چربی احشایی
چربی احشایی نوعی چربی است که به دلایلی در بدن پدیدار میشود.دانستن دلایل به وجود آمدن این چربی و راه های رفع آن به شما برای از بین بردنش کمک میکند.

آشنایی با چربی احشایی و راه آب کردنش

ایجاد سیکس پک در ناحیه شکم، هدف بسیاری از افرادی است که ورزش می‌ کنند اما چربی شکم لجباز تر از این حرف هاست که بتوانید به راحتی از آن خلاص شوید؛ مخصوصاً اگر سن تان بالا باشد. فرقی ندارد که ورزش می کنید یا خیر، در هر صورت هنگامی که صحبت از چربی احشایی یا چربی شکم می شود، باید بدانید که به این راحتی ها از بین نمی روند و احتمالاً شما را وارد مشکل می‌ کنند اما نگران نباشید، جای امید هم هست. در این قسمت از نمناک به شما توضیح می دهیم که چرا چربی احشایی و چربی شکمی، به راحتی از بین نمی رود و باید در مورد آن چه اقدامی انجام دهید.

چربی احشایی چیست؟

طبق اطلاعات موجود؛ چربی شکم یا احشا یک نوع چربی در بدن است که در عمق ناحیه شکم ذخیره می شود و زیر پوست نیست. چربی احشایی تقریباً 10 درصد چربی بدن را تشکیل می دهد و بهترین راه برای از بین بردن آن تمرینات ایروبیک یا تمرینات اینتروال با شدت بالا است و پیاده روی، شنا و تمرینات الکتپتیکال هم تا حدی روی آن تاثیر دارد.

چاقی

همه چربی ها یکسان نیستند

جراحی برای کاهش وزن و از بین بردن چربی ها در افراد مختلف به صورت یکسان انجام می شود. آیا تا به حال متوجه شده اید که بعضی از افراد هنگامی که پا به سن می گذارند، بیشتر وزن شان در ناحیه شکم جمع می شود؟ این چربی شکم همان چربی احشایی است که با چربی معمولی شکم در افراد جوانتر متفاوت است و با چاقی زیر پوستی چربی دور ناف متفاوت است.

انسولین چه نقشی را ایفا می کند؟

طبق نظر متخصصان، چربی احشایی یا چربی شکم دریافت‌ کننده بیشتری برای انسولین روی سلول چربی دارد. به این معنا که چربی احشایی سطح انسولین را بالا می‌ برد که یک هورمون ذخیره ‌سازی است و باعث می شود که قند خون وارد سلول ها شود. همچنین سوزاندن چربی را مختل می‌ کند؛ بنابراین اگر چیزی که می خورید، حاوی شکر یا قند یا حتی پروتئین باشد، سطح انسولین بالا می‌ رود و چربی سوزی خاموش می شود و چربی شکم سر جایش باقی می ماند. هنگامی که رژیم می‌ گیرید، تازه متوجه می شوید که وزن تان تغییر کرده و شکم تان بهتر چربی می سوزاند، زیرا سطح انسولین خیلی بالا نیست.

رفع چربی احشایی

برای کاهش و رفع چربی احشایی موادر مهمی وجود دارد که شامل:

نقش هورمون ها در این باره

هنگامی که سن بالا می‌ رود، سطح هورمونی تغییر می‌ کند. معمولاً در خانم ها در دوره یائسگی یا قبل از یائسگی و در مردان با کاهش سطح تستوسترون، چربی بیشتری در ناحیه شکم و اعضای آن ها جمع می شود که نمی توان آن را بهبود بخشید. حتی هورمون درمانی هم نمی تواند کار زیادی برای این ناحیه انجام دهد.

هورمون

رژیم یویویی نگیرید

تا به حال چند بار برایتان پیش آمده که تصمیم گرفتید یک رژیم را تا انتها دنبال کنید اما وسط راه پشیمان شدید و دوباره به روال قبلی برگشتید؟ به انجام این کار رژیم یویویی گفته می شود‌. یعنی زمانی که وارد رژیم می شوید و می فهمید که شرایط چقدر سخت است. وزنی که در اوایل رژیم از دست داده اید، دوباره در ناحیه چربی شکم تجمع پیدا می‌ کند و از بین بردن آن سخت تر خواهد شد.
بهترین رژیم ها برای کاهش چربی شکم، رژیم های حاوی فیبر بالا مانند مصرف سبزیجات، میوه، حبوبات و غلات کامل هستند. به همین دلیل رژیم مدیترانه ای جزء رژیم های پیشنهادی است.

فعالیت داشته باشید

یکی از بهترین راه ها برای کاهش چربی شکم این است که ورزش کنید. پزشکان همه بر این توافق هستند که ورزش های هوازی معمولاً چربی شکم را تا حد زیادی آب می کنند، زیرا این ورزش سطح انسولین را می کاهد.‌ دویدن، یوگای حرفه ای و شنا هم می تواند تا حدی یک ورزش مکمل موثر باشد.

دویدن

سبک زندگی را تغییر دهید

مهم ترین کار این است که عادات خود را در سبک زندگی تغییر دهید. رژیم غذایی حاوی فیبر بخورید. استایل زندگی خود را دستخوش تغییر کنید و از مصرف غذا با چربی بالا و قند بالا اجتناب کنید.

چربی احشایی چیست و چطور مانع از لاغری شکم میشود؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از بخش سلامت و تناسب اندام/ن/ش
برچسب : تناسب اندام
وبگردی