تولد
اشتباهات ضد آفتاب
ضد آفتاب یکی از محصولات پوستی بسیار ضروری است که باید برای پیشگیری از آفتاب سوختگی و سرطان پوست روزانه حتی در خانه هم استفاده شود.

کمی بیشتر درباره آفتاب سوختگی و ضد آفتاب بدانید

بسیاری از ما درباره فواید و مضرات نورخورشید برای بدن و پوست شنیده ایم اما بسیاری از این مطالب غلط است و سبب شکل گیری باورهای غلطی در ذهن ما درباره این موضوع شده است.

این باورها و تصورات غلط ممکن است شما را به طور جدی در معرض سرطان پوست، چین و چروک و لکه های پیری قرار بدهد بنابراین با این باورهای غلط در این بخش از نمناک آشنا شوید تا بتوانید بهتر از پوست و بدن خود مراقبت کنید.

باورها و تصورات غلط درباره ضد آفتاب و آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی در روزهای بادی ممکن نیست

آفتاب سوختگی در روزهای بادی، ابری و خنک اتفاق می افتد و این آسیب ناشی از اشعه فرا بنفش است و نه دما. یک روز خنک یا ابری در تابستان می تواند مشابه یک روز گرم و آفتابی اشعه فرا بنفش داشته باشد اگر در هوا بادی صورت تان قرمز شود ، آفتاب سوختگی رخ می دهد و چیزی به نام "سوختگی باد" وجود ندارد.

اشتباهات ضد آفتاب

آفتاب سوختگی پوستهای برنزه کمتر است

لوسیون و کرم های برنزه توانایی بدن در محافظت از خود در برابر نور خورشید را بهبود نمی بخشد ، بنابراین به کرم ضد آفتاب نیاز خواهید داشت برخی از کرم های برنزه دارای درجه SPF هستند اما نباید به آن اعتماد کرد.

افراد سبزه سرطان پوست نمیگیرند

افراد سبزه هم می توانند به سرطان پوست مبتلا شوند و صرف نظر از نوع پوست، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش و سایر منابع مصنوعی می تواند باعث آسیب دائمی پوست شود.

احتمال سوختگی پوست در افرادی با این نوع پوست کمتر است اما می توانند به میزان کافی در معرض اشعه فرا بنفش و خطر ابتلا به سرطان پوست قرار بگیرند پس باید از پوست در برابر نور آفتاب مراقبت کرد.

با آرایش دیگه نیاز به ضد آفتاب نیست

درصورتی که محصولات آرایشی 30SPF یا بالاتر نداشته باشد و قرار است برای مدت طولانی در معرض آفتاب باشید ، باید از کرم ضد آفتاب در زیر آرایش خود استفاده و هر دو ساعت یک بار مجدد آن را اعمال کنید نه فقط یک بار در صبح. توجه داشته باشید اکثر محصولات آرایشی با SPF کمتراز 30 محافظتی در برابر اشعه خورشید ندارند.

ضدآفتاب با آرایش

هوای ابری آفتاب سوختگی ندارد

آفتاب سوختگی در روزهای ابری رخ می دهد زیرا اشعه فرا بنفش می تواند به برخی ابرها نفوذ کند و حتی به دلیل انعکاس ابرها شدیدتر باشد به همین دلیل از طریق هواشناسی ساعات تابش شدید نور خورشید را بررسی کنید.

هرچه SPF بالاتر محافظت آن بیشتر

استفاده از کرم ضد آفتاب به منظور قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب نیست.اگرچه ممکن است تفاوت زیادی بین این دو نوع کرم وجود داشته باشد اما ، کرم ضد آفتاب باSPF50 98% و کرم با SPF30 محافظت در برابر اشعه 96.7% ایجاد می کند و کمی احتمال آفتاب سوختگی و خطر سرطان پوست را کاهش می دهد. بنابراین قبل خروج از منزل هر دو ساعت یکبار ، پس از شنا ، عرق کردن از ضد آفتاب استفاده کنید باSPF30 یا بالاتر.

دانستنی های ضدآفتاب

آفتاب بیشتر یعنی ویتامین d بیشتر

برای جذب ویتامین د افراد نباید در معرض اشعه فرا بنفش قرار بگیرند. تحقیقات نشان می دهد قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب باعث افزایش بیشتر سطح ویتامین د نمی شود اما خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

هنگامی که میزان اشعه فرا بنفش 3 یا بیشتر باشد، بیشتر افراد ویتامین د کافی را فقط با چند دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب هنگام انجام کارهای روزمره مانند پیاده روی دریافت می کنند .در زمان اوج اشعه فرا بنفش مهم است که از پوست در برابر سرطان پوست محافظت کنید.

زمانی که سطح اشعه فرا بنفش پایین تر از3 باشد ، معمولاً محافظت در برابر آفتاب لازم نیست و اگر در مناطقی زندگی می کنید که سطح فرابنفش در زمستان کم است ، می توانید با گذراندن وقت در خارج از خانه در میانه روز ویتامین د لازم را جذب کنید.

افرادی که بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین د هستند عبارتند از:

افرادی که به طور طبیعی پوست بسیار تیره دارند، افراد مبتلا به بیماری یا داروهایی که روی جذب ویتامین د تأثیر می گذارند. کسانی که کمتر در معرض آفتاب هستند یا اصلاً در معرض آفتاب نیستند بنابراین اگر فکر می کنید در معرض کمبود ویتامین د هستید با پزشک صحبت کنید.

کمبود ویتامین د

درمان سرطان پوست ساده است

سرطان پوست بسیار جدی تر از آفتاب سوختگی است و می تواند با شیمی درمانی و جراحی درمان و منجر به ایجاد زخم دائمی شود. سرطان پوست می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند.

در مورد هرگونه لکه جدید یا تغییر در نقاط موجود هوشیار باشید و در صورت مشاهده موارد جدید یا تغییر سریعاً با پزشک عمومی مشورت کنید و به یاد داشته باشید ، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

فقط آفتاب موجب سرطان پوست می شود

فقط قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب برای برنزه شدن مضر نیست بلکه محیط هایی که اشعه فرابنفش بالا دارند در طی انواع فعالیت های روزمره ، مانند کار در فضای باز ، باغبانی ، پیاده روی یا پیک نیک در معرض خطر اشعه فرابنفش قرار می گیرند و با گذشت زمان خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

افراد برنزه نیازی به ضد آفتاب ندارند

چیزی به نام برنزه شدن ایمن وجود ندارد. اگر پوست تیره شود، این نشانه آسیب سلولهای پوستی است، حتی اگر هیچ قرمزی یا لایه برداری وجود نداشته باشد. پوست به عنوان راهی برای محافظت از خود تیره می شود زیرا اشعه به سلول های زنده آسیب می زند و اگر به راحتی برنزه شوید باز هم در معرض خطر سرطان پوست هستید و باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

ضدآفتاب افراد برنزه

داخل ماشین آفتاب سوخته نمی شویم

امکان آفتاب سوختگی از طریق پنجره ماشین وجود دارد و شیشه های اتومبیل، باعث کاهش تابش اشعه فرا بنفش نمی شود و این بدان معناست که اگر به مدت طولانی زمانی که اشعه فرا بنفش در بالاترین حداست داخل اتومبیل باشید دچار آفتاب سوختگی می شوید.

ضد آفتاب های ضد آب، شسته نمی شوند

اگر فردی هستید که ورزش های آبی مانند شنا انجام می دهید یا صورت خود را مرتبا می شویید ، باید در فواصل منظم کرم ضد آب را دوباره استفاده کنید. ترکیب یک ضد آفتاب ضدآب به گونه ای است که برای حداکثر 1 ساعت و 20 دقیقه در زیر آب مناسب است علاوه بر این، ضد آفتاب هایی با برچسب "مقاوم در برابر آب" حداکثر 40 دقیقه می توانند آب را تحمل کنند بنابراین ، باید ضدآفتاب را هر ساعت دوباره بزنید تا از پوست خود به طور موثر محافظت کنید.

در زمستان و یا درخانه نیازی به ضد آفتاب نیست

زمستان ها نسبت به تابستان پوست حساس تر است. اگر فردی در مناطق تپه ای یا مناطق پوشیده از برف باشد ، انعکاس نور فرا بنفش از برف باعث آسیب بیشتر به پوست می شود همچنین عبور اشعه فرا بنفش از شیشه و نورپردازی داخلی نیز می تواند منبعی از اشعه فرا بنفش باشد ، بنابراین حتی هنگام حضور در خانه باید ضد آفتاب بزنید.

ضد آفتاب در خانه

ضد آفتاب تمام اشعه خورشید را مسدود می کند

افراد بر این باورند که ضد آفتاب ها آنقدر خوب هستند که به DNA آسیب نمی رسانند و فقط درصدی از نور را که در طول روز به پوست آسیب می رساند را مسدود می کنند."

بنابراین توجه داشته باشید ، ضد آفتاب به تنهایی برای جلوگیری از تابش نور خورشید کاملاً موثر نیست و پرهیز از قرار گرفتن در برابر آفتاب به طور کامل و پوشیدن لباس محافظ می تواند کمک کننده باشد.

ضد آفتاب باعث آکنه می شود

همه ما قبلاً این مورد را شنیده ایم، مخصوصاً اگر پوستی مستعد آکنه دارید. گرچه در برخی موارد می تواند درست باشد، اما در مورد تمام ضد آفتاب های موجود در بازار درست نیست. ضد آفتاب های زیادی در بازار وجود دارد که ایمن، موثر و غیر کومدون ساز هستند به عنوان مثال ، اکسید روی میکرونیزه با ذرات کوچک باعث انسداد یا آکنه نمی شوند.

افرادی که از داروهای آکنه مانند رتینوئیدها یا آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده می کنند حساسیت بیشتری به آفتاب دارند و احتمال سوختگی آنها بیشتر است. بنابراین انواع پوست مستعد آکنه با استفاده از این نوع داروها باید به طور مداوم از ضد آفتاب استفاده کنند.

باورهای کاملا اشتباه درباره آفتاب سوختگی و ضد آفتاب

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : ضد آفتاب
وبگردی