کاربرد پارافین
شاید شماهم فکر کنید که پارافین تنها در شمع سازی استفاده می شود اما اینگونه نیست، پارافین کاربرد هایی دارد که حیرت زده تان خواهد کرد.

جذابترین کاربرد پارافین در خانه داری و بهداشت

کاربرد پارفین فراتر از بحث شمع سازی است و پارافین، یک ماده چند منظوره و چند کاره است که در زندگی روزمره ما بسیار کاربرد دارد. قابل ذکر است که منظور از پارافین فقط پارافین شمع سازی نیست و موم زنبور عسل نیز مد نظر است. این ماده با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، در انواع مختلفی از مشاغل و فعالیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاربردهای پارافین در زمینه‌های متعددی چون بهداشت و درمان، آرایش، صنعت، خانه‌داری و حتی در تزیینات آزاد استفاده می‌شود.

در این بخش از نمناک، به بررسی کاربردهای متنوع پارافین در خانه خواهیم پرداخت. از نرم کردن پوست دست و روان کردن اشیاء مختلف چون کشوها و زیپ‌ها تا نگهداری از ابزارهای آشپزخانه و تخته‌های گوشت چوبی، پارافین به عنوان یک راهکار کارآمد و اقتصادی در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد پارافین برای درمان ترک پاشنه پا

برای درمان ترک‌های پاشنه، می‌توانید از موم عسل یا موم زنبور عسل استفاده کنید. مراحل اجرای این روش به صورت زیر است:

 1. کمی موم زنبور عسل را آماده کنید و آن را با حرارت، کمی ذوب کنید.
 2. پا را به آرامی در موم ذوب شده قرار دهید. می‌توانید این کار را چندین بار تکرار کنید تا پوست پا به خوبی موم را جذب کند.
 3. پا را داخل یک کیسه پلاستیکی بگذارید و سپس حوله را دور آن بپیچید.
 4. پس از مدت 10-15 دقیقه، موم را از پا برداشته و به دقت پا را تمیز کنید.

ترک پا

کاربرد پارافین برای نرم کرن دست

برای نرم کردن دست‌ها، می‌توانید از موم (مثلاً موم عسل) استفاده کنید. دست‌ها را در موم ذوب شده قرار داده و سپس در دستکش پارچه‌ای قرار دهید. بعد از 10-15 دقیقه، موم را از دست‌ها تمیز کنید. این کار را بقدری تکرار کنید تا دست‌ها نرم و لطیف شوند.

پارافین برای نگهداری بهتر تخته گوشت

برای نگهداری بهتر از تخته‌های گوشت چوبی و همچنین شستشوی راحت‌تر آنها، می‌توانید از موم عسل به عنوان یک روش موثر استفاده کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا تخته‌ها را در شرایط خوبی نگه دارید. مراحل اجرای این روش به صورت زیر است:

 1. ابتدا تخته گوشت را به طور کامل تمیز کنید. از آب گرم و مایع ظرفشویی مناسب استفاده کنید و آن را به دقت بشویید.
 2. مقداری موم عسل را روی یک پارچه تمیز بزنید.
 3. پارچه حاوی موم عسل را روی تخته گوشت بمالید. سعی کنید موم را به طور یکنواخت و به آرامی روی سطح تخته پخش کنید.
 4. چند دقیقه اجازه دهید تا موم به چوب تخته جذب شود.
 5. موم اضافی را با دقت از روی تخته گوشت بردارید.

در صورت نیاز، مراحل 3 تا 5 را تکرار کنید تا تخته به خوبی پوشش داده شود.

روان کردن زیپ با استفاده از پارافین

برای روان کردن زیپ لباس که سخت باز و بسته می‌شود، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 • ابتدا مطمئن شوید که زیپ تمیز و از خاک و ذرات معلق تمیز شده است. از یک مسواک یا برس نرم برای پاکسازی زیپ استفاده کنید.
 • یک شمع را از بالای زیپ تا پایین آن به آرامی و با دقت بکشید. شمع باید به طور کامل از یک طرف به طرف دیگر زیپ برود. شما می‌توانید این کار را چندین بار تکرار کنید تا زیپ روان‌تر شود.

زیپ

نرم کردن درب و پنجره سفت

برای رفع مشکل در و پنجره‌های که سفت باز و بسته می‌شوند، مقدار کمی شمع را روی لولاها بمالید تا حرکت آنها روان‌تر شود.

روان کردن کشوهای چوبی سفت

برای روان کردن کشوهای چوبی، می‌توانید از شمع استفاده کنید. به اندازه‌ای از شمع روی لبه‌های کشو بزنید تا پوشش کافی ایجاد کنند. سپس موم را با دقت به سطح لبه‌ها بمالید و آن را به‌طور یکنواخت ماساژ دهید. صبر کنید تا موم خشک شود، و سپس کشوها را تست کنید. این روش ساده به کشوهای چوبی کمک می‌کند تا بهتر باز و بسته شوند.

جلوگیری از خراب شدن و کپک زدن مربا

مرباهای خانگی به دلیل کمتر بودن میزان شکر و عدم استفاده از مواد نگهدارنده، ممکن است سریعتر از مرباهای تجاری خراب شوند یا کپک بگیرند. برای افزایش مدت زمان نگهداری و حفظ عمر مفید آن‌ها، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 • از موم زنبور عسل به عنوان یک ماده طبیعی و موثر برای نگهداری مرباها استفاده کنید. موم زنبور عسل دارای ویژگی‌های ضد میکروبی است که به حفظ مرباها کمک می‌کند.
 • ابتدا موم زنبور عسل را ذوب کنید؛ از حرارت ملایم استفاده کنید تا موم ذوب شود.
 • موم ذوب شده را به آرامی روی سطح مربا بریزید. سپس بطری مربا را با دقت بچرخانید تا مطمئن شوید که موم به همه قسمت‌های بطری رسیده است و سطح مربا پوشش داده شده است.

محافظت از چوب

پارافین می‌تواند برای محافظت از سطح چوبی از جمله مبلمان چوبی و میزها استفاده شود. با روشن کردن یک شمع پارافین و آمدن آن به سطح چوب، می‌توانید لایه‌ای از پوشش روی چوب ایجاد کنید که آن را از رطوبت و خشکی محافظت می‌کند.

محافظت از چوب

ضد زنگ کردن

پارافین می‌تواند برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی اشیاء فلزی مورد استفاده قرار گیرد. با پوشاندن لایه‌ای نازک از پارافین روی سطح فلزی، می‌توانید از آلودگی هوا و رطوبت محافظت کنید.

ضد یخ

در مناطق سردسیر، پارافین می‌تواند به عنوان یک ماده ضد یخ بر روی پنجره‌ها و درهای خانه استفاده شود. با پوشاندن پارافین روی سطح شیشه، می‌توانید جلوی تشکیل یخ بر روی آن را بگیرید.

تمیز کردن و مراقبت از لباس‌ها

پارافین می‌تواند به عنوان یک ماده تمیزکننده برای لباس‌ها مورد استفاده قرار گیرد. با اعمال پارافین بر روی لکه‌های روغنی یا مومی روی لباس‌ها، می‌توانید آنها را تمیز کنید.

مراقبت از کف‌پوش‌ها

پارافین می‌تواند برای حفاظت و مراقبت از کف‌پوش‌های وینیل یا لینولیوم مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده مداوم از پارافین، می‌توانید کف‌پوش را در برابر خشکی و پوسیدگی محافظت کنید.

13 کاربرد پارافین در خانه داری و زیبایی

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ن.ح
وبگردی