افسردگی
اغلب افراد در تعطیلات عید نوروز دچار افسردگی و اندوه می شوند. با دانستن علت آن می توانید افسردگی بعد از عید را پیشگیری یا درمان کنید.

از افسردگی تعطیلات عید نوروز چه می‌دانید؟

یکی از احساسات طبیعی انسان ، غم است؛ اما چیزی که یک نفر را غمگین می کند شاید فرد دیگر را تحت تاثیر قرار ندهد. مثلا ایام تعطیلات و نوروز.درست متوجه شدید.برخی از مردم از تعطیلات پیش رو دچار افسردگی و اضطراب می شوند.

با وجودی که بسیاری از مردم تعطیلات را دوست دارند و آن را مملو از شادی و فراغت از کار می‌دانند ، اما افسردگی در تعطیلات بسیار شایع است. این سندرم افسردگی در پائیز و زمستان نیز اتفاق می افتد و با شروع تعطیلات اوج گرفته و در انتهای آن نیز از بین میبرد.

مشکل رایجی به نام افسردگی تعطیلات نوروزی

اغلب مردم تعطیلات را به عنوان زمان استرحت، خوشحالی و گشت و گذار می شناسند ، اما چنانچه در این بخش از نمناک بیشتر خواهیم گفت یکی از تجربه های بعضی از مردم در سال نو ، موضوع افسردگی و اندوه است.بنابراین باید با راههای روبه رو شدن با این مسئله باید آشنا شویم.

برخی از شخاص با تغییرات خلقی فصلی، به این حالت دچار می شوند یعنی احساس افسردگی همراه با نشانه­ های دیگری مانند تغییر در خواب، اشتها، تمرکز و انرژی، پیش از آن و در فصل پاییز یا زمستان شروع شده است. بنابراین لازم است که این افراد برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند.

دلایل متعدد دیگری مانند استرس ناشی از مراسم ها و میهمانی­ های نوروز، نداشتن برنامه و موکول کردن کارها و خریدها به روزهای آخر، تغییر در وضعیت تغذیه و ساعات خواب و بیداری در ایام تعطیلات، نداشتن زمان تنهایی و رسیدگی شخصی، شلوغی برنامه روزانه، دیدار با افرادی که آنها را موفق­ تر و شادتر می­ بینیم و نگرانی­ های مالی به دلیل افزایش مخارج در ایام نوروز برای افسردگی در تعطیلات وجود دارد.

افسردگی تعطیلات

دلایل متداول افسردگی در تعطیلات نوروزی

علت افسردگی در ایام نوروز را باید در خودمان بیابیم تا از آن پیشگیری کرده و یا درمان کنیم در این بخش از نمناک می توان شناخت بیشتری از علت افسردگی در تعطیلات را یافت.

خستگی

خستگی ناشی از خانه تکانی و کارهای منزل ، همچنین محل کار و آماده شدن برای تعطیلات ، برخی از افراد را بی نهایت خسته و افسرده می کند.

تنقلات

مصرف تنقلات متنوع در این ایام بسیار وسوسه انگیز است، اگر دچار اضافه وزن هستید و نگران بیشتر شدن آن می باشید در خوردن این تنقلات زیاده روی نکنید. زیرا احساس گناه ناشی از آن، شما را مضطرب و اگر به افسردگی مستعد هستید، افسرده می کند.

اضطراب

عدم داشتن فرصت کافی برای کارهای زیاد که مربوط به سال نو است، شلوغی خیابانها و دیدن نگرانی و عجله دیگران ، فرد را دچار اضطراب می کند و طولانی شدن این اضطراب، افسردگی به دنبال خواهد داشت.

اضطراب

تنهایی

بعضی از مردم هم افرادی هستند که به تنهایی زندگی می کنند و بودن در محل کار و در جمع دیگران، آنها را شاد می کند. اما دغدغه آنها از تنها شدن در تعطیلات است که موجب افسردگی می شود.

توقعات غیر واقعی

بعضی از افراد برای رسیدن به تعطیلات بسیار هیجان زده می شوند و فکر می کنند، به آنها بسیار خوش می گذرد. اما زمانی که انتظارات آنها برآورده نمی شود، افسرده می شوند.

مشکلات خانوادگی

افرادی که با خانواده و برخی از اقوام خود دچار مشکل و کدورت هستند معمولاً از اینکه مجبور هستند در تعطیلات، با آنها مواجه شوند و احتمالاً خاطرات تلخ گذشته را مرور کنند، دچار افسردگی می شوند.

افرادی که دچار افسردگی تعطیلات می شوند و یا سابقه آن را دارند باید با آموختن راهکارهای مناسب، خود را از ابتلا به این نوع افسردگی حفظ کنند. بدین ترتیب، نه تنها می توانند از این افسردگی رها شوند، بلکه حتی از تعطیلات خود لذت خواهند برد.

علت افسردگی تعطیلات

راه حلی برای از بین بردن اندوه ناشی از تعطیلات

برای از بین بردن اندوه ناشی از تعطیلات راه کارهایی وجود دارد که با رعایت آنها می توان تعطیلات را با خوشی و لذت به اتمام رساند.

 • با فعالیت های سرگرم‌کننده و لذت­ بخش برنامه روزانه­ خود را پر کنید زیرا ساعت های طولانی تنهایی و بیکاری، اندوه شما را بیشتر می­ کند.
 • شرکت در فعالیت های خیریه و کمک کردن به اقوام و دوستان می­ تواند به شما احساس بهتری دهد.
 • تلاش کنید تا برنامه خواب منظم و تغذیه مناسب داشته باشید، همچنین از پرخوری بپرهیزید.
 • سعی کنید برنامه ای که خود تعیین کرده اید را در تعطیلات پیاده سازید و برای انجام فعالیت های معمول نوروزی مانند سفر، برگزاری مهمانی و ... احساس اجبار نداشته باشید.
 • اگر احساس می کنید شاد نیستید، حس خودتان را بپذیرید و با خودتان برای شاد بودن نجنگید.

راههای پیشگیری از افسردگی در تعطیلات

 1. برنامه های خود را روی کاغذ بنویسید تا با زمان‌بندی همه آنها را انجام بدهید و دچار استرس نشوید.
 2. گذشته را رها کنید و از زمان حال لذت ببرید.
 3. از پیدا کردن دوستان جدید واهمه نداشته باشید.
 4. هزینه کردن بیش از بودجه تعیین شده ، شما را دچار عذاب وجدان و افسردگی می کند. بنابراین سعی کنید کمتر از بودجه تعیین شده ، پول خرج کنید.
 5. برای خود فرصت کافی داشته باشید.
 6. بیش از توان خود مسوولیت قبول نکنید و تا حد ممکن مسئولیت های کمتری قبول کنید تا استرس زیادی برای انجام آنها نداشته باشید.
 7. از افراد و کارهایی که به شما استرس وارد می کنند تا حد ممکن دور باشید.
 8. واقع بین باشید و کارهایی که توان انجم آنها را دارید و یا ندارید را به صراحت اعلام کنید.
 9. نسبت به آینده خوش بین باشید.
 10. در فرصت هایی که تنها می شوید سعی کنید داوطلبانه بخشی از وقت خود را برای کمک به دیگران اختصاص دهید.
 11. مدت زمانی را به پیاده‌روی و دیدن مناظر به تنهایی سپری کنید.

 درمان افسردگی تعطیلات

پیشنهاد کارشناسان برای درمان افسردگی تعطیلات

علاوه بر آنچه بالا گفته شد، راه حل های دیگری نیز وجود دارد که میتوانید با کمک آنها، هرچه سریعتر و بهتر از دوران سخت افسردگی تعطیلات عبور کنید.

1. با خود یک همراه داشته باشید

اگر تنهایی نمی توانید به مهمانی دعوت شده بروید ، از یکی از اعضاء خانواده و یا دوستتان بخواهید که شما را همراهی کند. در اینصورت حال بهتری خواهید داشت.

2. سرتان را بی جهت شلوغ نکنید

قرار نیست به هر مهمانی که دعوت می شوید، پاسخ مثبت دهید. آن مهمانی و مجالسی که به شما انرژی و شادی می دهد را برای رفتن انتخاب کنید.

3. قرار گرفتن در زیر خورشید

یکی از نکات مهم در پیشگیری از بروز نشانه های اختلال عاطفی فصلی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است، زیرا افسردگی را تا حد قابل توجهی بهبود می بخشد. اگر قصد مسافرت دارید مناطقی را انتخاب کنید که نقاط آفتابی بیشتری داشته باشد نه اینکه ابری و یا بارانی باشد.

زیر نور خورشید

4. بیش از اندازه در مهمانی نمانید

هیچ تعهدی وجود ندارد که تا پایان مهمانی در آنجا حضور داشته باشید. هر زمانی که احساس کردید خسته شده و نمی توانید بیشتر بمانید، بهتر است از میزبان تشکر کرده و به بهانه انجام کارهای باقی مانده، آنجا را ترک کنید.

5. مراجعه به مشاور

از مراجعه به مشاور و یا شرکت در گروه های همیاری که برای همین موارد تشکیل شده اند غافل نشوید زیرا صحبت و مشاوره برای رفع افسردگی و اضطراب در این زمینه بسیار مؤثر است.

6. ایجاد آرامش

سه دقیقه در روز را به مدیتیشن اختصاص دهید تابا تکنیک های آرامش سازی خود را از اضطراب رها کنید. تنفس های عمیق و متمرکز شدن روی نکات مثبت، آرامش زیادی در شما ایجاد می کند.حتی به کار بردن جملات زیبا و الهام بخش برای کم کردن احساس فشار این روزهابسیار مؤثر است.

آرامش و مدیتیشن

7. تمرینات ورزشی

در فضای باز ورزش کنید. تنفس در هوای آزاد و انجام تمرینات ورزش حتی در حد پیاده‌روی ساده می تواند احساس خوبی به شما بدهد. ورزش با افزایش تولید هورمون اندورفین که ضدافسردگی طبیعی است در کاهش استرس و افسردگی بسیار مفید است.

8. انجام کاری متفاوت تر از همیشه

سعی کنید در تعطیلات امسال کاری متفاوت تر از سال گذشته انجام دهید تا جذابیت تعطیلات برای شما بیشتر شود. مثلاً به کاری را که هرگز وقت انجام آن را نداشتید ، برسید. مثلا به تئاتر و یا سینما بروید.

9. احتمالات بد را دور بریزید

بعضی از مردم سطح توقعات خود از تعطیلات را تا حد ممکن پائین می آورند اما باز هم به افسردگی مبتلا می شوند زیرا آنها تصور می کنند که تعطیلات به آنها خوش نخواهد گذشت و روزهای بعد از آن بسیار بد و ناراحت‌کننده خواهد بود. برای رهایی از این نوع افسردگی، هرگز به احتمالات بد در آینده فکر نکنید تا لذت این تعطیلات را از دست ندهید.

10. رها کردن موارد بی اهمیت

برای انجام تمام سنت های نوروز خودتان را به آب و آتش نزنید. مثلا اگر توان پیدن یک سفره هفت سین پر زرق و برق را ندارید ، مدام به آن فکر نکنید و آن را تبدیل به معضلی رای ذهن خود نکنید.

علت، علائم و درمان سریع افسردگی بعد تعطیلات

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : افسردگی
وبگردی