پوست زنان و مردان
پوست زنان و مردان تفاوت های زیادی با یکدیگر از جمله ضخامت و چربی پوست دارند بنابراین باید محصولات پوست و موی آن ها متفاوت و مناسب نوع پوست آن ها باشد.

تفاوت های اصلی بین پوست زنان و مردان

تفاوت های زیادی در هر دو نوع پوست وجود دارد. بنابراین مراقبت های پوست خانم ها و آقایان باید بر اساس نوع آن با یکدیگر متفاوت باشد. تفاوت ها بین پوست مردان و زنان بسیار زیاد است. اگر چه که هر دو جنسیت باید از محصولات مرطوب کننده و ضد آفتاب برای سالم نگه داشتن پوست خود استفاده کنند.

البته محصولات برای جنسیت های مختلف متفاوت است و به همین دلیل شما باید نوع پوست خود و تفاوت های آن را از یکدیگر بشناسید. به عنوان مثال مردان باید برای مراقبت از پوست صورت محصولات خاص استفاده کنند، زیرا پوست آن ها تحت عملیاتی مثل شیو قرار می گیرد. اگر چه شباهت هایی بین پوست زن و مرد وجود دارد اما تفاوت ها تعیین می کند که چه مراقبت هایی باید روی پوست آن ها انجام شود.

محصولات زیبایی مرد و زن

دلیل که چرا محصولات مردانه مناسب پوست زنانه و برعکس نیست

اول از همه باید این موضوع را روشن کنیم که پوست بزرگترین ارگان بدن انسان است و از سه لایه اپیدرمیس، درمیس و هیپودرمیس در سطح ساختاری تشکیل شده است. همچنین اتصالاتی روی پوست مثل مو، ناخن و غده های عرقی وجود دارد.

دو متغیر عالی وجود دارد که تستوسترون یکی از این تفاوت هاست. تستوسترون هورمونی است که ویژگی های پوست را در مردان نسبت به زنان متمایز می کند، ساختار متفاوتی به پوست مردان می دهد که هم در صورت و هم در کل بدن، پوست را متفاوت می کند پوست حاوی تستوسترون چرب تر و ضخیم تر است. علت دوم تفاوت بین این دو پوست، عملکرد روزانه شیو در مردان است که فشار زیادی را به پوست وارد می کند.

ضخامت

پوست مردان 20 درصد ضخیم تر از پوست خانم ها است و دلیل آن ترشح هورمون آندروژن است. علاوه بر آن حاوی کلاژن می باشد. بنابراین علائم پیری، دیرتر روی پوست آن ها ظاهر می شود.

خانم ها معمولاً پوست نازک تری دارند که بعد از یائسگی پوستشان نازک تر هم خواهد شد. به همین دلیل محصولات ضد چروک مردانه برای پوست زنان مناسب نیست.

چربی

یکی دیگر از تفاوت ها، سطح چربی پوست است. پوست مردان چربی بیشتری دارد و غده چربی آن ها بیشتر است. بنابراین تولید سبوم در پوست مردان بیشتر از خانم ها است. علاوه بر آن، پوست مردان حفره های بزرگتری دارد. غده های مردانه که از طریق تحریک آندروژنیک عمل می کنند، دو برابر سبوم بیشتری نسبت به خانم ها تولید می کنند.

در نتیجه مشکلاتی مثل خشکی، آکنه و لک در خانم ها بیشتر است. میزان چربی بالا باعث می شود که پوست مردان در سنین پیری سالم تر باشد.اگر پوست آکنه دار و چرب دارید شاید مصرف محصولات پوست آقایان درمان همیشگی نیست.

پوست تیره تر

پوست آقایان معمولا تیره تر از پوست خانم ها است به همین دلیل پوست آقایان در برابر نور خورشید مقاوم تر است. استفاده از ضدآفتاب مردانه هم برای خانم ها مناسب نیست زیرا اثر ضدآفتاب و خواص آنتی اکسیدانی کرم های زنانه بیشتر است و ضد آفتاب مردانه و زنانه فرمول شیمیایی متفاوتی دارند و کرم ضدآفتاب زنانه میزان فاکتورهای محافظتی بالاتری دارد.

مو

پوست مردان ضخیم تر است و کلاژن بیشتری دارد و زمخت و خشن است و موی مردانه متفاوت از خانم ها و ضخیم تر از آنان است. ریش مردان در سنین 15 یا 16 سالگی رشد می کند که اول از همه در قسمت چانه است.

از این سن موهای روی قفسه سینه، بازو و ساق پا نیز افزایش پیدا می کند. موی مردانه معمولاً ضخیم تر است و در نتیجه باعث تفاوت پوست آن ها نیز خواهد شد. تقویت کننده های موی مردانه و شامپوها سبب ضخیم شدن مو در خانم ها و حجیم شدن آن نمی شود.

تفاوت موی زن و مرد

سلولیت

ظاهر سلولیت در خانم ها بیشتر است. در حقیقت تخمین زده شده که 90 درصد خانم ها به مشکل سلولیت دچار هستند اما چرا این مشکل مردان را درگیر می کند؟ زیرا ساختار بافت پوست آن ها متفاوت است.

مطالعات نشان می دهد که بافت اتصالی در مردان قوی تر است. بنابراین تجمع چربی ها اتفاق نمی افتد و در حقیقت سلول های چربی در خانم ها بزرگتر هستند و بافت اتصالی ضعیف تر عمل می کند. محصولات مردانه خاصیت ضدسلولیت ندارند.

تعریق

پوست مردان پرمو و احتمال ازدیاد باکتری در آن بیشتر است و در مقایسه با زنان بیشتر عرق می کنند و بوی عرقشان تند تر و ماندگار تر است بنابراین محصولات خوشبوکننده مردانه قوی تر و با بوی تندتر است.

حساس نبودن

پوست مردان مانند پوست زنان حساس نیست و در برابر تهاجمات خارجی مانند پوست خانم ها سریع قرمز و ملتهب نمی شود. به همین خاطر اگر زنان از برخی محصولات مردانه استفاده کنند، پوست حساس آنها ممکن است ملتهب گردد.

سن

علائم پیری مثل چین و چروک در پوست مردان دیرتر ظاهر می شود اما چین و چروک در آن ها شدیدتر و عمقی تر است و پف زیر چشم و تیرگی در خانم ها بیشتر است. پوست آن ها نیز افتادگی بیشتری پیدا می کند، زیرا توده عضلانی آن ها کمتر است و ظاهر خسته را به چشم شان خواهد داد.

علائم پیری زن و مرد

کلاژن

یکی از مهم ترین موارد اشاره شده در این بخش از سلامت نمناک مبحث کلاژن است. همان طور که پیش تر هم گفتیم، کلاژن سازی پوست مردان تا حد زیادی بیشتر است. در نتیجه پوست آن ها فشرده تر و سفت تر به نظر می رسد. این ماده کم کم با بالا رفتن سن، به صورت تدریجی کاهش پیدا می کند که این پروسه در خانم ها متفاوت است.

از آن جا که پوست مردان ضخیم تر از خانم ها می باشد، اولین چین و چروک ها بین سنین 35 تا 40 سالگی برای مردان اتفاق می افتد اما این ترک ها برای خانم ها بین سنین 30 تا 35 سالگی رخ می دهد و پوست آنها چندین سال سریع تر از پوست مردان پیر می شود. بنابراین مصرف محصولات ضد چروک مردانه کارایی کافی برای تحریک ساخت کلاژن در پوست زنان و پیشگیری از بروز چین و چروک را ندارد. 

چرا محصولات زیبایی مردانه مناسب پوست زنان نیست؟

4.520
این مطلب مفید بود ؟182
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی