فشرده سازی فایل در ویندوز

چگونه یک فایل را فشرده سازی کنیم؟

کد مطلب : 59625زمان مطالعه : 3 دقیقه
فشرده سازی فایل های مختلف یکی از امن ترین راه ها برای تبادل فایل های مختلف می باشد که در این گزارش هر آنچه که باید در مورد “فشرده سازی فایل” بدانید را آموزش خواهیم داد.

آموزش فشرده سازی فایل

فایل rar شاید یکی از فایل هایی باشد که به میزان زیادی با آن روبرو شده باشید چرا که وقتی شما فایل های مختلف را دانلود می کنید، بیشتر در قالب فایل rar قرار دارند و حتی برای استخراج این فایل ها باید پسورد مدنظر را نیز حتی وارد کنید تا بتوانید به فایل های درون آن دسترسی پیدا کنید و این یکی از قابلیت های فرمت rar می باشد.

از این رو اگر شما کاربر مبتدی هستید و اطلاعاتی در مورد نحوه ساخت فایل rar ندارید در این گزارش از نمناک ما قصد داریم شما را با نحوه فشرده سازی فایل آشنا سازیم تا بتوانید فایل های خود را هر چه بهتر مرتب و فشرده سازی کنید. توجه داشته باشید که طبق آموزش زیر مرحله به مرحله پیش بروید. همراه ما باشید.

توجه : برای rar کردن یک فایل یا چنده ده فایل شما باید برنامه WinRar را دانلود و نصب کنید.

1- برای rar کردن فایل های مختلف، اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که فایل های مدنظر خود را انتخاب کنید و هیچ اهمیتی ندارد که این فایل ها در صفحه Desktop و یا جای دیگری هستند. فقط توجه داشته باشید که فایل های مدنظر شما باید کنار هم باشند ( منظور پراکنده نبودن فایل ها از یکدیگر می باشد).

 فایل rar

2- فایل ها را انتخاب کنید و سپس بر روی یکی از آنها راست کلیک کنید و در منو باز شده گزینه Add to archive را انتخاب کنید.

فایل rar

3- پنجره جدیدی برای شما باز خواهد شد که در آن می توانید اقدام به rar کردن فایل های انتخابی خود کنید. اما نیاز به برخی تغییرات می باشد که این تغییرات دلخواه است. از بخش archive name می توانید نام فایل rar را تغییر دهید و در حین تغییر باید توجه کنید که نام پسوند آن یعنی rar. نباید حذف شود. در قسمت بعدی یعنی archive format می توانید فرمت فایل فشرده سازی شده را تعیین کنید. هم اکنون تغییرات لازم را شما اعمال کرده اید و می توانید بر روی OK کلیک کنید.

 فایل rar

4- هم اکنون فایل rar با نام مدنظر ساخته شده است و اصطلاحا فشرده سازی فایل انجام شده است و می توانید بجای ارسال چنده ده فایل یک فایل را با دوستان خود به استراک بگذارید.

 فایل rar

آموزش استخراج فایل rar

 بعد از اینکه شما فایل های مدنظر خود را در برنامه winrar فشرده سازی می کنید، برای استفاده از آنها باید اقدام به خارج کردن آنها یا استخراج (Extracting Files) کنید تا بتوانید دسترسی پیدا کنید. اما اگر شما از برنامه winrar برای فشرده سازی استفاده می کنید، لازم به ذکر است که برای امنیت بیشتر فایل هایتان می توانید بر روی آن پسوردی را تنظیم کنید که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد. اما برای استخراج کردن فایل های rar باید طبق مراحل ذیل اقدام کنید؛

1- فایل rar را باز کنید و سپس فایل هایی که قصد استخراج آنها را دارید، انتخاب کنید. به صورت دلخواه بر روی یکی از فایل های انتخاب شده کلیک راست کنید. و گزینه Extract to a specific folder را انتخاب نمائید.

فایل rar

2- هم اکنون آدرسی که قصد دارید فایل ها در آن ذخیره شوند را انتخاب کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید. فایل های انتخابی شما با موفقیت ذخیره شدند.

فایل rar

توجه : برای قفل گذاشتن بر روی فایل rar شما می توانید در حین rar کردن فایل گزینه Set password را مشاهده کنید که با کلیک بر روی آن می توانید به سادگی اقدام به رمزگذاری بر روی فایل rar خود کنید.

 فایل rar

آموزش تصویری فشرده سازی فایل های مختلف در کامپیوتر

4.528
این مطلب مفید بود ؟253
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب :
وبگردی