افزایش انرژی مغز

افزایش انرژی مغز از راه علمی

کد مطلب : 62789زمان مطالعه : 5 دقیقه
افزایش انرژی مغز و ذهن را با راه کارهای ساده و طبیعی انجام دهید که محققان و دانشمندان طی مطالعات خود به آن رسیده اند.

بهترین راهها برای تقویت و افزایش انرژی مغز

مغز ما برای عملکرد صحیح نیاز به توان و انرژی دارد اما بر اساس مطالعات انجام شده همه ما مقدار محدودی انرژی ذهنی برای گذراندن روز خود داریم بنابراین برای داشتن عملکردی بهتر در فعالیت های مهم و حساس فکری باید راه صحیح و علمی افزایش انرژی مغز را بیاموزیم و توجه زیادی به نحوه استفاده از انرژی ذهنی که یکی از باارزش ترین منابع است، داشته باشیم. در این بخش از سبک زندگی نمناک براساس یک مقاله علمی راه های بسیار ساده ای را برای افزایش انرژی مغز و صرفه جویی در بهینه سازی انرژی ذهنی معرفی می کنیم.

انرژی ذهنی و مغز چیست؟

این یکی از اصول فرآیند های ذهنی شامل ادراک، حافظه و تفکر می شود. مغز ما دائما در سطوح مختلفی کار می کند و هر بار که ذهن خود را به کار می گیریم، مقداری از این انرژی را مصرف می کنیم.

به گفته متخصصین تغذیه و طب سنتی، یکی از بهترین راه ها برای افزایش سطح انرژی و پیشگیری از هدر رفت آن " گوش دادن و پاسخ دادن به نشانه های بدن برای استراحت " است. که از این طریق می توانید انرژی ذهنی خود را مجددا شارژ کرده و به دست آورید.

 افزایش انرژی مغز

مراحل بهینه سازی و افزایش انرژی مغز

نحوه استفاده از انرژی موجود در ذهن برای نشان دادن توانایی بسیار مهم است. به عنوان یک کارآفرین یا کسی که مشغله های زیادی دارد، ممکن است بخواهید این نکات را دنبال کنید تا انرژی ذهنی و تعادل زندگی کاری خود را بهبود ببخشید.

1. مغز خود را برای یک وظیفه آماده کنید

با انجام تنها یک کار در لحظه، نه تنها بهره وری بالاتری خواهید داشت بلکه در مصرف مجدد انرژی هنگام تمرکز نیز صرفه جویی خواهید کرد. انجام چند کار همزمان هزینه متابولیکی در بر دارد. به عبارتی همانطور که دانشمند علوم اعصاب دانیل جی لویتین می گوید:" تمرکز همزمان بین مشاغل مختلف، باعث سوزانده شدن سریع تر گلوکز و اکسیژنه (سوخت مغز) می شود که خستگی ذهنی را به همراه خواهد داشت.

 انرژی ذهنی چیست

2. قانون 80/20 را تمرین کنید

قانون 80/20 براساس یک اصل ساده است؛ بدان معنا که فقط 20 درصد از فعالیت های شما منجر به تولید 80 درصد از درآمد و ثروت شما می شود. اما چگونه می توانید این قانون را برای بهینه سازی استفاده از انرژی ذهنی خود اعمال کنید؟

شناسایی مهم ترین فعالیت های شما و تمرکز بیشتر بر قدرت ذهنی خود برای موفقیت ضروری است. انرژی ذهنی خود را روی 20 درصد کاری قرار دهید که واقعاً اهمیت دارد. سپس سعی کنید 80 درصد دیگر کار را آهسته و پیوسته انجام دهید. این 80 درصد به اندازه 20 درصد قبلی روی موفقیت کلی شما تاثیر گذار نیست.

3. اولین کاری که باید هر روز صبح انجام بدهید این است که" قورباغه ای را قورت دهید".

برایان تریسی، نویسنده کتاب پرفروش " قورباغه ات را قورت بده"، 21 راه عالی را برای غلبه بر تنبلی و انجام بیشترین کار در کمترین زمان توضیح می دهد. اکنون " قورباغه " مهم ترین وظیفه شماست اما چگونه می توانید هر روز صبح وظیفه خود را تشخیص دهید؟ طبق گفته برایان تریسی، قطعاً همیشه یک کار یا وظیفه وجود دارد که هیچ کاری در موردش انجام نداده اید و احتمالاً می خواهید آن را به تعویق بیندازید. احتمالاً الان که این جمله را خواندید می دانید که دقیقا در مورد چه کاری صحبت می کنیم.

انرژی مغز چیست 

4. روتین و عادت برای خود بسازید

روال کار برای داشتن بهره وری و انجام کارهای بیشتر، به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و به حداکثر رساندن آن مهم است. این عادت را باید در خود نهادینه کنید. ممکن است تجربه این موارد را در بسیاری از زمینه های زندگی خود داشته باشید بدون آنکه متوجه آن شوید.

یک روش خوب برای بهینه سازی انرژی ذهنی، توجه به مواردی است که برای شما بهتر کار می کنند. ایجاد برنامه های روتین باعث صرفه جویی قابل توجهی در انرژی ذهنی شما خواهد شد.

5. از کل اراده خود استفاده نکنید

در نگاه اول این یک تناقض به نظر می رسد اما اراده، مقدار زیادی انرژی ذهنی را مصرف می کند. به همین دلیل داشتن یک روتین و عادت باعث می شود مقداری از انرژی ذهنی خود را ذخیره کنید. به عبارتی دیگر، اگر مجبور نشوید از اراده خود برای پیشگیری از وسوسه ها استفاده کنید، انرژی ذهنی بیشتری برای استفاده کارهای مهم خود خواهید داشت.

 تقویت انرژی مغز

6. عاداتتان را اصلاح کنید

عادات خود را اصلاح کنید و عادات خوب را جایگزین آن کنید. اگر ورزش نمی کنید، به تغذیه اهمیت نمی دهید یا خواب کافی ندارید، این عادات بد را اصلاح کنید. روزانه 30 دقیقه ورزش کردن، خواب و تغذیه مناسب به مغز کمک می کند همه چیز را بهتر یاد بگیرید و بخاطر بسپارید.

7. انعطاف شناختی مغز را افزایش دهید

مغز نیز مانند جسم به آموزش نیاز دارد. یک راه قوی برای چالش مغز بالا بردن انعطاف شناختی است. برای افزایش انعطاف شناختی مغز 30 دقیقه موضوعی را بخوانید تا ایده های جدیدی بگیرید و فعالیتی را بکارگیرید که دانشتان را در آن زمینه بالا ببرد.

 راه های افزایش انرژی مغز

8. محیط کار مناسبی را تنظیم کنید

عوامل محیطی در محل کار بر سطح انرژی ذهنی شما تاثیر می گذارد. پیش از این هم در بخش های دیگر نمناک اشاره داشتیم که برخی از جنبه های اساسی مانند گوش دادن به موسیقی تاثیر قابل توجهی در میزان انرژی ذهنی شما خواهد داشت.

9. به مغز خود استراحت دهید

مغز به سرعت خسته میشود پس سعی کنید هریک ساعت یا هر وقتی که احساس خستگی و استرس کردید استراحت کنید. مغز شامل 100میلیون نورون است و همه چیز را بخوبی کنترل میکند. خستگی می تواند ناشی از کار بیش از حد، خواب ضعیف، رژیم غذایی ناسالم و... باشد.

 مدیریت انرژی ذهنی

10. افکار منفی را دور کنید

افکار منفی کارآیی مغز را کاهش داده و سبب می شود مغز نتواند بخوبی کارکند زیرا مغز همزمان نمی تواند افکار مثبت و منفی داشته باشد پس اگر دچار افکار منفی شدید با انجام کارهای لذت بخش و جالب مثل صحبت کردن با دوست، انجام پازل بازی و سرگرمی افکار منفی را از خود دور کنید.

11. لیست های ایمیلی که باز نکرده اید را لغو اشتراک کنید

شما احتمالا در طول کار خود در خبرنامه های مختلفی اشتراک داشته اید اما در واقع چند تا از آن ها را می خوانید؟ آخرین ایمیل خود را بررسی کنید و خبرنامه هایی که مدت زیادی است باز نکرده اید را لغو کنید.

به جای انجام دستی می توانید از ابزارهای مناسب برای لغو سریع تر اشتراک استفاده کنید. با عدم دریافت ایمیل های نامرتبط می توانید علاوه بر کاهش حواس پرتی خود، انرژی ذهنی بیشتر را برای آنچه واقعا مهم است حفظ کنید.

به طور کلی اگر برای خودتان کار می کنید، کنترل زمان برایتان بسیار مهم است. با هوشمند سازی انرژی روزانه خود، کارایی بیشتری خواهید داشت. انجام کار های صحیح و مهم در زمان کم منجر به اوقات فراغت بیشتر و توزان بین کار و زندگی شما خواهد شد.

مغز هم انرژی دارد ، چطور آن را افزایش دهیم؟

4.427
این مطلب مفید بود ؟243
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : سلامت مغز
وبگردی