جوش داخل بینی
جوش داخل بینی بسیار درد آورد و آزار دهنده است که باعث نگرانی افراد از خطرناک بودن آن میشود. اطلاع از تمام نکات درباره جوش داخل بینی نگرانی ها را رفع میکند.

هر آنچه باید درباره جوش داخل بینی بدانید

شاید شما هم تجربه کرده باشید که گاهی اوقات داخل بینی تان جوش می زند. این وضعیت دردناک و کلافه کننده است. درست است که جوش داخل بینی ناراحت کننده می باشد اما در واقع نگرانی خاصی را به وجود نمی‌ آورد؛ فقط باید مراقب باشید که آن را نترکانید و به جای آن؛ سعی کنید تا همان طور که ما برایتان در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک توضیح می‌ دهیم؛ با آن رفتار کنید.

علل؛ چه چیزی باعث جوش داخل بینی می شود؟

طبق نظرِ متخصصان جوش داخل بینی به خاطر مواد حساسیت زا یا بافت عفونی اتفاق می‌ افتد. این جوش می‌ تواند باعث التهاب فولیکول های مویی هم بشود که داخل بینی هستند و در نتیجه منافذ بسته شده و غدد چربی هم مسدود می گردند.

البته این جوش ها در شرایط خاصی هم اتفاق می‌ افتند که نتیجه کندنِ مو های داخل بینی با موچین یا ور رفتن بیش از حد با آن ها است. گاهی اوقات پیرسینگ‌ بینی هم باعث ایجاد چنین مشکلی می شود. جوش داخل بینی گاهی برای افراد دیابتی و آن هایی که مشکل سیستم ایمنی دارند هم اتفاق می‌ افتد و بیشتر در معرض عفونت قرار می دهد.

جوش داخل بینی

خطر؛ آیا جوش داخل بینی اتفاق جدی است؟

این جوش هایی که داخل بینی اتفاق می‌ افتند، معمولاً آزار دهنده هستند اما مشکل خیلی بزرگی را ایجاد نمی کنند و در بعضی از موارد خود به خود برطرف می‌ شوند. فقط در صورتی که این جوش ها عفونی شوند و عفونت به صورت یا مغز برسد، ممکن است خطرناک باشد که البته در موارد نادری؛ چنین اتفاقی می‌ افتد.

نشانه های نگران کننده همراه با جوش داخل بینی

اگر علائم زیر را داشتید، به پزشک مراجعه کنید؛ تا شرایط را برای تان بررسی کند و تعیین نماید که چه چیزی باعث این اتفاق شده است:

  • تب
  • درد یا سوزش زیاد
  • ورم

نشانه های جوش داخل بینی

درمان؛ با این جوش ها چه کار کنیم؟

گاهی اوقات یک جوش کوچک داخل بینی خود به خود برطرف می‌ شود. اگر این جوش در دسترس است، می‌ توانید کمپرس گرم را به آن بزنید که آرامش ‌بخش است. مراقب باشید که جوش را نترکانید، زیرا باعث ایجاد التهاب و آکنه می شود و عفونت را به وجود می آورد.

ممکن است این عفونت به مغز هم برسد. اگر جوش از بین نرفت یا درد و سوزش آن زیاد شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بعضی از علائم مانند تب یا ورم ممکن است بر اثر این جوش اتفاق بیفتد که در بعضی از موارد پماد آنتی بیوتیک می تواند کمک کننده باشد.

راه حل؛ چگونه از جوش داخل بینی پیشگیری کنیم؟

  • بهترین راه برای پیشگیری از جوش داخل بینی این است که هرگز از موچین یا انگشت‌ برای کندن موها استفاده نکنید.
  •  با بینی خود ور نروید. در غیر اینصورت باکتری های زیادی وارد بینی می‌ شوند.
  • این قسمت را با آب گرم و صابون تمیز کنید تا جرم ها و آلودگی ها را از بین ببرید.

جوش داخل بینی از چیه و کی خطرناک میشه؟

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : جوش صورت
وبگردی