پاکسازی دندان
یکی از مهمترین کارهایی که ما می بایست در طول روز انجام دهیم، پاکسازی دهان و دندان است که با چند نکته ساده می توانید این فرایند را در خانه انجام دهید.

چند روش مطمئن برای سم زدایی دهان و دندان ها

سم زدایی و تمیز کردن فقط برای بدن و صورت نیست. سلامت دهان و دندان و تمیز بودن آن ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. دهان و دندان ما در تعامل با غذایی که می خوریم قرار می‌ گیرند و در نتیجه بسیار مهم است که بهداشت این ناحیه را رعایت کنیم.

سم زدایی دهان شاید خیلی مبحث گسترده ای نباشد و زیاد در مورد آن نشنیده باشید اما یکی از راحت‌ ترین سم زدایی هاست که باعث می‌‌ شود تا به طور کل دندان های سالم تری داشته باشید و اعتماد به نفستان به خاطر دهان خوشبو بالا برود. مهم تر از همه این که در آینده مجبور نمی‌ شوید که به خاطر مشکلات مختلف به دندانپزشک مراجعه کنید. در این قسمت از بهداشت و سلامت دهان و دندان نمناک، با راه‌ های سم‌ زدایی دهان آشنا خواهید شد:

مسواک زدن

فراموش نکنید که دو بار در روز مسواک بزنید. مسواک زدن هنگام صبح و شب یک عمل واجب است؛ حتی اگر سرتان شلوغ باشد. حتماً باید دو بار در روز مسواک بزنید که یک راه حل کلیدی برای داشتن دندان های سالم و زیبا است.

مسواک زدن

ماساژ لثه ها

زمان بیشتری را صرف رسیدگی به لثه ها کنید. لثه های سالم مساوی با دندان های سالم هستند. ماساژ لثه به شکل دایره ای به مدت 5 دقیقه هنگام صبح و عصر با روغن هایی مانند روغن زیتون، روغن ویتامین e و روغن بادام برای لثه هایتان معجزه می کند.

شستن دهان

حتما دهان تان را بعد از هر وعده غذایی با آب بشویید که با انجام این کار بهترین نتیجه را می گیرید. بهتر است که هر بار شستشو، حداقل 30 ثانیه طول بکشد.

تمیز کردن زبان

یک بار در روز زبان تان را با پد نخی مخصوص تمیز کنید. انجام این کار نه تنها زبان را زیبا می‌ کند، بلکه تمام باکتری های روی آن را نیز از بین می برد.

تمیز کردن زبان

خوردن یک عدد سیب در طول روز

اگر سیب را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید، برایتان معجزه می کند. سیب یک مسواک طبیعی است که دهان را بعد از هر وعده غذایی تمیز می کند؛ بنابراین خوردنش را فراموش نکنید.

تعویض به موقع دندان

مسواکتان را هر 4 ماه یکبار تعویض کنید، سعی کنید که از مسواک با دندانه نرم استفاده کنید که با دندان‌ هایتان خشن برخورد نکند.

استفاده به اندازه از نخ دندان

عادت استفاده از نخ دندان را در خودتان به وجود بیاورید:آن را به طور منظم استفاده کنید و هر جا که می روید با خودتان نخ دندان همراه داشته باشید که در کنار شوینده ضد میکروب؛ معجزه می کند.

نخ دندان

درست مسواک زدن

این که درست مسواک بزنید، باعث می‌ شود تا از بسیاری از مشکلات دهان و دندانی جلوگیری شود. مسواک زدن باید 2 دقیقه طول بکشد و حتما باید با خمیر دندان حاوی فلوراید باشد. مسواک را در زوایه 45 درجه مقابل خط لثه قرار دهید. در فواصل کوتاه آن را جلو و عقب کنید. داخل، بیرون و تمام زوایای دندان را مسواک بکشید. کشیدن مسواک روی زبان را فراموش نکنید که باعث خوشبویی دهان تان می شود.

نخوردن شکلات و غذاهای چسبناک

از چیز های شیرین مانند شکلات و مواد چسبنده زیاد استفاده نکنید؛ سعی کنید مصرف قهوه را کاهش دهید. حتما به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا راحت تر و زودتر مشکلات تان شناسایی شود و بتوانید آن ها را از بین ببرید.

استفاده از سرکه سیب

یکی از راه‌ های سم زدایی دهان، استفاده از سرکه سیب است که یک راه موثر برای از بین بردن لکه ها و سفید کردن دندان به طور طبیعی محسوب می شود. سرکه سیب یک آنتی بیوتیک طبیعی است که دندان‌ ها و لثه‌ ها را تمیز می‌ کند. سرکه سیب خام و کاملا ارگانیک استفاده کنید که آنزیم های مفیدی دارد و دهان را از باکتری ها سم زدایی می کند.

کافی است که یک پد تمیز مخصوص دهان بردارید. چند قطره سرکه روی آن بریزید و آن را روی دندان های خود بمالید یا می‌ توانید دو قاشق چای خوری سرکه را با یک چهارم فنجان آب ترکیب کنید و با آن دهان تان را بشویید.

سرکه سیب

از هر روشی که استفاده می کنید تا سرکه سیب را به دندان بزنید، حتما باید بعد از آن مسواک استفاده کنید.

نکته : سرکه اسید است و مشکلات دندانی را از بین می برد اما باید مراقب باشید که در استفاده از آن زیاده روی نکنید و بعد از استفاده، حتماً دهان و دندان تان را به طور کامل بشویید.

میخوای تو خونه دندون ها و دهانت رو پاکسازی کنی؟ 

4.828
این مطلب مفید بود ؟271
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
برچسب : سلامت دندان
وبگردی