تولد
شستن پتو
چگونگی روش تمیز کرد پتو به عواملی همچون جنس پتو و مواد موجود در آن بستگی دارد و هرنوع پتو روش شستشو مختص به خود را دارد که دانستن آنها اهمیت زیادی دارد.

هر نوع و جنس پتو را چگونه بشوییم؟

پتوها انواع مختلفی دارند. مواد به کار رفته در پتو روی چگونگی روش تمیز کردن آن موثر است به طور مثال؛ پتو های نخی را داخل ماشین لباسشویی می اندازند و بعضی از پتو ها را با دست می شویند و جلوی آفتاب پهن می کنند تا خشک شوند. اگر شما هم به دنبال این هستید که چگونه پتو را شستشو دهید، در این قسمت از نکات خانه داری نمناک به شما کمک خواهیم کرد.

انواع پتو

هنگام شستن پتو اول باید دستورالعمل مربوط به ساخت کارخانه پتو را مطالعه کنید و قبل از آن هیچ روش دیگری را امتحان نکنید. این دستورالعمل ها بهترین راهکار را به شما نشان می دهد، بدون این که محصولات اشتباهی را به کار ببرید اما اگر به این دستورالعمل دسترسی ندارید، با ما همراه باشید.

قبل از شستن پتو با دست و یا با ماشین لباسشویی به این نکات توجه کنید :

دستورالعمل مربوط به ساخت کارخانه پتو را مطالعه کنید

در شستشوی پتو به نوع و جنس پتو دقت کنید ، برخی پتوها امکان شستشو با ماشین لباسشویی و برخی را تنها می توان با دست شست، روی برچسب راهنمای بعضی از پتوها ذکرشده که فقط خشکشویی شوند و شما به هیچ وجه نباید پتو را به صورت مستقیم در آب قرار دهید و باید پتو را به یک خشکشویی ببرید تا به روشی صحیح خشکشویی شود.

اگر برچسب شستشوی روی پتو کنده شده بود، پتو را با کمترین دما یعنی 30 درجه بشویید. بیش از حد از مواد شوینده استفاده نکنید شستشوی پتو را با کمترین حد پودر لباسشویی انجام دهید زیرا ممکن است پودر شوینده روی پتو باقی بماند و بعدها برای شما حساسیت ایجاد کند.

برچسب راهنما

وزن پتو و شرایط لباسشویی را در نظر بگیرید

باید بدانید که لباسشویی شما قادر است تا چند کیلوگرم وزن را هنگام شستشو تحمل کند. برخی پتوها سنگین هستند و با خیس خوردن چند کیلوگرم سنگین تر می شوند حداقل وزنی که ممکن است یک پتوی خیس به خود بگیرد 6 کیلوگرم است پس لباسشویی شما باید حداقل تا 6 کیلوگرم وزن را تحمل کند و فضای لباسشویی برای شستن یک پتوی بزرگ کافی باشد زیرا فضای کوچک لباسشویی باعث می شود پتو تمیز نشده و چروک شود.

بررسی کنید پتو رنگ ندهد

اگر اولین باری است که پتو را می شویید بررسی کنید آیا رنگ پس می دهد یا خیر. برای این کار یک گوشه پنهان از پتو را با یک پنبه خیس کمی مرطوب کنید، سپس یک پارچه سفید را به آن بمالید تا ببینید رنگ می گیرد یا خیر. پتوهایی که رنگ نمی دهند را می توانید با خیال راحت بشویید.

رنگ دهی

قبل از شستشو پتو گردو غبار آن را خارج کنید

پتو ممکن است گرد و غبار به خود بگیرد بنابراین پیش از شستشوی پتو، گرد و غبار آن را در فضای باز بتکانید یا برای جدا کردن گرد و غبار از جاروبرقی استفاده کنید زیرا در صورتی که گرد و غبار در پتو جمع شود شستشو برای شما سخت خواهد شد.

چگونه پتو را با دست و بدون ماشین لباسشویی بشوییم؟

استفاده از ماشین لباسشویی، شستن پتو را آسان می کند. اگر چه زمان هایی هستند که انداختن پتو داخل ماشین لباسشویی آن را خراب می کند. برای چنین زمان هایی بهتر است از دست استفاده کنید.

1 عدد سطل پلاستیکی را با آب خنک و کمی مایع پاک کننده و شوینده پر کنید و مطمئن شوید که آب و کف به خوبی ترکیب شده اند و سپس پتو را داخل آب بخیسانید و سپس آن را به خوبی چنگ بزنید.

زمانی که پتو و پارچه به اندازه کافی تمیز شدند، آن ها را دربیاورید و آب اضافی اش را بگیرید. البته در این قسمت نباید بیش از حد آن را فشار بدهید زیرا شکل پتو تغییر می کند.

شستن پتو

سپس مرحله 1 تا 3 را با استفاده از آب خالی انجام دهید تا هیچ ردی از صابون و کف روی آن باقی نماند.

بعد از این که آب پتو را گرفتید ، آن را بین دو عدد حوله خشک قرار دهید تا آب اضافی را بگیرد. این روش، فرآیند خشک شدن را سرعت می بخشد و سپس می توانید آن را روی بند آویزان کنید تا به طور کامل خشک شود.

نحوه شستشوی پتو با ماشین لباسشویی

قبل از شستشوی پتویتان با ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید که پتوی شما قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی را دارد پس روی برچسب راهنمای آن بخوانید.

به اندازه ماشین لباسشویی تان دقت کنید تا قدرت شستشوی پتو را داشته باشد.

ماشین لباسشویی را بر روی یک دور آهسته تنظیم کنید و با آب سرد آبگیری کنید.

مقداری مواد شوینده ضعیف را که با جنس پتوی شما سازگار است و یا شوینده های فاقد آنزیم را در داخل محفظه مربوطه بریزید.

مواد شوینده

زمان کوتاهی را برای شستشو انتخاب کنید و ماشین لباسشویی را روشن کنید و اجازه دهید فرایند شستشو انجام شود.

در پایان و پس از آبکشی، با دور کم خشک کن پتو را آبگیری کنید و در محلی آویزان کنید.

خشک کردن پتو

اگر از ماشین خشک شویی برای خشک کردن پتو استفاده می کنید، دما را روی کم و متوسط قرار دهید. دمای بالا، خطر آسیب رسیدن به پتو را بیشتر می کند . اگر نگران بافت پتو هستنید، آن را با خشک کن معمولی خشک کنید و زمانی که برای خشک کن تنظیم می کنید، متناسب با وزن و جنس پتو باشد. اگر پتو سنگین است یک دور کامل و اگر سبک است، می توانید زمان کمتری را به آن اختصاص دهید. سپس پتو را در هوای آزاد و روی بند پهن کنید تا کاملا خشک شود.

خشک کردن پتو

خشک کردن با دست

برای خشک نمودن پتو با دست آن را فشار دهید تا آب اضافه آن خارج شود سپس آن را روی بند، صاف پهن کنید تا در هوای آزاد خشک شود.

هنگام پهن کردن پتو دقت کنید که پتو صاف باشد و چین و چروکی روی پتو نباشد تا نیازی به اتو کشیدن پیدا نکند. پتو های پشمی را پس از رفتن آب شان در میان یک حوله بپیچید و فشار دهید و سپس دومرتبه روی بند پهن کنید تا با پهن کردن پتو کش نیاید.

نحوه شستشوی انواع پتو 

چگونه پتوهای پشمی را بشوییم؟

پتوهای پشمی، پارچه ای دارند که کیفیت آن ها در طول زمان افزایش پیدا می کند. پوست پشم بی کیفیت در طول زمان نرمی خود را از دست می دهد ، در حالی که پشم با کیفیت هرگز پوسته پوسته نمی شود و همیشه در مدت زمان طولانی نرم باقی می ماند. در هر حال استفاده از روش زیر به شما کمک می کند که پتوی پشمی را بشویید و نرمی آن را حفظ کنید.

پتو را روی یک سطح صاف قرار دهید و طول آن را در یک جهت برس بکشید. برس کشیدن پتو باعث می شود که الیاف پشمی در پتو همه در یک راستا تراز شوند و استحکام ساختاری را حفظ می کند.

پتو پشمی

کمی پودر ماشین لباسشویی را که همیشه استفاده می کردید، داخل ماشین لباسشویی تان بریزید. یک دور پتو را با این پودر شستشو دهید و سپس آن را با آب سرد روی چرخش ملایم بشویید. در طول چرخه شستشو ، مقداری نرم کننده مایع هم اضافه کنید و بعد از شستشو، آن را بر روی بند و در معرض هوای آزاد پهن کنید تا خشک شود. این اقدام از خراب شدن و پوسته شدن پتو پشمی جلوگیری می کند. برای خشک کردن پتوهای پشمی بعد از شستشو از قرار دادن پتو پشمی در خشک کن جدا خودداری کنید زیرا این عمل نرمی پتو را از بین می برد. از قرار دادن پتو در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید زیرا این عمل باعث ضعیف شدن الیاف پشمی پتو می شود.

چگونه پتوهای پشمی نخی را شستشو دهیم؟

قبل از شستن چنین پتوهایی باید مطمئن شوید که این پتوها فقط با خشکشویی تمیز نمی شوند زیرا اگر روش غلط را به کار ببرید، پتو از بین می رود. حال اگر از این مورد مطمئن شدید، مراحل زیر را دنبال کنید:

شستشو

مطمئن شوید که پتو در داخل ماشین معمولی هم قابل شستشو است, در غیر این صورت با شستشوی دست این کار را انجام دهید. اگر قرار است آن را با ماشین بشویید، ماشین را روی چرخش ملایم با آب سرد قرار دهید و توجه داشته باشید که یک دقیقه باید داخل ماشین لباسشویی بچرخد و سپس آن را خاموش و روی طناب آویزان کنید.

چگونه پتوی بافته شده با میل را شستشو دهیم ؟

شستن پتوی بافتنی شبیه به شستن پتو های کشباف است و باید مراقب باشید که پارچه را کش ندهید زیرا پتو شل می شود. پیشنهاد می کنیم که این پتوها را با دست بشویید و اگر می خواهید آن ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، آن ها را داخل کیسه ای پارچه ای قرار دهید تا از پتو محافظت کند.

ماشین لباسشویی باید روی حالت ملایم باشد سپس صاف پهن کنید. خشک شدن پتو در معرض هوا یکی از بهترین راه ها است، البته زمان زیادی می برد اما تضمین می کند که پارچه این پتو آسیب نخواهد دید.

پتوهای بافت

چگونه پتوی برقی را شستشو دهیم ؟

شستن پتو های برقی نیاز به دقت بیشتری دارد. سیم های موجود در این پارچه ها خطرناک هستند و باید کاملا در این باره دقت کنید. عموماً پیشنهاد می کنیم که این پتوها را لکه گیری کنید.

اگر پتو برقی شما از یک برند ارزان قیمت است ، بهتر است که آن را نشویید و یک پتو برقی جدید تهیه کنید. پتوهای حرارتی ممکن است در صورت اتصال سیم دچار آتش گرفتگی و برق گرفتگی شوند. اگر چه بعضی از پتو های برقی هستند که بسیار گران قیمت هستند اما بسیار عالی عمل می کنند.

پس اگر این پتوهای گران قیمت را در اختیار دارید و قصد شستنش را کرده اید، مراحل زیر را دنبال کنید:

قبل از شستن آن را از برق بکشید و اگر سیم از پتو جدا نمی شد ، مطمئن شوید که به برق نیست و اگر پتو سیم جدا شدنی داشت ، حتما آن را جدا کنید و 5 تا 10 دقیقه قبل این کار را انجام دهید.

پتو برقی

می توانید از آب گرم یا آب سرد استفاده کنید اما اگر سیم جدا نشدنی است ، باید با دست و بدون اینکه به سیم برخورد کنید، پتو را شستشو دهید.

شستشوی پتو برقی با سیم جدا شدنی نباید بیشتر از یک دقیقه داخل لباسشویی طول بکشد, سپس پتو را روی بند آویزان کنید, همچنین می توانید پتو ها را که کاملاً بدون سیم هستند، داخل آب سرد و کمی ماده شوینده به مدت 15 دقیقه قرار دهید.

فقط باید مراقب برق باشید.

چگونه پتوهای سنگین یا لحاف را بشوییم ؟

همانطور که در بخش رازهای خانه داری نمناک می خوانید شستن بیش از حد لحاف پیشنهاد نمی شود زیرا پوشش محافظت کننده روی لحاف آسیب می بیند و در نتیجه ممکن است مجبور شوید که کاملاً آن را کنار بگذارید. لکه گیری با استفاده از یک پارچه خیس و شوینده ملایم به تمیز نگه داشتن پتو کمک می کند و بهتر است این کار را به صورت هفتگی انجام دهید.

لحاف

سایر نکات

  •  معمولاً یک پتو را باید هر دو هفته یکبار بشویید. اگرچه پتو ها یکی از پر استفاده ترین لوازم خواب محسوب می شوند اما به مراقبت کمتری نیاز دارند و خیلی زود کثیف نخواهند شد.
  •  پتو را به طور کامل خشک نکنید. به عنوان یک قانون کلی نباید به طور کامل پتو را خشک کنید.
  •  نرم کننده لباس را فراموش کنید. استفاده بیش از حد از نرم کننده لباس گاهی اوقات حتی به پتوی شما آسیب هم خواهد زد. پس مراقب باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید.

آموزش روش شستن پتو با دست و ماشین لباسشویی

3.919
این مطلب مفید بود ؟154
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی