مهمون سرزده

نکات عالی برای وقتی مهمون سرزده دارید

کد مطلب : 80078تعداد نظرات : 3 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
برخی اوقات ممکن است بنابر دلایل مختلفی به طور ناگهانی برای خانه شما مهمان بیاید، در این مواقع باید به برخی نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید.

وقتی مهمان سرزده داره میاد خونتون چه کاری باید انجام دهید؟

تصور کنید که بعد از یک روز طولانی و پر کار به خانه برگشته اید و سینک ظرفشویی شما پر از ظرف های نشسته است. کف خانه هم مدتها است که طی کشیده نشده است و سطل زباله کاملاً پر است و لباس هایتان را عوض کرده اید و روی مبل انداخته اید. سپس تلفنتان زنگ می خورد و متوجه می شوید که خواهرتان یا شخص دیگری از اعضای خانواده همسرتان در مسیر خانه شماست و احتمالاً نیم ساعت دیگر هم می رسد.

دوست خواهرتان نیز با او همراه است، به نظرتان باید چه کار کنید؟ قطعاً که وحشت زده می شوید اما بهتر است که آرام باشید و راهکار های این قسمت از سبک زندگی نمناک را دنبال کنید چرا که نکات عنوان شده در این بخش به شما کمک می کند تا در فرصتی کوتاه کارهای اصلی را انجام دهید.

سطل زباله را خالی کنید

مهمانان شما اصلاً دوست ندارند که ببینند قوطی های نوشابه کنار سطل آشغال افتاده اند. هرچه سریع تر آشغال ها را خالی کنید.

دستشویی را مرتب کنید

دستشویی کثیف اصلاً خوشایند مهمان نیست. پس سعی کنید دستشویی را کاملاً مرتب و تمیز کنید و داخل آن اسپری خوشبو کننده بزنید.

تمیز کردن دستشویی

از رایحه مناسب استفاده کنید

از آنجایی که نمی توانید کل خانه را به یکباره تمیز کنید، بهتر است که یک بوی خوب در خانه به راه بیندازید.

خانه را جارو بزنید

قطعاً که در این مدت زمان کوتاه نمی توانید خانه را طی بکشید. پس بهتر است به یک جاروی سریع اکتفا کنید تا گرد و غبار و آلودگی ها را از بین ببرید. اگر زمان کافی ندارید، سریعاً از یک جارو شارژی حتی روی دیوار، گوشه های خانه و کف زمین استفاده کنید و به صورت کاملا سطحی، گرد و غبار را بگیرید و با این روش گردگیری کنید.

ظرف ها را مرتب کنید

هر چه سریع تر ظرف های ناهار و صبحانه را جمع‌آوری کنید. یک شستشوی سریع به آنها بدهید یا اینکه آنها را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید تا بعداً بشویید.

آب گرفتن ظرفها

لباس ها را جمع و جور کنید

سریعا لباس هایی که روی مبل ریخته اند را جمع و جور کنید. اگر نیاز به شستشو دارند، آنها را داخل حمام یا لباسشویی بیندازید.

پذیرایی را مرتب کنید

قطعاً از آنجایی که مهمان در سالن پذیرایی می نشیند، بهتر است که هرچه سریع تر روی مبل و میز را تمیز کنید و خیلی به اتاق ها توجه نداشته باشید.

یک خوراکی آماده کنید

کافی است چند کاسه بردارید. مقدار کمی چیپس، پاپ کورن و آجیل داخل آن بریزید تا به سرعت از مهمانان خود پذیرایی کنید.

آب جوش را آماده کنید

سریع آب جوش را آماده کنید تا بتوانید مهمانانتان را به صرف یک چای یا قهوه دعوت کنید. چه بهتر که در کنار آن بیسکوییت هم داشته باشید و با آن از مهمانان پذیرایی کنید.

آب جوش

آینه ها را فراموش نکنید

هر آینه را در منزل، مخصوصا در دستشویی تمیز کنید زیرا قطعاً مهمان شما از آینه استفاده می کند. پس چه بهتر که کاملاً برق بزند و هیچ اثر انگشتی روی آن نباشد.

یک موسیقی آرام پلی کنید

کافی است که در پیش زمینه منزل شما صدای یک موسیقی آرام و ملایم به گوش برسد.

تختخواب را مرتب کنید

ممکن است که مهمان شما بخواهد کمی استراحت کند. پس حتماً تختخواب را مرتب کنید.

اتاق یا فضای مربوط به مهمان را فراموش نکنید

اگر قرار بود که مهمان شما بیشتر در منزل بماند، پس حتما باید اتاق یا فضای مخصوص او را مرتب کنید.

کدبانوگری

بیرون از خانه را فراموش نکنید

در کنار مرتب کردن داخل خانه، حتماً باید کفش های بیرون از خانه را نیز جفت کنید و یک محیط تمیز مرتب را ایجاد کنید.

هر چیزی را سر جای خودش قرار دهید

سریعاً بررسی کنید که هر چیزی سر جای خودش قرار گرفته و صاف و مرتب است.

فر یا گاز را گرم کنید

قبل از پخت غذا فر را روشن کنید تا داغ شود. کتری را برای درست کردن زودتر غذا روی گاز بگذارید تا جوش بیاید. در این صورت 15 دقیقه تا گرم شدن فر، جلو می افتید.

سازماندهی کنید

برای سریعتر انجام دادن آشپزی مواد و وسایل را آماده کنار دستتان بچینید. چند مدل غذای ساده را به خاطر بسپارید تا در زمان لزوم این غذاها را درست کنید.

وسایل آشپزی

اندازه ها را کم کنید

برای آشپزی سریع در این مواقع، اندازه و مقدار مواد اولیه را کمتر کنید تا غذا سریعتر آماده شود. برای سریعتر و بهتر پختن غذا از لوازمی که برای پخت و پز سریع ساخته شده اند، استفاده کنید.

خودتان را فراموش نکنید

درست است که مرتب بودن و تمیز بودن خانه بسیار مهم است، اما حتما خودتان هم یک لباس تمیز بپوشید. اگر وقت داشتید سریعاً یک دوش بگیرید و لباس های خود را عوض کنید و موهای تان را شانه بزنید تا کاملا مرتب باشید. در غیر این صورت حتما لباس هایتان را عوض کنید.

عوض کردن لباس

راهکار های همیشگی برای پذیرایی بهتر از مهمان

مرتب کردن منظم خانه

برای این که در چنین زمان هایی استرس شدید به شما وارد نشود، حتماً یک روتین منظم برای تمیز و مرتب کردن خانه داشته باشید. همیشه هر چه سریع تر ظرف ها را بشویید و آنها را مرتب کنید. همیشه منزل را تمیز نگه دارید تا در چنین مواقعی دچار استرس نشوید، با انجام این کار حس بهتری دارید و دیرتر هم خسته می شوید.

یخچال و فریزر را همیشه آماده کنید

مهمان خبر نمی کند پس چه بهتر که همیشه داخل یخچال گوشت، سبزی و موادغذایی آماده داشته باشید تا هر زمان که از آمدن مهمان غافلگیر شدید، مطمئن باشید که لوازم مورد نیاز را برای تهیه یک غذای مناسب دارید.

همه چیز را سرجای خودش بگذارید

برای این که مجبور نشوید مرتب در حال تمیز کردن خانه باشید، کافی است هر چیزی را که بر می دارید، سر جای خودش قرار دهید. با انجام چنین روشی همه چیز تمیز و مرتب می ماند و مهمان سرزده هم شما را مضطرب نمی کند.

سخن آخر

زمانی که مهمانی سرزده به خانه شما می آید شما دو انتخاب دارید، یکی اینکه خونسردی خود را حفظ کنید و سریع کارها را سازماندهی نمایید و خوش‌رو باشید و دیگری اینکه به مهمانتان بی اعتنایی کنید و با او رفتاری نامناسب داشته باشید که این مورد دور از اخلاق مهماندوستی ایرانی هاست. اگر مهمان ناخوانده شما از اقوام همسرتان است، باور کنید غر زدن به همسرتان راه چاره نیست و نتیجه ای جز سلب آرامشتان ندارد. در زمانی که شما مهمان سرزده دارید، لازم نیست استرس بالایی به خود تحمیل کنید و در حد توان از آنها پذیرایی نمایید و بگویید «ببخشید خبر نداشتیم میاید وگرنه تدارک میدیدیم!» و هر وقت خود شما دعوتشان کردید پذیرایی خوبی داشته باشید تا تفاوت بین سرزده و غیر سرزده را متوجه شوند. خودتان نیز سرزده به خانه دیگران نروید و بگویید مناسب نمیدانم بدون هماهنگی به خانه کسی بروم.

نکات عالی برای وقتی مهمون سرزده دارید

4.323
این مطلب مفید بود ؟203
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ ح.ب/ ن
3 نظر به ثبت رسیده است
سارا1401-02-01
این همه کار واسه مهمون سرزده!!!!!!؟
70
بابک1403-01-03
بهترین راه این است که در راباز نکنید آیفون تصویری وچشمی به درد همین وقتها میخورددیگر
10
غزاله دوستار1403-02-18
سر زده به خانه هیچکس نرید و به بقیه تنش و استرس ندید
00
وبگردی