تولد
کاربرد هیدروژن پراکسید
این روزها هیدروژن پراکسید به دلیل مزایای جالب، بسیار مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است. آشنایی با کاربرد آن در بسیاری از کارها به شما کمک میکند.

کاربردهای هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) در خانه و خانه داری

هیدروژن پراکسید (پراکسید هیدروژن) یا آب اکسیژنه یک اکسنده قوی و ساده‌ترین پراکسید است که معمولاً در صنعت و در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه بیشترین کاربرد هیدروژن پراکسید در مصارف صنعتی می باشد اما می توان از آن برای ضدعفونی کردن، از بین بردن لکه ها و... استفاده نمود. در این بخش از سبک زندگی نمناک با کاربردهای غیر صنعتی هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) آشنا خواهید شد.

ضدعفونی ابزارهای زیبایی و مانیکور

پس از استفاده از موچین، ابزار مانیکور یا پدیکور و فر مژه، این وسایل آلوده شده و با باکتری‌های بدن تماس پیدا می‌کنند پس بهتر است قبل از استفاده از این وسایل با غوطه‌ور کردن یا مالیدن آن ها به کمی اب اکسیژنه ابزار را ضدعفونی ‌کنید.

ضد عفونی کردن وسایل

ضدعفونی مسواک ها و محافظ های دهان

مسواک ها، نگهدارنده ها و محافظ های دهان ورزشی را می توان با خیساندن سریع در پراکسید هیدروژن ضدعفونی کرد البته قبل از استفاده هر کدام راکاملا با آب بشویید.

سفید کردن دندان

از پراکسید هیدروژن می توان به عنوان دهانشویه، برای از بین بردن باکتری های عامل بوی بد و سفید کردن دندان ها استفاده کرد.

از بین بردن بوی پاها

بوی بد پا به دلیل باکتری های ایجاد کننده بو است بنابراین می توانید پا را در یک قسمت آب اکسیژنه و سه قسمت آب گرم بخیسانید تا در برابر گسترش قارچ پای ورزشکاران از آن محافظت کنید و به نرم شدن پینه و میخچه کمک کنید.

ضدعفونی کننده دست

آب اکسیژنه اغلب به عنوان یک ماده در ضدعفونی کننده های دست استفاده می شود زیرا توانایی بالایی در از بین بردن باکتری ها دارد. برای تولید ضدعفونی کننده های مایع دست از پراکسید هیدروژن استفاده می شود.

ضدعفونی کردن دست

سفید کردن ناخن های بد رنگ

یک قسمت آب اکسیژنه را با دو قسمت جوش شیرین در یک کاسه مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید، خمیر را رو و زیر ناخن های خود بمالید و بگذارید سه دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

ضدعفونی کردن اسفنج های آشپزخانه

اسفنج های آشپزخانه می توانند باکتری ها از جمله ایی کولی و سالمونلا را در خود جای دهند آنها را روزانه با محلول 50 درصد آب و 50 درصد آب اکسیژنه ضد عفونی کنید.

از بین بردن باکتری های تخته برش

هر بار که تخته‌های برش چوبی یا پلاستیکی را استفاده می‌کنید، خراش‌های کوچکی روی آن ایجاد می‌شوند که می‌توانند باکتری‌ها را به دام بیندازند به همین دلیل می توانید از اسپری‌ آب اکسیژنه استفاده کنید و باکتری ها را از بین ببرید.

تمیز کردن چینی

از محلول رقیق شده پراکسید هیدروژن می توان برای براق کردن سطوح شیشه ای،تمیز کردن و سفید کردن سطوح چینی استفاده نمود.

براق کردن چینی

ضدعفونی کردن یخچال

بعد از اینکه یخچال خود را با جوش شیرین تمیز کردید، داخل آن را با پراکسید هیدروژن اسپری کنید تا باکتری های باقی مانده را از بین ببرید سپس بگذارید چند دقیقه بماند و با آب ساده پاک کنید.

روشن کردن ظروف آشپزی

خمیری از جوش شیرین و آب اکسیژنه درست کنید و در داخل ظروف با روکش سرامیکی بزنید اینکار به روشن شدن لکه ها و تمیز کردن ملایم سطح کمک می کند.

سالم سازی کیسه های مواد غذایی

کیسه های مواد غذایی چندبارمصرف برای محیط زیست عالی هستند اما، همیشه برای سلامتی شما مفید نیستند. کیسه ها باید مرتب و به طور صحیح شسته شوند با این حال، اگر برای تمیز کردن کامل وقت ندارید فضای داخل کیسه را با آب اکسیژنه اسپری کنید تا باکتری های بالقوه مضر را از بین ببرد.

تمیز کردن دوغاب کاشی

دوغاب بین کاشی های حمام و آشپزخانه نه تنها کثیف است بلکه با کپک پوشانده می شود. یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن قارچ،استفاده از آب اکسیژنه است. برای سفید کردن دوغاب، جوش شیرین و آب اکسیژنه را مخلوط و آن را روی کاشی بزنید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه بماند و با آب بشویید.

تمیزی دوغاب کاشی

براق کردن آینه ها

از یک پارچه میکروفیبر بدون پرز و یک اسپری آب اکسیژنه برای براق کردن آینه استفاده کنید.

سفید کردن لباس ها

اگر دوست ندارید از سفید کننده کلر استفاده کنید، به جای آن مقداری آب اکسیژنه به لباس های سفید بزنید. قبل از اضافه کردن آب یا لباس، یک فنجان آب اکسیژنه را داخل ماشین لباسشویی اضافه کنید.

از بین بردن لکه های عرق زیر بغل

1/4 فنجان آب اکسیژنه، 1/4 فنجان جوش شیرین و 1/4 فنجان آب را در یک کاسه مخلوط و از یک برس نرم استفاده کنید تا محلول را روی لکه های زیر بغل بمالید و اجازه دهید حداقل 30 دقیقه بماند. یک اسکراب نهایی دیگر با برس به آن بدهید و سپس طبق معمول بشویید.

تنفس راحتر

رطوبت گیرها به دلیل رطوبت و گرمایی که جمع یا تولید می کنند، بستر مناسبی برای پرورش کپک ها هستند. با استفاده از نصف آب و نیمی از آب اکسیژنه به صورت ماهانه آنها را تمیز نگه دارید.

دستگاه بخور

از بین بردن کنه های گرد و غبار

کنه‌های گرد و غبار بسیار کوچک و میکروسکوپی هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. کنه های گرد و غبار، سلول های پوستی مرده و ریخته شده از بدن آدم هارا می خورند. آن ها در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند. در بیشتر خانه ها مواردی از قبیل ملافه، مبلمان اثاثه یا فرش محیطی ایده آل برای این نوع کنه ها هستند. برای از بین بردن این کنه ها به تشک خود یک اسپری با مقادیر مساوی آب اکسیژنه و آب بزنید. قبل از اینکه تخت را با ملافه تمیز مرتب کنید، اجازه دهید تشک کاملا خشک شود.

ضدعفونی اسباب بازی های کودکان و حیوانات خانگی

برای از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی را با آب اکسیژنه اسپری کنید سپس اجازه دهید چند دقیقه روی سطوح بماند و سپس با آب معمولی بشویید.

پرورش گیاه

اکسیژن اضافی در هیدروژن پراکسید توانایی گیاه را برای جذب مواد مغذی از خاک افزایش می دهد. یک قسمت پراکسید هیدروژن 3 درصد را با چهار قسمت آب با دمای اتاق ترکیب و فوراً از آن برای کود دهی گیاهان در فضای باز و داخلی استفاده کنید.

محافظت از گیاهان در برابر بیماری

حشرات، قارچ‌ها و بیماری‌های گیاهی به راحتی از گیاهی به گیاه دیگر منتقل می شود بنابراین از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن ابزار باغبانی مانند قیچی و هرس پس از هر بار استفاده کنید.

وسایل باغبانی

پاک کردن لکه های خون

برای خلاص شدن از شر لکه های خون، پراکسید هیدروژن(آب اکسیژنه) رقیق نشده را روی لکه خون بمالید پس از متوقف شدن عملکرد آن پارچه را به لکه بکشید. تا زمانی که لکه از بین برود، می توانید به استفاده از پراکسید هیدروژن ادامه دهید.

پاک کردن لکه ها از سنگ مرمر

میزهای مرمری، میزها، قفسه ها ادر برخی مواقع لکه دار می شوند. برای پاک کردن لکه ها، آرد و آب اکسیژنه را ترکیب و یک مخلوط خمیری تهیه کنید و آن را مستقیماً روی لکه بمالید و خمیر و اطراف آن را با پوشش پلاستیکی بپوشانید و بگذارید حداقل 12 ساعت بماند. هنگامی که خمیر را پاک می کنید، نباید لکه ای باقی بماند بنابراین می توانید این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار کنید.

تمیزکردن سرویس بهداشتی

نصف فنجان آب اکسیژنه را در توالت بریزید و بگذارید حدود 30 دقیقه بماند سپس از یک برس توالت استفاده کنید تا هرگونه لکه یا تغییر رنگ از بین برود.

کاربرد محبوب هیدروژن پراکسید برای خانم ها

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی