تولد
مولتی ویتامین مینرال
اگر نمی توانید ویتامین های مورد نیاز بدن تان را از طریق تغذیه دریافت کنید می توانید از قرص های مولتی ویتامین مینرال استفاده کنید.

آنچه لازم است در مورد مولتی ویتامین مینرال بدانید

مولتی ویتامین های مینرال ترکیبی از ویتامین های مختلف هستند که به طور طبیعی در غذاها یافت می شوند . مولتی ویتامین های مینرال برای تامین موادی استفاده می شود که نمی توانید آن ها را از رژیم غذایی دریافت کنید.

مولتی ویتامین های مینرال همچنین برای درمان کمبود مواد معدنی و ویتامین هایی که عاملی برای بیماری می شوند ، برای زنان باردار، افراد بیمار، انسان هایی که دچار سوء تغذیه هستند، اختلالات گوارشی ، افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند و بسیاری دیگر از وضعیت مورد استفاده قرار می گیرد.

مولتی ویتامین مینرال همچنین برای اهدافی که در این قسمت نگفته ایم، هم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

برخی اطلاعات مهم

بیشتر از دوز ویتامین پیشنهاد شده از این مولتی ویتامین ها استفاده نکنید.

اوردوز بر اثر ویتامین آ، ای، د و ویتامین کا می تواند عاملی برای بیماری های جدی و تهدید جان فرد باشد . مواد معدنی خاص همچنین می تواند علائم اوردوز را افزایش دهند.

این دارو را همراه با شیر و محصولات لبنی ، مکمل های کلسیم و آنتی اسید هایی که حاوی کلسیم هستند، استفاده نکنید.

قبل از مصرف دارو

اگر هرگونه آلرژی به مواد معدنی و ویتامین ها دارید ، به پزشک اطلاع دهید همچنین اگر باردار یا شیرده هستید، پزشک را با خبر کنید . در چنین شرایطی باید دوز مولتی ویتامین تغییر داده شود . بعضی از ویتامین ها در بارداری و دوز بالا آسیب رسان هستند.

مولتی ویتامین

چگونه از مولتی ویتامین ها استفاده کنیم؟

 1. دقیقا طبق چیزی که روی دارو نوشته شده استفاده کنید. هرگز بیشتر از آن را مصرف نکنید . روی دارو را با دقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید که چه موادی آن را تشکیل داده است.
 2. دارو را با یک لیوان اب کامل بنوشید.
 3. از مصرف دارو با شیر یا محصولات لبنی خودداری کنید.
 4. قرص های جویدنی را قبل از بلع به خوبی بجوید.
 5. شربت مولتی ویتامین را به دقت اندازه گیری کنید و از قاشق های مدرج مخصوص استفاده کنید. از قاشق های آشپزخانه برای اندازه گیری استفاده نکنید.
 6. کپسول آن ها را حتماً ببلعید و آن را له نکنید یا نجوید و آن را نصف نکنید.
 7. استفاده منظم از مولتی ویتامین مینرال می تواند فواید بسیار زیادی برای بدن شما داشته باشد.

ویتامین را در دمای اتاق به دور از رطوبت و گرما نگه دارید و اجازه ندهید که شربت داخل فریزر قرار بگیرد.

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردیم، چه کار کنیم ؟

چنانچه بخش سلامت نمناک خاطرنشان میکند در صورت فراموشی اگر به وعده بعدی نزدیک بود ، هیچ کاری نکنید و طبق روال پیش بروید. اما اگر تا وعده بعدی فاصله داشت ، در سریع ترین زمان ممکن دوز فراموش شده را مصرف کنید.

در صورت اوردوز کردن چه کاری انجام دهم؟

همانطور که گفتیم اوردوز کردن بر اثر مولتی ویتامین می تواند خطرناک باشد و باید با اورژانس تماس بگیرید . علائم آن شامل تشنگی بیش از حد زیاد ، ادرار زیاد، دل درد شدید، استفراغ، اسهال خونی ، مدفوع بیش از حد تیره ، ریزش مو ، پوسته شدن پوست صورت ، احساس سوزش در دهان ، تغییرات پریودهای ماهانه ، کاهش وزن ، سردرد شدید ، کمردرد شدید، ادرارخونی ، پوست رنگ پریده ، کبودی و خونریزی ، سرگیجه شدید ، ضربان قلب پایین، نفس های کم عمق ، ضربان نبض ضعیف و سریع ، احساس سردرگمی ، ضعف عضلانی، سرد شدن پوست ، آبی شدن لب ها و حملات می باشد.

هنگام مصرف مولتی ویتامین مینرال باید از چه کارهایی دوری کرد؟

 • از این که بیشتر از یک محصول مولتی ویتامین در یک بازه زمانی یکسان استفاده کنید ، خودداری کنید؛ مگر این که پزشک به شما دستور داده باشد.
 • استفاده از محصولات مشابه می تواند باعث اوردوز کردن یا عوارض جانبی بسیار جدی شود.
 • از نمک زیاد در رژیم غذایی خود همراه با مولتی ویتامین استفاده نکنید ، زیرا مولتی ویتامین ها خودشان دارای نمک هستند.
 • اگر از رژیم غذایی با نمک کم استفاده می کنید، قبل از مصرف ویتامین حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • مولتی ویتامین را همراه با شیر و دیگر محصولات لبنی استفاده نکنید.

فواید مولتی ویتامین مینرال

برخی از عوارض جانبی مولتی ویتامین مینرال

ممکن است که این ویتامین واکنش های آلرژیک شامل کهیر، تنگی نفس ، ورم صورت ، نبض زبان یا گلو را به همراه داشته باشد . مواد معدنی در دوز بالا عاملی برای دندان درد ، افزایش ادرار، خونریزی معده، ضربان قلب نامنظم ، سردرگمی و ضعف عضلانی می باشند اما اگر آن ها را طبق تجویز پزشک مصرف کنید، احتمال این که هیچ عوارض جدی در پی نداشته باشد، بسیار بالا است.

عوارض جانبی رایج بر اثر مصرف مولتی ویتامین مینرال شامل موارد زیر است:

 • دل درد
 • سردرد
 • احساس بدمزگی و طعم غیر طبیعی داخل دهان

چه داروهایی با مولتی ویتامین مینرال تداخل دارند؟

مکمل های مواد معدنی و ویتامین ها می توانند با داروهای خاصی تداخل داشته باشند و روی عملکرد بدن تاثیر گذار باشند . پس حتما از پزشک داروخانه در مورد این داروها سوال کنید. داروهای زیر معمولاً احتمال تداخل بیشتری دارند:

البته لیست این داروها کامل نیست. داروهای دیگری هم هستند که ممکن است روی مولتی ویتامین مینرال تاثیر گذار باشند. پس مصرف هر گونه داروی مسکن، ویتامین ها یا داروهای گیاهی را حتماً به پزشک گزارش دهید.

قرص ویتامین

سایر نکات و اطلاعات اضافه

به یاد داشته باشید که این دارو را از دسترس کودکان خارج کنید و هرگز آن را به شخص دیگری تجویز نکنید.

همیشه در مورد صحت اطلاعات درج شده و فهم صحیح خودتان از پزشک سوال کنید.

فواید مولتی ویتامین ها برای اعضای مهم بدن

مولتی ویتامین ها و بیماری های قلبی

مطالعات نشان می دهد افرادی که از مولتی ویتامین استفاده می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی می باشند . البته که در بعضی از افراد هیچ ارتباطی بین این دو دیده نشده است . در نتیجه هنوز به شواهد بیشتری مورد نیاز می باشد.

مولتی ویتامین ها و سرطان

بعضی از مطالعات نشان می دهد که مولتی ویتامین ها با کاهش سرطان ارتباط دارند . البته بعضی از تحقیقات افزایش ابتلا به سرطان را بر اثر مصرف مولتی ویتامین نشان می دهند.

آیا مولتی ویتامین فواید دیگری هم دارد؟

بله . می تواند حافظه و روحیه شما را بهبود ببخشد . ویتامین های دارای آنتی اکسیدان و مواد معدنی ممکن است به کاهش پیشرفت بیماری ها که عاملی برای نابینایی هستند، کمک کند.

ویتامین ها در بعضی از موارد و دوز بالا می توانند مضر باشند.

اگرچه دوز بالای بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی خوب هستند اما مقدار بالای آن ها جدا آسیب رسان است.

دوز مناسب هر ویتامین بستگی به حلالیت آن دارد. در مورد ویتامین ها این حلالیت به دو گروه تقسیم می شوند:

حلال در آب :

بدن شما مقدار اضافی ویتامین ها را دفع می کند.

حلال در چربی :

بدن شما هیچ راه آسانی برای خلاص شدن از مقدار اضافی این داروها را ندارد. ویتامین های حلال در چربی شامل ویتامین آ و ویتامین کا هستند . در حالی که ویتامین های ای و ویتامین های کا غیر سمی می باشند اما ویتامین آ و ویتامین d می تواند اثرات سمی در صورت مصرف بالا را نشان دهد.

نکته : در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از بخش سلامت نمناک باید بگوییم که خانم های باردار باید در مصرف ویتامین آ بسیار دقت کنند زیرا مصرف بالای آن ممکن است باعث نقص هایی در جنین شود . سمی بودن ویتامین d بسیار نادر است و احتمال این که اثر خود را در مصرف مولتی ویتامین نشان دهد ، بسیار کم می باشد . البته که سمی بودن ویتامین آ رایج تر است.

اگر مولتی ویتامین مصرف می کنید و مواد مغذی زیادی هم می خورید، احتمال این که به شما پیشنهاد کنند میزان مغذی بودن مواد غذایی خود را کاهش دهید ، بالا می رود.

افرادی که سیگاری هستند باید از مولتی ویتامین ها در مقدار بالای بتاکاروتن و ویتامین ها خودداری کنند، زیرا احتمال سرطان ریه در چنین شرایطی افزایش پیدا می کند.

مواد معدنی در دوز بالا نیز ممکن است آسیب رسان باشد . مثلاً مقدار زیادی آهن در بدن برای افرادی که به آن نیاز ندارند ، خطرناک است.

مولتی ویتامین مینرال چیست؟ + فواید مصرف ، بارداری و عوارض

512
این مطلب مفید بود ؟120
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drugs / webmd / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی