. در حقیقت، برخی کارها وجود دارد که فرد از آن متنفر است و کارهای دیگری که از آن لذت می برد.

سعی کنید خشمگین نشوید:

تا زمانی که شریک زندگی شما واقعاً در تلاش برای کمک نباشد، خشمگین شدن فقط باعث دشمنی خواهد شد.

زمانی که با کثیفی منزل یا کار انجام نشده مواجه می شوید، خود را کنترل و خشمگین نشوید و با آن به عنوان یک اشتباه برخورد کنید، از او بخواهید کارهای لازم را انجام دهد. غالباً زوج ها با اشتباهات شریک زندگی خود به عنوان اقدامات عمدی رفتار می کنند. به عنوان همسر یک فرد شلخته نمی توانید آشفتگی ها را ببینید اما با بکار گیری آن در جهت مثبت روحیه خود را تقویت کنید البته این به معنای کنار آمدن نیست.

کنترل عصبانیت 

از شر وسایل اضافی خلاص شوید:

یکی از بهترین روش ها برای محدود کردن شلختگی های همسر، حذف آیتم های غیر ضروری منزل است. مثلا تعداد کمی جوراب برای همسر خود در نظر بگیرید، در صورت کثیفی مجبور می شوید زودتر آنها را بشوئید. 

لیستی از مسائل آزار دهنده را تهیه کنید:

همسر شما ممکن است هرگز سینک ظرف شویی را خالی نکند یا مهارت کافی در مرتب کردن لباس ها را نداشته باشد، اما در انجام برخی از کارهای خانه ماهر باشد. لیستی از کارهایی که همسرتان توانایی کافی در انجام آنها ندارد و کارهایی که به خوبی از پس آنها برمی آید را تهیه کنید.این کار باعث می شود تا تمرکز شما از روی نقاط منفی همسرتان برداشته شود و در برخورد با رفتارهای او صبورتر شوید.شما باید به نظر همسرتان احترام بگذارید. نباید همیشه خواسته شما اجرا شود. معیار انسانها در مورد تمیزی منزل با هم تفاوت دارد. شما باید به دنبال روشی باشید که برای هر دو نفر مورد قبول باشد.

 لیست مسائل آزاردهنده

تذکر مثبت بدهید:

برخی کارها مانند بردن سطل زباله در پایان شب را می توان به سادگی فراموش کرد. بنابراین تنظیم ساعت هوشمند و وسایل دیگر راهی خوب برای یادآوری به همسر است که باید قبل از خوابیدن انجام دهد. حتی می توانید یک سیستم را برای انجام دادن کارهای متناوب راه اندازی کنید، پس هرگز بحث در مورد اینکه چه کسی قرار است کار بعدی را انجام دهد، وجود ندارد.

با آن ها به جای مقابله کار انجام دهید :

سعی کنید از نگاه همسرتان به موضوع فکر کنید. بعضی وقت ها همسر یا فرزند شما حواس پرت است و در کل فراموش می کند که باید چه کار انجام دهد.

اغلب شما می توانید با تغییر محیط، مشکلات را به سادگی از بین ببرید. به عنوان مثال، اگر همسر شما تمایل دارد که لباس را بر روی کف حمام رها کند، ممکن است بتوانید مشکل را با قرار دادن یک چوب لباسی در حمام به جای اتاق خواب حل کنید. فراهم کردن ابزارهای لازم می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

چوب لباسی

با دقت بیشتر نگاه کنید:

در رفتار خود دقیق شویدتا ببینید که چرا بی نظمی و شلختگی همسرتان شما را آزار می دهد. ممکن است شما مبتلا به اختلال وسواس شده باشید. این اختلال در در مسائل دیگر نیز موجب بروز مشکل می شود.مثلا ممکن است شما علاوه بر مرتب بودن؛ فردی عجول باشید یا بیش از اندازه از خود انتظار داشته و به طور مداوم خود را قضاوت کنید.از سوی دیگر در رفتارهای همسرتان نیز ریزبین باشید.ممکن است پدر و مادر همسرتان هرگز مسئولیتی در منزل را به او محول نکرده باشند. دلیل رفتار و احساس خود و شوهرتان را بیابید. هر رفتار همسرتان نشانه بی توجهی او نسبت به شما نیست. با شناخت بیشتر، درک همسرتان نیز راحت تر می شودو قضاوت شما کمتر می شود.

مثل مادر با همسر خود رفتار نکنید :

برخی خانم ها عادات دارند برای همسر خود مادری کنند که اصلا کار درستی نیست. مادری کردن زمانی رخ می دهد که احساس می کنید آن ها اینقدر بی مسئولیت و تنبل هستند که باید گام به گام کارهایشان را انجام دهید.

رفتار صحیح با همسر

به کودکان خود آموزش دهید تا تمیز باشند:

برخورد با کودکان همراه با همسر شلخته می تواند استرس زیادی را ایجاد کند، اما با آموزش بچه ها برای تمیز کردن، می توان تا حدی خستگی را کاهش داد.به کودکان خود یاد دهید در انجام اموری (مانند چیدن اسباب بازی ها، یا آوردن فنجان ها و ظرف های خود به آشپزخانه) به شما کمک کنند. این مهارت ها را به طور پیوسته به آن ها آموزش دهید.

به شوهرتان آموزش دهید:

قبل از سپردن کارهای منزل به شوهرتان، از او بخواهید تا هنگام انجام کاری توسط شما، کنارتان ایستاده و نحوه انجام آن را از نزدیک ببیند. چنانچه در بخش خانواده پلاس نمناک گفته ایم این کار از بروز مشکلات بعدی پیشگیری می کند. علاوه بر این به جای استفاده از جمله " می توانی کمکم کنی؟" بهتر است از جمله دقیق تر و واضح تر"می توانی تا من نهار درست کنم خانه را مرتب کنی؟" را به کار برید.

کار کردن شوهر در خانه

انتظار خود را کنترل کنید :

اگر همسر شما فردی شلخته است اینکه یک دفعه به فردی تمیز تبدیل شود انتظاری محال است. بنابراین انتظارات خود را متناسب با شرایط و گذر زمان تنظیم کنید.

در عمل ثابت کنید که آراسته بودن او را دوست دارید:

در یک زمان و مکان مناسب با همسرتان با آرامش درمورد چیزی که لحظات عاشقانه تان را خراب می کند با صداقت حرف بزنید. همسرتان از علاقه شما به خود اطمینان دارد و شاید به همین دلیل نیازی به تغییر ظاهر خود نمی بیند. در عمل به او نشان دهید که آراسته بودن او را دوست دارید. مثلا برای او لباسهای جدید بخرید. از شب قبل لباسهای تمیز و مرتب او را برای صبح روز بعد آماده کنید، پس از پوشیدن آنها از او تعریف کنید و به این شکل او را تشویق به آراستگی کنید. خرید لباس جدی به او نشان میدهد که او نیز سهمی از درآمد و مخارج منزل را دارد و باید به خود توجه بیشتری کند.

رفتار با همسر بی نظم 

به طور غیر مستقیم صحبت کنید:

گاه نمی توان به طور مستقیم با همسر خود درباره شلختگی و بی نظمی او صحبت کرد. این شرایط بیشتر در زمانی رخ می دهد که به تازگی ازدواج کرده باشید و عمق رابطه شما به اندازه کافی نیست. همچنین اگر صفات شخصی همسرتان به گونه ای باشد که صحبت کردن موجب رنجیده خاطر شدن او شود نمی توانید درخواست خود را به طور واضح بیان کنید. در این شرایط می توانید به همسرتان بگوئید که نظم و آراستگی برای شما بسیار مهم است. علاوه بر این می توانید از همسرتان بخواهید تا در مرتب کردن منزل به شما کمک کند. این کارهای باعث می شود که خود را مسئول بداند. هنگام کمک همسرتان از احساس خوبی که دارید از او تشکر کنید.

به مشاور خانواده مراجعه کنید:

اگر هیچ کدام از راه حل های ذکر شده، برای شما مفید نبود و همچنان شلختگی و بی نظمی همسرتان برای شما آزار دهنده باشد، می توانید از یک متخصص و مشاور خانواده کمک بخواهید مشاور خانواده با بررسی الگوهای روابط میان اعضا و نقش هر یک از زوجین، از نقاط قوت شخصیتی هر یک برای برطرف کردن مشکل پیش آمده استفاده می کند. گاه اختلافات میان زوجین به هیچ نتیجه ای نمی رسد و هر یک حق را به خود می دهند. در این زمان حضور شخصی بی طرف و شنیدن نظرات و راه حل های او برای رفع مشکل بسیار موثر می باشد.

برخورد صحیح و منطقی با همسر شلخته و بی نظم

4.823
این مطلب مفید بود ؟221
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
1 نظر به ثبت رسیده است
ناتوان1403-04-15
خونه‌ی ما که کاملا برعکسه. حانم خونه حواسش به خیلی چیزا نیست.نه خواب منظمی داریم و نه خوراک سروقت و درست و حسابی.۱۵ ساله که خواهش تمنا و جر و مرافعه هم فایده ای نداشته.دریغ از یک ذره تغییر
00
وبگردی