اوزون تراپی
اوزون تراپی روشی درمانی برای بسیاری از بیماری ها مانند مشکلات مفصلی می باشد و به روش های مختلفی انجام می شود که رایج ترین آن ها تزریق از طریق خون است.

روش انجام اوزون تراپی یا اوزون درمانی و کاربرد آن

اوزون تراپی یک پروسه درمانی بلند مدت است که در آن یک شکل فعال از اکسیژن یا همان اوزون برای ارتقاء اثر درمانی در بدن استفاده می شود. این درمان معمولاً یک درمان امن محسوب می شود و عوارض جانبی حداقلی ایجاد می کند.

بعضی از متخصصان، اوزون تراپی را راهی برای کمک به افزایش قدرت سیستم ایمنی برای مبارزه با بیماری های عفونی و همچنین کاهش درد ها و اثرات آرتریت می دانند. البته که سازمان جهانی غذا و دارو هنوز ارزش درمانی اوزون تراپی را تایید نکرده است اما آن را به عنوان یک داروی جایگزین مناسب می دانند.

تاریخچه درمان با گاز اوزون

از اوزون تراپی برای ضدعفونی و همچنین درمان بیماری ها، عفونت، زخم و ... استفاده می شود. این روش یک روش سازگار با بدن است که عوارض جانبی اندکی دارد و قدمتی 150 ساله دارد که در ابتدا از آن برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی استفاده می شد.

اوزون تراپی

فواید اوزون تراپی برای درمان وضعیت های مختلف

همانطور که اشاره کردیم اوزون تراپی برای بعضی از بیماری های مزمن و درمان آن ها به کار می رود. نتایج نشان می دهد که می تواند به تعدادی از وضعیت ها از جمله مواردی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آن پرداخته ایم کمک کند:

بیماری عروقی:

التهاب سیستماتیک به دلیل پاسخ سیستم ایمنی بدن به بسیاری از بیماری ها ایجاد می گردد. ممکن است در بعضی از موارد، عاملی برای ایجاد بیماری های عروقی از جمله سکته یا بیماری کم خونی مزمن شود که در چنین شرایطی دست و پا به اندازه کافی خون دریافت نمی کند و همچنین می تواند عاملی برای بیماری ریوی و غیره باشد که اوزون تراپی ممکن است بتواند به آن ها کمک کند.

بیماری های قلبی:

مطالعات نشان می دهد که اوزون تراپی می تواند به افزایش سلامت قلب مخصوصاً در مورد گرفتگی رگ ها یا حمله قلبی کمک کند.

بیماری های قلبی

درد مزمن:

درد مزمن حاصل از جراحی در گردن یا دیگر مشکلات این چنینی را می توان با اوزون تراپی بهبود بخشید.

اختلالات سیستم ایمنی:

بیماران مبتلا به اختلالات سیستم ایمنی پیشرفته و یا بیماری مزمن، اختلال خستگی یا بیماری های خود ایمنی، می توانند برای از بین بردن درد از اوزون تراپی استفاده کنند. اوزون همچنین می تواند در مورد بهبود وضعیت ویروس اچ آی وی هم موثر باشد؛ به شرطی که در کنار آن از راهبرد های دیگر نیز استفاده گردد.

درمان آسیب های ورزشی با اوزون تراپی

انجام دادن اوزون درمانی برای ورزشکاران قبل از آغاز مسابقات بسیار مفید می باشد و توانمندی های آنها را بسیار بیشتر می کند و آنها می توانند فعالیت های خود را بهتر انجام دهند.

اختلالات گوارشی:

مطالعات نشان می دهد که اوزون تراپی در بیماری هپاتیت مزمن، سیروز کبد و مشکلات گوارشی موثر است.

اختلالات گوارشی

آسیب دیدگی بافت بدن:

اعمال اوزون به نواحی آسیب دیده در بیماری هایی مثل پای دیابتی می تواند به سلامت بافت آسیب دیده کمک کند. این درمان همچنین برای بافت هایی که کم خونی شدید را بعد از جراحی تجربه کرده اند، به کار می رود.

اختلالات عصبی:

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که اوزون تراپی می تواند عاملی برای جنگ سلول های مغزی با بعضی از بیماری ها مثل ام اس یا آلزایمر باشد.

سرطان:

اوزون تراپی یک راهبرد استاندارد برای کمک به مبارزه با عوارض جانبی داروهای سرطانی می باشد. اوزون درمانی بافت سرطانی به صورت منظم و در اندازه های دقیق و کافی، باعث به جریان افتادن اکسیژن در میان سلول ها و از بین رفتن سلول های سرطانی در حضور اکسیژن می شود.

اوزون قابلیت پیشگیری از سرطان را نیز دارد. اگر اکسیژن کافی در اختیار سلول ها باشد، سلول ها هرگز به محرومیت اکسیژن دچار نمی شوند و سرطان اتفاق نمی افتد. برای بالا نگه داشتن سطح اکسیژن سلول ها و پیشگیری از بیماری ها می توان از ازون تراپی استفاده نمود.

درمان سرطان

مشکلات ارتوپد:

مشکلات ارتوپدی مخصوصاً آنهایی که مفصل ها را درگیر کرده اند، مثل پوکی استخوان زانو یا آرنج وضعیتی است که ازون تراپی می تواند به آن کمک کند. اعمال مستقیم ازون تراپی به نواحی آسیب دیده از طریق تزریق دارو، به طرز وسیعی درد را در طولانی مدت کاهش می دهد. مشکلات ارتوپدی زیر را می توان با ازون تراپی درمان کرد:

درمان آرتروز زانو و زانو درد:

گاز ازن با خاصیت ضدالتهابی و افزایش اکسیژن در مفصل آسیب دیده باعث از بین رفتن التهاب و ترمیم مفصل زانو میشود. بسیاری از افراد درگیردرد زانو می توانند با اوزون تراپی به دردهای خود تسکین ببخشند. بعد از ازون تراپی درد زانو بلافاصله بعد از تزریق به طور آنی بهبودی پیدا می کند.

درمان کمردرد و بیرون زدگی دیسک:

تزریق اوزن در فاست مهره کمر و مفصل ساکروایلیاک برای درمان کمر درد بسیار اثربخش است. اوزن در قسمتی با کمی فاصله از دیسک تزریق می شود و تا اوزن به ناحیه آسیب دیده برسد، کمی طول می کشد.

درمان کمردرد

درمان تنگی کانال نخاعی:

تنگی کانال نخاعی می تواند به صورت مادرزادی یا بسیاری از مشکلات کمر به وجود آید. آمپول اوزون برای درمان تنگی کانال نخاعی مورد استفاده قرار می گیرد و موجب کاهش دردهای شما می شود.

درمان شانه منجمد:

شانه منجمد یک بیماری شانه است که کپسول مفصلی کوچک و ضخیم می شود و قابلیت الاستیک خود را از دست می دهد. این کپسول با گرفتن دور مفصل شانه مانع از حرکت آزادانه مفصل می شود. درد بیمار مبتلا به شانه منجمد، با تزریق اوزن کاهش یافته و مفصل شانه قابلیت حرکت پیدا می کند.

کاربردهای دیگر اوزون تراپی

  • درمان آرتروز
  • مبارزه با بیماری هایی مثل سارس
  • فعال کردن سیستم ایمنی
  • ضدعفونی کردن زخم ها

درمان آرتروز

مزایای درمان با اوزون

  1. اوزون قابلیت تنظیم سیستم ایمنی بدن را دارد و در بیماری های خودایمنی که سیستم ایمنی را خاموش می کند اما در سرطان و عفونت های مزمن سیستم ایمنی را فعال می کند.
  2. باعث افزایش اکسیژن رسانی می شود و موجب می شود هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز اکسیژن خود را آزاد کنند.
  3. اوزون عبور خون از رگ های باریک را راحت تر می کند و کمک می کند سلول ها اکسیژن کافی را از هموگلوبین هایی که اکسیژن را به مویرگ ها حمل می کنند دریافت کنند.
  4. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که جلوی عمل رادیکال های آزاد را می گیرند و مانع از تخریب سلول های حیاتی بدن می شوند. اوزون تأثیر آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهد.
  5. علت بنیادین بسیاری از بیماری ها کاهش تولید انرژی در میتوکندری است؛ اوزون با اصلاح چرخه کربس این مشکل را برطرف می کند.

درمان با اوزون درمانی

فرآیند ازون تراپی

اوزون تراپی یک درمان داخل کلینیکی است و در بیشتر موارد نیاز به جلسات چندگانه دارد. همچنین راه های مختلفی برای انجام آن وجود دارد که شامل مواردی که در این بخش از نمناک خواهید خواند هستند:

دمیدگی:

در این روش از یک دستگاه مخصوص برای دمیدن اوزون به حفره ای از بدن مانند بینی، دهان، رکتوم یا مقعد و واژن استفاده می کنند.

تحویل به پوست:

در مواردی مثل پای دیابتی یا دیگر مشکلات پوستی، ناحیه مورد نظر را با یک کیسه مهر و موم شده می بندند که در آن گاز اوزون جریان دارد.

انتقال اتوماتیک اوزون:

رایج ترین روش موجود در ازون تراپی، روشی است که مقداری از خون را از فرد می گیرند. اوزون را به این نمونه خون وارد می کنند و سپس دوباره آن را به بدن فرد تزریق می کنند.

انتقال اتوماتیک اوزون

خوردن:

اوزون را می توان با آب مخلوط و با خوردن وارد بدن کرد.

حمام گاز:

در چنین حالتی بیماران را داخل یک فضایی می کنند که در یک دوره کوتاه مدت این گاز را تنفس کنند.

تزریق مستقیم:

در مواردی که افراد مشکلات مفاصلی در گردن و کمر دارند، اوزون را به طور مستقیم به ناحیه مورد نظر تزریق می کنند.

تزریق مستقیم ازون

عوارض جانبی و احتمالی اوزون تراپی

از آنجایی که اوزون تراپی را یک روش امن می دانند اما باز هم احتمال مشکلات در آن وجود دارد و باید منتظر بعضی از عوارض جانبی باشید که معمولاً راحت تحمل می شود و تنها خطر قابل توجه در مورد این تراپی، اوردوز کردن گاز اوزون است.

اگر اوزون در یک دوره طولانی از طریق تنفس وارد بدن شود، سطح بالایی از آسیب دیدگی برای بافت اتفاق می افتد. به همین دلیل است که معمولا استفاده از حمام گاز اوزون را پیشنهاد نمی کنند.

اگر اوزون به مقدار بیش از حد زیادی وارد دهان، بینی و چشم شود، عاملی برای سوزش، سرفه، حالت تهوع، استفراغ و سردرد است و همچنین ممکن است در موارد شدید تر مشکلات تنفسی را هم ایجاد کند.

بعضی از افراد ممکن است علائمی شبیه به علائم تب و آنفولانزا را در کوتاه مدت تجربه کنند. بعضی از افراد نیز که اوزون تراپی را از طریق مقعد دریافت می کنند، ممکن است ناراحتی، انقباضات، احساس سوزن سوزن شدن را تجربه کنند.

جدا از حساسیت های ناشی از اوزون تراپی که ممکن است برای بعضی از افراد ایجاد شود، هنوز هیچ عارضه جانبی خاص دیگری گزارش نشده است. رایج ترین عارضه جانبی گزارش شده، حساسیت پوست، کبودی یا درد در ناحیه تزریق است که معمولاً با داروی مسکن یا پماد بدون نسخه بهبود پیدا می کند.

کبودی و درد

هشدارها و ممنوعیت های اوزون تراپی

جدا از امن بودن این روش، باز هم وضعیت های پزشکی هستند که ممکن است با اوزون تراپی بدتر شود که در چنین شرایطی انجام اوزون تراپی یا قرار گرفتن در معرض گاز اوزون، کار خطرناکی است و این شرایط شامل موارد زیر هستند:

تیروئید پرکار:

افرادی که غده تیروئید پرکار دارند، تاثیرات مختلفی روی بدن مشاهده می کنند که یکی از آن ها پاسخ ضعیف به این درمان است.

ترومبوسیتوپنی:

این یک اختلال خونی است که در آن مغز استخوان به اندازه کافی پلاکت تولید نمی کند که علت آن هم توانایی پایین بدن در اکسیژن رسانی است.

تزریق اوزون به جای عمل تعویض مفصل

تزریق اوزون به جای عمل تعویض مفصل بستگی به میزان آسیب مفصل دارد. بیمارانی که دچار آسیب های نسبتاً شدید مفصل شده بودند، با تزریق اوزون درمان شده اند.

تزریق اوزون

میزان درد اوزون درمانی

در اولین تزریق چون مفصل ملتهب است، بیمار تا 24 ساعت درد کمی احساس می کند اما برخی بیماران نیز هیچ دردی را تجربه نمی کند.

برخی بیماران با یک بار تزریق ازون بهبود یافته و برخی دیگر پس از چند بار تزریق بهبود می یابند و درمان می شوند. مقدار دردی که بعد از تزریق دوباره سراغ بیمار می آید، کمتر از درد اولیه است.

رانندگی بعد از تزریق اوزون

بعد از تزریق اوزون مفصل فرد کمی بی حس می شود، اما او می تواند فعالیت های روزانه را انجام دهد. حتی بعد از تزریق اوزون بیمار احساس راحتی بیشتری نسبت به قبل از تزریق می کند.

هزینه اوزون درمانی

هزینه ای که از شما دریافت می شود پس از معاینه پزشک و مشخص کردن تعداد جلسات ازن تراپی است زیرا برخی افراد به 3 تا 4 جلسه ازن تراپی نیازدارند و برخی کمتر.

درباره روش اوزون تراپی و فواید آن + تمام عوارض

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی