پارک دوبل
به دلیل تابو هایی که در جامعه وجود دارد همه فکر می کنند که یادگیری پارک دوبل بسیار کار سختی است، اما درواقع اینگونه نیست و فقط به مقداری آموزش نیاز دارید.

نکات به درد بخور برای پارک دوبل یا موازی

امروزه یادگیری نحوه پارک موازی یا همان پارک دوبل یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است. با اینکه این کار ممکن است دشوار به نظر برسد، اما با کمی تمرین می توان مثل یک فرد حرفه ای پارک کرد و دیگر نگران این که چطور باید ماشین را بین دو ماشین دیگر قرار دارد، نبود. در این قسمت از دانستنی های خودرو و رانندگی در نمناک در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

بخش اول آموزش؛ چطور پارک دوبل کنیم؟

پارک موازی یا همان پارک دوبل بسته به مکانی که می خواهید ماشین تان را در آن جا پارک کنید، متفاوت خواهد بود اما در بیشتر موارد مراحل کار به صورت زیر است:

 1. ماشین تان را به طور موازی طوری کنار ماشین جلویی نگه دارید که سپر جلویی آن ماشین تقریبا در راستای سپر جلوی ماشین شما باشد.
 2. حالا مستقیم به عقب بروید تا جایی که سپر جلوی ماشین شما تقریبا به نیمه ماشین کناری رسیده باشد.
 3. فرمان را تا انتها به سمت جدول بچرخانید و عقب ماشین را به سمت جدول هدایت کنید.
 4. وقتی سپر جلوی شما با سپر عقب ماشین بغلی کنار هم قرار گرفتند، به آرامی فرمان را برعکس بچرخانید تا ماشین در جای پارک قرار بگیرد.
 5. تا جایی که ممکن است مستقیم به عقب بروید. حواس تان باشد پشت ماشین تان به سپر جلوی ماشین عقبی اصابت نکند.
 6. حالا برای صاف کردن، ماشین تان را کمی جلو ببرید.
 7. ماشین خود را طوری پارک کنید که فاصله سپر جلویی با خودروی جلویی و سپر عقبی با پشتی، به یک اندازه باشد.

پارک ماشین

چند توصیه مفید برای پارک دوبل

بسیاری از افراد با همان فرمولی که گفته شد پارک می کنند اما باز هم با مشکل مواجه می شوند. علت هم این است که به یک سری نکات دقت نمی کنند. مثلا:

 • سعی نکنید ماشین تان را در جایی که به قدر کافی بزرگ نیست، پارک کنید.
 • وقتی ماشین در یک جهت در حال حرکت است، فرمان را به چپ و راست نچرخانید زیرا این کار فقط باعث می شود تا مجبور شوید چندین بار ماشین را جا به جا کنید.
 • وقتی در حال یادگیری پارک موازی هستید، خیلی تمرین کنید. این کار را با مخروط های مخصوص پارک یا هر شی دیگری که به می شود به عنوان مرز در نظر گرفت، انجام دهید. البته هیچ چیزی مثل ماشین نمی شود.
 • اگر بعد از پارک از جدول خیلی دور هستید، باید بیرون بیایید و دوباره امتحان کنید. شما که نمی خواهید به خاطر پارک کردن وسط خیابان جریمه شوید!
 • آرامش تان را حفظ کنید، حتی اگر بقیه ماشین های پشت سرتان بوق و فریاد زدند، یادتان باشد که شما باید روی پارک کردن خودروی خود تمرکز کنید. هر چه قدر بیشتر پارک کردن در خیابان های شلوغ را تمرین کنید، سریع تر در این کار مهارت پیدا خواهید کرد و در آینده کم تر ترافیک درست می کنید.
 • در زمان یادگیری، نشانگر هایی را روی فرمان تان نصب کنید. این نشانه به شما امکان می دهد تا میزان چرخش مورد نیاز فرمان هنگام پارک موازی دست تان بیاید. چسب برق برای این منظور مناسب است.
 • بیش از حد به جدول نزدیک نشوید. اگر لاستیک تان را بیش از حد به جدول نزدیک کنید، این احتمال وجود دارد که لاستیک کشیده شود و مجبور شوید یک تایر جدید تهیه کنید. این خسارت برای یک پارک دوبل هزینه بالایی را به همراه دارد.

نکاتی ساده برای حرفه ای شدن در پارک دوبل

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ن.ح
وبگردی