عسل طبیعی
عسل طبیعی و تغذیه ای به این دلیل که هر دو توسط زنبورعسل تولید می‌شوند، بسیار شبیه به هم هستند و تشخیص آنها از هم راحت نیست، در این مطلب در خصوص خرید، عسل طبیعی، تشیخص آن و نکات پیش از خرید عسل صحبت می‌کنیم.

راهنمای خرید و تشخیص عسل طبیعی و اصل

عسل از آن دسته محصولاتی است که نمونه‌های تقلبی و غیر طبیعی آن در بازار زیاد است و به جرات می‌توان گفت که در بیشتر فروشگاه‌ها، عسل کاملا طبیعی نصیب شما نخواهد شد و همین موضوع خرید عسل طبیعی اصل را با چالش همراه کرده است. در این مطلب به نکات مهم در خرید عسل طبیعی می‌پردازیم. از سوی دیگر فروشندگان و افراد مختلف هر کدام راهکاری را برای تشخیص عسل طبیعی معرفی می‌کنند و عمدتا روش‌های خانگی و تست‌های خانگی را برای تشخیص عسل توصیه می‌کنند.

در این مطلب قرار است به خیلی از سوالات در مورد خرید عسل طبیعی پاسخ دهیم و شما را در یک خرید مطمئن همراهی کنیم. تا پایان مطلب همراه باشید.

عسل طبیعی چیست؟

پیش از هر چیز، باید بدانیم عسل طبیعی به چه عسلی گفته می‌شود تا در ادامه به روش‌های تشخیص و نکاتی که پیش از خرید باید مد نظر داشته باشید بپردازیم.

عسل طبیعی به عسلی گفته می‌شود که زنبور برای تهیه آن از شهد گل‌ها و گیاهان تغذیه کرده باشد و مواد قندی در کار نباشد. به چنین عسلی، عسل طبیعی گفته می‌شود و هرچه از خواص عسل شنیده‌اید، مرتبط با این نوع عسل است، در آزمایش عسل چنانچه ساکارز کمتر از 5 درصد باشد نشان دهنده طبیعی بودن عسل است.

عسل تغذیه‌ای چیست؟

حالا که با عسل طبیعی آشنا شدید، بد نیست عسل تغذیه‌ای را هم بشناسید. عسل تغذیه‌ای به عسلی گفته می‌شود که زنبور در آن به جای استفاده از شهد گل‌ها، از مواد قندی تغذیه کرده است و یا درصد بالایی از تغذیه آن از مواد قندی بوده است، به همین دلیل قیمت این نوع عسل از قیمت عسل طبیعی به مراتب کمتر است.

عسل تغذیه‌ای به خودی خود مضر نیست و از آنجایی که توسط خود زنبور تهیه می‌شود، خواصی از بدن زنبور هم به آن منتقل شده است، اما از نظر خواص به مراتب خواص کمتری نسبت به عسل طبیعی دارد.

خواص عسل

عسل طبیعی را چطور تشخیص دهیم؟

تشخیص عسل طبیعی مسئله‌ای است که خیلی از افراد به دنبال آن هستند، خیلی ایده آل است که ما بتوانیم عسل طبیعی و اصل را تشخیص دهیم و با خیال راحت تری خریدمان را انجام دهیم. اما واقعا راهکار اصلی تشخیص عسل طبیعی از غیر طبیعی چیست؟

راهکار قطعی و بدون خطای تشخیص عسل طبیعی، قطعا انجام آزمایش است، در انجام آزمایش فاکتورهایی مانند میزان ساکارز، پرولین و دیاستاز عسل بررسی می‌شود و نتایج به طور قطعی به شما می‌گویند که این عسل طبیعی است یا خیر.

اما اگر امکان آزمایش برای ما فراهم نباشد، چه باید بکنیم؟

اگر امکان آزمایش برای شما وجود نداشته باشد، بازهم روش‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند عسل طبیعی را تشخیص دهید، اما هم آنها با خطا مواجه هستند و باز هم ممکن است با استفاده از این روش‌ها، عسل غیر طبیعی نصیب شما شود، اما در نبود آزمایش، به هر حال استفاده از آنها کمک کننده است.

طعم و بوی عسل طبیعی

عسل طبیعی از نظر طعم بسیار شبیه به عسل تغذیه‌ای است چرا که هر دوی آنها توسط زنبور عسل تولید شده‌اند و فقط در یکی زنبور از گیاهان تغذیه کرده است و در یکی از مواد قندی و این تشخیص را سخت می‌کند.

اما در مواردی که به شما می‌گویند این عسل از نوع عسل آویشن یا عسل کنار و... است، می‌توانید با چشیدن طعم و توجه به بوی عسل، تا حدی تشخیص دهید که عسل طبیعی است یا خیر.

به طور مثال در خصوص عسل آویشن، اگر عسل آویشن واقعا طبیعی باشد، در اغلب موارد عسل طعم و بویی از گیاه آویشن دارد، هرچند که بسته به نوع آویشن ممکن است عطر و طعم آن کمتر باشد، اما در اغلب موارد طعم و بوی گیاه مورد تغذیه زنبور، در عسل کاملا مشهود است.

خواص عسل طبیعی

شکرک زدن عسل طبیعی

عسل طبیعی و خام در حالت عادی بعد از مدتی شکرک می‌زند، در واقع اگر عسل بعد از مدت زیادی شکرک نزند یا فروشنده‌ بگوید این عسل شکرک نمی‌زند، یعنی عسل طبیعی نیست.
اما خطای این روش تشخیص این است که اگر عسل شکرک بزند بازهم ممکن است از نوع تغذیه‌ای باشد، چرا که عسل تغذیه‌ای هم در خیلی از مواقع شکرک می‌زند.

چسبندگی عسل طبیعی

اگر مقدار کمی عسل طبیعی را بین دو انگشت خود قرار دهید و آن را فشار دهید بعد از جدا کردن انگشتان از هم، انگشتان تمایلی به چسبندگی ندارند. اما در عسل کاملا تقلبی به علت شیرین‌کننده‌های زیادی که در آن‌ها استفاده شده، کمی احساس چسبندگی خواهید کرد.
در واقع هرچه عسل از مواد قندی بیشتر تشکیل شده باشد، چسبندگی آن بیشتر است.

غلظت عسل طبیعی

از آنجایی که عسل اصل نسبتا غلیظ است، اگر شیشه‌ی آن را کمی خم کنید لحظه‌ای طول می‌کشد تا کمی جابه جا شود. اما بعضی برخی از عسل‌های تقلبی کاملا روان هستند و زود اینطرف و آنطرف می‌روند.هرچند که این روش همیشه صحیح نیست.

توجه: این روش‌ها فقط برای عسل‌هایی کاربرد دارد که کاملا تقلبی هستند و زنبور هیچ نقشی در تولید آنها ندارد، و نمی‌توان از آنها برای تشخیص عسل تغذیه‌ای و یا حتی عسل مخلوط استفاده کرد.

عسل طبیعی از کجا خریداری کنیم؟

 بهترین راه برای خرید عسل طبیعی، خرید از فروشنده مورد اعتماد است و فروشنده مورد اعتماد فردی است که به محصولش اطمینان دارد و مطمئن است که به زنبور‌هایش مواد قندی نداده است. چنین فروشنده‌ای عسل‌ها را با ضمانت بازگشت وجه عرضه می‌کند و با اطمینان بالاتری می‌توان از آن خرید کرد.

ویژگی‌ های عسل طبیعی چیست؟ ازکجا بخریم؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برچسب : عسل کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی