تمرکز کودک
حواس پرتی و سر به هوا بودن فرزندان و پاسخ به این پرسش که چگونه این حواس پرتی را کم و حواس آن‌ها را به کار و فعالیت‌هایی که باید انجام دهند متمرکز کنند، برای خانواده‌ها و والدین، بسیار مهم است.

از بین بردن حواس پرتی فرزند

ما اصولاً اصطلاح سر به هوا را برای فرزندان خود به کار می‌بریم و مدام با خود تکرار می‌کنیم:من نمی‌دونم این بچه چرا انقدر سر به هواست. والدین دلسوز همیشه سعی بر استفاده از راهکارها، تکنیک‌ها و گاه در موارد بسیار شدید تنبیه‌هایی در جهت برطرف کردن حواس پرتی فرزند عزیزشان دارند.
در بسیاری اوقات؛ از فرزندانمان توقع داریم تمام حواس و تمرکز خود را نسبت به کار مهمی که به آنها سپرده‌ایم، متمرکز کنند و آن کار را به نحو احسن انجام دهند اما بازیگوشی، کنجکاوی و گاه‌گداری شیطنت فرزندانمان اجازه تمرکز حین انجام کار را به آن‌ها نمی‌دهد و مهم‌ترین وظیفه‌ والدین این است که راهکارهایی برای این موضوع مهم بیابیم. در این مقاله راهکارهایی در پاسخ به این سوال که چگونه حواس پرتی فرزندم را بهبود بخشم و تمرکزش را تقویت کنم ارائه دهیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

  • چگونه حواس پرتی فرزندم را بهبود بخشم و تمرکزش را تقویت کنم؟
  • از چه خوراکی‌هایی برای کاهش حواس پرتی فرزندم استفاده کنم؟
  • چه بازی‌هایی را با فرزندم انجام دهم که تمرکز بهتری داشته باشد؟
  • چگونه فرزندمان حفظیات قوی داشته باشد؟

چگونه اعتیاد به گوشی موبایل را برای فرزندمان کاهش دهیم

عوامل گوناگونی در حواس پرتی فرزندانمان وجود دارد که باید سعی کنیم آن‌ها را کنترل و مدیریت کنیم؛ مثلا استفاده از گوشی موبایل و کامپیوتر و بازی‌های رایانه‌ای فرزندان را کنترل کنیم و اجازه ندهیم استفاده مداوم آنها تاثیری در روند کار و فعالیت‌هایشان بگذارد.

اعتیاد کودکان به موبایل

باید سعی کنیم عوامل استرس‌زا و افکار مزاحمی که فرزندمان به آنها دچار شده و حواسش را پرت کرده، از بین ببریم و به نحوی حواس او را از توجه و تمرکز روی افکار منفی و مزاحم پرت کنیم.
باید راهکارهایی جهت تقویت حافظه و ذهن فرزندمان به کار بریم. زمانی که فرزندتان حافظه بهتری داشته باشد، تمرکز و حواس جمعتری نسبت به کارهایی که انجام می‌دهد دارد.
مطمئنا یک نوزاد چند ماهه را دیده‌اید که با شلوغی و سر و صدای اطراف مدام سرش حرکت می‌کند و حواسش پرت می‌شود به گونه‌ای که گریه کردن را از یاد می‌برد. کودکان و فرزندان ما در هر سن و سالی در شلوغی، سر و صدا و جمعیت بالا دچار حواس پرتی می‌شوند. پس بهتر است این عوامل را حذف کنیم.

از چه خوراکی‌هایی برای کاهش حواس پرتی فرزندم استفاده کنم؟

خوراکی‌ها و مواد غذایی که فرزندانمان مصرف می‌کنند نیز تاثیر چشمگیری بر تمرکز و عدم حواس پرتی فرزانمان می‌گذارند پس بهتر است به این موضوع اهمیت ویژه دهیم. بزرگترین عامل حواس پرتی فرزندان خوراکی‌هایی نظیر تنقلات، کنسروها، نوشابه، شکلات و مواردی این‌چنینی است پس سعی کنید آنها را از برنامه غذایی روزانه خود حذف کنید و جایگزینی برای آنها بیابید مثلا خوراکی‌هایی نظیر مغزیجات چون بادام، گردو، پسته و .. استفاده کنید. از خشکباری نظیر مویز، کشمش و انواع میوه‌های خشک چون خرما، انجیر و … .

چه بازی‌هایی را با فرزندم انجام دهم که تمرکزش بهبود یابد؟

یک اشتباه بسیار بزرگ والدین این است که فقط به تقویت نیمکره چپ فرزندان می‌پردازند و انجام فعالیت‌هایی چون محاسبات ریاضی، زبان انگلیسی و مواردی اینچنینی و برای بازی‌ها و نیمکره راست اهمیتی قائل نمی‌شوند. سعی کنید به نوازندگی، ساخت کاردستی، هنرهایی چون نقاشی و … اهمیت دهید این بازی‌ها علاوه بر بهبود حواس پرتی و تمرکز، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر افزایش خلاقیت فرزندان می‌گذارد.

چگونه فرزندمان حفظیات قوی داشته باشد؟

متاسفانه اطلاعاتی وارد ذهن ما شده است که اشتباه است. یک نمونه از اطلاعات غلط این بوده که به ما گفته‌اند هوش، ثابت است. هوش ما انسان‌ها قابل تغییر است و شما به عنوان یک پدر و مادر خوب می‌توانید هوش فرزند خود را تقویت کنید.
ما انسان‌ها هوش‌های مختلفی داریم، مثلا هوش اجتماعی، هیجانی، مالی و... یکی از این هوش‌ها، IQ ما انسان‌هاست که همانطور گفته قابل تغییر است. آقای مایکل مرزنیچ محقق نوروساینس در سال 2017 میلادی بیان کردند که iQ در سن کودکی خیلی راحت‌تر پیشرفت می‌کند.

تقویت حافظه در کودکان

اگر فرزند شما اطلاعات را دیر به خاطر می‌سپارد، تکنیک های حفظ مطالب زیادی هست که می‌توانید به فرزند خود آموزش دهید تا حفظ کردن را یاد بگیرد. مثلا تکنیک تصویر سازی یا یادگیری در خواب و....
اگر به اطلاعات بیشتری در مورد روش‌هایی که در بالا ذکر شد نیاز دارید، میتوانید در گوگل سرچ کنید و یا به وبسایت بهارمن مراجعه کنید تا متوجه شوید چقدر می‌توان یادگیری را راحت کرد.
یادتان باشد که آینده فرزند شما به رفتار الان شما بستگی دارد. کارهایی انجام دهید که دیگران حاضر نیستند برای فرزندشان انجام دهند تا در آینده فرزندتان کارهایی انجام دهد که بقیه قادر نیستند انجام دهند.

وظیفه شما به عنوان والدین

شما با مطالعه این مقاله گام بزرگی در جهت رشد فرزندتان برداشته‌اید. عدم حواس پرتی و افزایش تمرکز به ما کمک می‌کند در زندگی راحت‌تر به خواسته‌های مورد علاقه خودمان برسیم. به شما برای این موضوع تبریک می‌گوییم و خوشحالیم که به بهبود فردی فرزندان خود اهمیت قائل می‌شوید. سایت آموزشی بهارمن با مدیریت استاد امیرحسین حامدی در جهت موفقیت شما و فرزندانتان تلاش فراوان دارد و آموزش‌هایی برای شما و فرزندان عزیزان فراهم کرده است. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید.

 

افزایش تمرکز کودک با 4 راهکار تضمینی و موثر

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی