ازدواج بدون عشق

عاقبت ازدواج بدون عشق

تاریخ انتشار : 24 شهریور 1400کد مطلب : 83618زمان مطالعه : 4 دقیقه
عشق و علاقه یکی از نکات مهم برای ادامه دادن هر رابطه ای است؛ اگر شما رابطه ای داشته باشید که در آن علاقه وجود نداشته باشد دلیلی برای ادامه رابطه وجود ندارد.

نکاتی مهم درباره ازدواج بدون عشق

عشق و علاقه از ارکان مهم هر رابطه ای محسوب می شود و در ازدواج جایگاه بسیار مهمی دارد. زوجینی که با عشق ازدواج می کنند، در مواجهه با مشکلات استقامت بالاتری دارند و زندگی مشترک شادتر و پویاتری را تشکیل خواهند داد.

دلایل بسیاری مانند تفکر به وجود آمدن عشق بعد از ازدواج، ترس از خانواده، تقویت پیوندهای خانوادگی، فقر و... سبب می شود که برخی جوانان زندگی بدون عشق را تجربه نمایند اما آیا زندگی بدون عشق امکان پذیر است؟ عواقب ازدواج بدون عشق چیست؟ در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک درباره عواقب ازدواج بدون عشق توضیحات بیشتری ارائه می دهیم.

عشق قبل از ازدواج یا بعد از ازدواج

عشق پیش از ازدواج اگر کور و افراطی نباشد، می تواند به احساس شادی و رضایتمندی در ازدواج منجر شود. بسیاری از افراد به این امید بدون عشق ازدواج می کنند که بعد از ازدواج عاشق همسر خود شوند اما تضمینی وجود ندارد که پس از ورود به زندگی مشترک «عاشق» همسر خود شود و ممکن است به او عادت کند.

همچنین برای یک ازدواج موفق تنها عشق کافی نیست و اگر عشق پرشوری که فرد قبل از ازدواج تجربه می کند بیشتر ناشی از تمایلات جنسی باشد، پس از ازدواج فرد به ابعاد منطقی رابطه توجه بیشتر کرده و متوجه شکاف های عمیقِ ناشی از تفاوت ها در رابطه خود می شود.

در یک ازدواج موفق علاوه بر علاقه باید خصوصیات شخصیتی، توانایی های جسمی، روانی، عقلی، مالی و شغلی، سازگاری خانواده ها از نظر فرهنگ، تحصیلات و طبقه اجتماعی-اقتصادی، نیازها و اهداف مشترک در نظر گرفته شود.

درخواست

آیا ازدواج بدون عشق و علاقه امکان پذیر است؟

داشتن علاقه قبل از ازدواج بسیار مهم است، اگر با فردی روبرو شدید که تمام ملاک های موردنظر شما را داراست اما هیچ حس و علاقه و کششی نسبت به او ندارید، بیشتر او را بشناسید و با او ارتباط برقرار نمایید تا ببینید که آیا بین شما علاقه ایجاد می شود یا خیر چرا که تحمل مشکلات و اختلافات در شرایطی که علاقه ای به طرف مقابل ندارید، بسیار سخت تر است.

عواقب زندگی بدون عشق

ازدواج بدون عشق و علاقه عواقب زیادی دارد که عبارتند از:

خلاء عاطفی

ازدواج بدون عشق سبب می شود که به تدریج در فرد خلاء عاطفی شکل گیرد و تمایل به حل مشکلات و اختلافات کمرنگ گردد. در چنین ازدواجی مشکلات بیش از حد بزرگ شده زیرا صمیمیتی بین زوجین حاکم نیست و دو طرف تمایلی به حل شدن مشکل ندارند.

دعوا

نداشتن شور و هیجان در زندگی

عشق در زندگی شور و نشاط ایجاد می کند اما ازدواج بدون علاقه کسل کننده است و به هیچ عنوان شما شور و هیجانی را مشاهده نمی کنید.

مشکلات زناشویی

در ازدواج هایی که بدون عشق به وجود می آید زوجین و یا یکی از آنها تمایلی به برقراری رابطه زناشویی ندارد. نداشتن رابطه زناشویی سبب می شود زوجین از یکدیگر سرد شده و این امر سرآغاز مشکلات دیگر است.

جر و بحث و دعوا

زوجینی که بدون عشق و علاقه ازدواج می کنند، بر سر کوچک ترین مسائل جر و بحث و دعوا کرده و زندگی را به یک میدان جنگ تمام عیار تبدیل می کنند و حاضر نیستند از مواضع خود کوتاه آیند زیرا یکی از اثرات ازدواج بدون عشق از بین رفتن حس از خودگذشتگی و فداکاری برای دیگری است.

ناراحتی

تنهایی و عدم تحمل یکدیگر

یکی از عواقب زندگی بدون عشق تنهایی است. در زندگی بدون عشق زوجین نسبت به یکدیگر هیچ حسی نداشته و سعی می کنند ارتباطشان را به کمترین حالت ممکن برسانند. اینگونه محیط خانه تبدیل به یک محیط سرد و بی روح می شود که دو نفر به سختی با یکدیگر صحبت می کنند.

از بین رفتن اهداف

بعد از ازدواج بیشتر زوجین اهداف مشترکی دارند که دوست دارند محقق شود. برای تحقق این اهداف زوجین تلاش کرده و با یکدیگر به ادامه راه می پردازند. در زندگی بدون عشق امید به زندگی و امید به آینده وجود ندارد و فرد برای رسیدن به اهداف خود تلاش نخواهد نمود.

عدم تعهد و پایبندی

در ازدواج بدون عشق هر چه کمبودهای عاطفی و جنسی در رابطه بیشتر شود و تعهد و پایبندی دو طرف نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. چرا که ممکن است افراد برای جبران این کمبودها سراغ افراد دیگری بروند و به دنبال آن خیانت در رابطه اتفاق بیافتد.

خیانت

چگونه می توان بعد از ازدواج عشق را افزایش داد؟

برای افزایش میزان علاقه و عشق خود:

  • برای همسرتان وقت کافی صرف کنید.
  • با هم صحبت کرده و به حرف های یکدیگر گوش دهید.
  • همسرتان را بشناسید وبه تفاوت های وجودی زن و مرد پی ببرید.
  • تفریحات مشترک داشته باشید.
  • به روابط جنسی خود توجه کنید.
  • ابراز علاقه نمایید.
  • اگر حتی از اول هم عاشق همسرتان نبوده اید ولی باز هم باید دلیلی برای ازدواج بوده باشد. سعی کنید بر روی آن دلایل تمرکز کنید.

عواقبت ازدواج بدون عشق + چند راه حل

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
برچسب : ازدواج
وبگردی