تولد
اسم اعظم خدا
اینکه اسم اعظم خداوند چیست و چگونه می توان قویترین اسم اعظم پروردگار متعال را پیدا کرد، سوال بسیاری از ماست که در احادیث پاسخ داده شده است.

اسم اعظم خداوند چیست؟

اصطلاح "اِسمِ اَعظَم" یا "اِسمُ اللّهِ الاَکبَر" به بزرگترین نام خداوند اشاره دارد که نامی وجود ندارد که از آن بالاتر باشد. حقیقت و جزئیات اسم اعظم به طور دقیق معلوم نیست؛ برخی این اسم را به عنوان کلماتی درک می‌کنند، در حالی که دیگران آن را به عنوان یک حقیقت عمیقتر و فراتر از الفاظ می‌بینند.

منابع و روایات تنها اطلاعات محدودی از آن را ارائه می‌دهند؛ برخی از روایات نیز اشاره دارند که نه همه افراد توانایی تحمل و استفاده از اسم اعظم را دارند و تنها ائمه معصومین، برخی از پیامبران و افراد خاص مثل بلعم باعورا و غالب قطّان از اجداد پیامبر اسلام(ص)، این نام را شناخته‌اند. همچنین، تأثیر و بهره‌مندی از این اسم در افراد مختلف متفاوت است و پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت او بیشترین بهره‌مندی را از آن داشته‌اند. حالا که تعریف کلی اسم اعظم را دانستید با ما در این بخش از دین و مذهب نمناک همراه شوید تا قویترین اسم اعظم خداوند و حقایق این اسامی را بیشتر و بهتر بدانید.

اسم اعظم خداوند

اسم اعظم در قرآن و احادیث

متن دعای اسم اعظم برای حاجت و آیات مشخص از سوره هایی که اسم اعظم خداوند را دارند:

 • بسم الله الرحمن الرحیم (بحارالانوار، ج 90، ص 223-224)
 • الله لا إله إلّا هو الحی القیوم (سوره بقره آیه 255؛ سوره آل عمران آیه 2)
 • وَإِلَٰهُکُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ...»(سوره بقره آیه163). (کشف الاسرار، ج 1، ص 434؛ تفسیر صدرالمتألهین، ج 4، ص 38؛ بحارالانوار، ج 90، ص 227)
 • اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ لَیَجْمَعَنَّکُمْ إِلَیٰ یَوْمِ الْقِیَامَةِ لَا رَیْبَ فِیهِ ۗ (سوره نساء آیات 4 و 87)
 • اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ لَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَیٰ( سوره طه آیات 20 و 8)
 • اللّه لا إله إلاّ هو ربّ العرش العظیم(سوره نمل آیات 27 و 26)
 • اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ وَعَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ (سوره تغابن آیات 64 و 13)
 • ذلکم اللّه ربّکم خلق کلّ شیء... ( سوره غافر آیات 40 و 62)
 • 6 آیه ابتدای سوره حدید و سه آیه آخر سوره حشر. (مجمع البیان، ج 9، ص 399؛ تفسیر قرطبی، ج 18، ص 32؛ بحارالانوار، ج 90، ص 230231)
 • یا هو یا من لا هو إلاّ هو، (التوحید، ص 89؛ مجمع البیان، ج 10، ص 860؛ بحارالانوار، ج 90، ص 232)
 • ... اللّه اللّه اللّه اللّه الذی لا إله إلاّ هو...،(مکارم الاخلاق، ص352؛ بحارالانوار، ج9، ص226، 232)
 • یا إلهنا و إله کلّ شیء إلهاً واحداً لا إله إلاّ أنت. ( مجمع البیان، ج 7، ص 349)

پنج اسم اعظم خداوند و خواص پنج آیه اسم اعظم

پرسیده بودید که اسم اعظم خداوند در کدام سوره است و کدامیک از آیات قرآن اسم اعظم دارد؛ در پاسخ باید بگوییم که بسیاری این پنج آیه را قوی ترین اسم اعظم خداوند و اسم اعظم برای برآورده شدن حاجت میدانند و گفته شده است هرکس این پنج آیه را که اسم اعظم در آن هاست در روز 11 مرتبه بخواند برای او هر کار مهمی ساده شده و به زودی به حاجت خود میرسد ان شاء الله ( کلم الطیب ص56 و57) و آن 5 آیه به شرح زیر است:

 • اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ الْحَیُّ القَیُّومُ… تا آخر آیت‌الکرسی (سوره مبارکه بقره آیه‌های 255 تا 257)
 • اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ الحَیُّ القَیُّومُ نَزَّلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ، مُصَدِّقاً لِما بَیْنَ یَدَیْهِ، واَنْزَلَ التَّوْریةَ وَالْإِنْجیلَ مِنْ قَبْلُ هُدیً لِلنَّاسِ، وَاَنْزَلَ الْفُرْقانَ (سوره مبارکه آل عمران آیات 2و3
 • اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ لَیَجْمَعَنَّکُمْ اِلی یَوْمِ الْقِیمَةِ لارَیْبَ فیهِ، وَمَنْ اَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ حَدیثاً (سوره مبارکه نساء آیه 87)
 • اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ، لَهُ الْأَسْمآءُالْحُسْنی (سوره طه آیه 8)
 • اَللَّهُ لا اِلهَ إلاَّ هُوَ، وَعَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ. (سوره تَغابُن آیه 13)

تسیح

قویترین اسم اعظم خداوند برای ثروت و حاجت

طبق احادیق اسلام، رسول خدا فرمود:برای خدا هشت اسم وجود دارد که در ساق عرش و قلب خورشید و در بهشت و درخت طوبی نوشته شده و هرکس قبل از دعا آن ها را بگوید، دعایش مستجاب می شود. آن هشت اسم عبارت اند از:

یا دائِمُ - یا حَیُّ - یا وتْرُ - یا فردُ - یا اَحدُ - یا قَویُّ - یاقَدیمُ - یا قادر

فضیلت و خواص خواندن 100 آیه از قرآن

در مورد ثواب خواندن صد آیه قرآن و گفتن هفت بار یا اللَّه پس از آن‌ برای حاجت گرفت میتوان گفت:

امیر المؤمنین(ع) فرمودند:کسی که صد آیه قرآن، از هر کجای آن، را بخواند و سپس هفت بار «یا اللَّه» بگوید، اگر دعا کند که صخره‌ای از جایش کنده شود، ان شاء اللَّه کنده خواهد شد. (ترجمه ثواب الأعمال و عقاب الأعمال شیخ صدوق / جلد 1 / صفحه 221)

اشاره به اسم اعظم الهی در دعای سمات

امام صادق(ع) در ارزش این دعا فرمود:(اگر قسم یاد کنم که در این دعا، اسم اعظم است راست گفته ام.) (بحارالانوار، ج 87، ص 101).

اسم اعظم خداوند چند مورداست؟

امام باقر علیه السلام فرمود:

اسم اعظم خدا هفتاد و سه حرفست و تنها یک حرف ان نزد اصف بود، اصف ان یکحرف را گفت و زمین میان او و تخت بلقیس در هم نوردید تا او تخت را بدست گرفت، سپس زمین بحالت اول بازگشت، و این عمل در کمتر از یک چشم بهم زدن انجام شد و ما هفتاد و دو حرف از اسم اعظم را داریم و یک حرف هم نزد خداست که ان را در علم غیب برای خود مخصوص ساخته و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم. (الکافی (ط - الاسلامیه)، ج 1، ص 230)

امام صادق علیه السلام فرمود:

به حضرت عیسی علیه السلام دو حرف از حرفهای اسم اعظم داده شده که به وسیله آن معجزات خود را ظاهر می کرد و به حضرت موسی بن عمران علیه السلام چهار حرف و به حضرت ابراهیم علیه السلام هشت حرف و به حضرت نوح علیه السلام پانزده حرف و به حضرت آدم علیه السلام بیست و پنج حرف داده شد و خداوند تمام حرفها را برای حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم و اهل بیت او جمع فرمود و اسم اعظم هفتاد و سه حرف است که به رسول الله هفتاد و دو حرف آن داده شده و یک حرف در پرده است. ( بحارالانوار، ج 27، ص 25 و26 )

قویترین اسم اعظم خداوند برای حاجت + سوره و آیه اصلی

4.667
این مطلب مفید بود ؟625
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
وبگردی