اهمیت برنامه ریزی
برنامه ریزی مهمترین عامل برای شکست یا پیروزی یک فرد در کار و زندگی می باشد که آشنایی با اهمیت برنامه ریزی باعث می شود بیشتر روی آن وقت بگذارید.

اهمیت قابل توجه برنامه ریزی در زندگی و موفقیت 

هیچ کسی دوست ندارد که در هیچ جنبه از زندگی شکست بخورد اما شکست برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است و این اتفاق معمولاً زمانی بیشتر رخ می دهد که ما برنامه ریزی مناسبی برای زندگی نداریم. اکثر افراد موفق برنامه ریزی را رمز موفقیتشان اعلام می کنند. موفقیت تصادفی نیست، بلکه ترکیبی از اقدامات برنامه ریزی شده با دقت بالا است. بدون برنامه ریزی قطعاً نمی توان شاهد موفقیت چشمگیری بود. در این قسمت از سبک زندگی نمناک قصد داریم دلایل اهمیت برنامه ریزی را به شما معرفی کنیم. 

اهمیت برنامه ریزی

1.  برنامه ریزی به شما کمک می کند که به اهدافتان برسید

فرقی ندارد که چه هدفی دارید و قرار است چه موفقیتی را در آینده رقم بزنید. در هر صورت بدون برنامه ریزی نمی توانید به آن برسید. اصول برنامه ریزی شما باید هدف نهایی تان باشد. برنامه ریزی برای رسیدن به هدف، یک نوع ذهن آگاهی را برای شما ایجاد می کند و باعث می شود بدانید که در کجای مسیر هستید و برای آینده باید چه اقداماتی را انجام دهید. 

2.  برنامه ریزی به شما کمک می کند که اولویت بندی صحیح داشته باشید 

برنامه ریزی باعث می شود که همه پتانسیل خود را به کار بگیرید؛ امکانات خود را منظم کنید و بدانید که از هر کدام در چه جاهایی استفاده کنید و باعث می شود که بفهمید چه چیزهایی مهم هستند و چه چیزهایی را نمی خواهید. در نتیجه هم هدف و هم مسیر راه رسیدن به آن برای شما شفاف می شود و می توانید اولویت های خود را به درستی مشخص کنید. 

برنامه ریزی

3. برنامه ریزی مسیر راه را مشخص می کند 

برنامه ریزی نه تنها هدف و مقصد شما را واضح تر از قبل می کند، بلکه مسیر رسیدن به آن نیز برای شما مشخص تر از قبل خواهد بود. بدون اطلاعات و آگاهی ، قطعاً حرکت به سمت هدف هیچ معنایی برای شما نخواهد داشت اما برنامه ریزی باعث می شود که بتوانید مسیر مشخصی را انتخاب کنید. 

 

4. برنامه ریزی بهره وری شما را بالا می برد 

اکثر افرادی که بهره وری بالایی در کار خود دارند ، برای کارشان برنامه ریزی می کنند. برنامه ریزی باعث می شود که اتلاف وقت کمتری داشته باشید. همچنین شما را از حاشیه دور می کند. 

بهره وری

5. برنامه ریزی به شما کمک می کند که کارهای تان را تقسیم کنید 

قطعاً شما نمی توانید در عرض چند روز همه کارها را خودتان انجام دهید و به هدفتان برسید، بلکه باید هدف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. حتی اگر می توانید از دیگران هم کمک بگیرید زیرا انجام یک کار بزرگ به تنهایی و بدون تقسیم بندی، قطعاً با شکست روبرو خواهد شد. 

6. برنامه ریزی پیشرفت شما را ثبت می کند 

اگر یک برنامه ریزی صحیح داشته باشید و به آن عمل کنید، می توانید بفهمید که دقیقا کجای راه هستید و چقدر پیشرفت کرده اید. برنامه ریزی به شما کمک می کند که پروژه های خود را با دقت بیشتری انجام دهید و مقایسه کنید تا ببینید که انتظارات شما برآورده شده اند یا خیر. 

7.  برنامه ریزی به شما یک چارچوب  زمانی می دهد 

برنامه ریزی باعث می شود که آینده را از همین اکنون ببینید. در نتیجه می توانید برای آن اقدام کنید. نه تنها مسیر رسیدن به هدف را برای شما شفاف تر می کند، بلکه باعث می شود بدانید که برای هر کارتان باید چقدر زمان اختصاص دهید.

مدیریت زمان

8. برنامه ریزی باعث می شود که روی چیز های مختلف کنترل داشته باشید 

اگر می خواهید در زندگی برای تصمیم گیری ها کنترل داشته باشید، باید برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی حس کنترل جنبه های مختلف زندگی را به شما می دهد. بسیاری از اتفاقات هستند که فراتر از کنترل انسان می باشند اما برنامه ریزی کمک می کند تا شما بتوانید شرایط را بهتر از قبل دست بگیرید و بدانید که انجام چه کار هایی مفید و چه کار هایی غیر ضروری هستند. 

9. برنامه ریزی جایگزین ها را به شما پیشنهاد می دهد 

برنامه ریزی باعث می شود که در یک شرایط تکراری قرار نگیرید و در نتیجه در این بین، می توانید کارهای دیگری را جایگزین کارهای خسته کننده قبل کنید. همچنین به شما کمک می کند که بدانید کجای کار هستید. 

10. برنامه ریزی اعتماد به نفس شما را بالا می برد 

برنامه ریزی باعث می شود که شما روی اولویت های خود تمرکز کنید. در نتیجه اعتماد به نفس شما به خاطر این تمرکز بالا افزایش پیدا می کند زیرا می دانید که دقیقاً در حال انجام چه کاری هستید. در نتیجه احتمال موفقیت شما افزایش پیدا خواهد کرد.

اعتماد به نفس

11. برنامه ریزی شما را به فرد بهتری تبدیل می کند 

برنامه ریزی باعث می شود که انسان بهتری باشید  زیرا از همه جنبه های زندگی خود خبر دارید و می دانید که چه قدر زمان دارید. سپس از توانایی های خود به نحو احسنت استفاده می کنید. در نتیجه ذهن خود را بیشتر از بقیه به کار می گیرید و همه این ها باعث می شود که فرد مفیدتری در زندگی باشید. 

12. برنامه ریزی به شما حس امنیت می دهد 

هیچ چیز ترسناک تر از ترس و ناامنی نیست. اگر برنامه ریزی نداشته باشید یعنی از بسیاری از اقدامات خود خبر ندارید و نمی دانید که چقدر راه در پیش خواهید داشت. در نتیجه نا امنی و ترس در شما افزایش پیدا می کند و انگیزه شما را نیز می کاهد اما برنامه ریزی تمام این حس های منفی را دور می کند و به شما امنیت فکری می دهد. 

13.  برنامه ریزی انگیزه شما را برای رسیدن به هدف افزایش می دهد 

زمانی که برای رسیدن به هدفی تلاش می کنید، احتمال این که در طول مسیر انگیزه خود را از دست بدهید، بالاست اما اگر برنامه زیزی داشته باشید، شاهد پیشرفت خود خواهید بود. در نتیجه شور و شوق شما برای رسیدن به هدفی که دارید، افزایش پیدا می کند

افزایش انگیزه

14. برنامه ریزی مشکل کار را نشان می دهد 

اگر برنامه ریزی داشته باشید، در طول مسیر می توانید متوجه اشکال کارتان شوید. در طول مراحل برنامه ریزی برای یک پروژه، مشکلات پنهانی کم کم خودشان را نشان می دهند. در نتیجه با یک برنامه ریزی صحیح آمادگی مقابله با آن ها را خواهید داشت

15. برنامه ریزی باعث می شود که نواقص کار را بفهمید 

همه ما باید در زندگی آزمون و خطا داشته باشیم تا بتوانیم به آن جا که می خواهیم برسیم. برنامه ریزی راهی برای شناخت اشتباهات و نواقص ما در طول مسیر است. از طرفی باعث می شود که با یک شکست نا امید نشوید و بدانید که این جا انتهای کار نیست. بلکه باید نواقص برنامه ریزی و کار قبلی خود را برطرف کنید و دوباره ادامه دهید. 

16. برنامه ریزی پشیمانی را از بین می برد 

برنامه ریزی کمک می کند که حس پشیمانی به دلیل شکست در یک پروژه در شما از بین برود زیرا باعث می شود که از قبل با فکر وارد کار شوید و احتمال موفقیت شما به شدت افزایش پیدا می کند. 

پشیمانی

17. برنامه ریزی به شما حس رضایت می دهد 

برنامه ریزی یک حس رضایت را در شما بیدار می کند زیرا از این که هدف ، مسیر رسیدن به هدف و جهت گیری خود را می شناسید، خوشحال هستید و در نتیجه نسبت به خودتان حس خوب و رضایتمندی را پیدا می کنید. 

18. برنامه ریزی باعث می شود که راحت تر نه بگویید 

اگر برنامه ریزی داشته باشید، می دانید که در هر زمانی باید چه کاری انجام دهید و در نتیجه قدرت نه گفتن در شما افزایش پیدا می کند و هر حاشیه ای را در زندگی کنار می زنید، زیرا نمی خواهید که برنامه خود را به هم بریزید و در نتیجه زندگی مفید تر و پربارتری خواهید داشت. 

نه گفتن

19. برنامه ریزی به شما حس حرفه ای بودن می دهد 

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که دو نفر را مشاهده کنید که یک کار یکسان با نتیجه یکسان انجام داده اند اما یک نفر در چشم دیگران بهتر به نظر می رسد؟ بله امکان چنین چیزی وجود دارد. حرفه ای بودن زمانی اتفاق می افتد که فرد با استراتژی پیشرفت کرده باشد. برنامه ریزی هم یکی از فاکتورهای اصلی برای استراتژی رسیدن به هدف است و در نتیجه شما با برنامه ریزی خودتان را حرفه ای تر می کنید و حرف های بیشتری برای گفتن دارید.

20. برنامه ریزی حس قدرتمندی را درون شما افزایش می دهد 

برنامه ریزی باعث می شود که نسبت به آینده و زندگی خود خوشبین تر باشید، زیرا احساس می کنید روی بسیاری از اتفاقات کنترل دارید و اگر تلاش کنید، نتیجه خوبی می گیرید و قطعاً این ابزار مفید را هم می شناسید.

دلیل اهمیت برنامه ریزی در زندگی ما

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
وبگردی