مخترع یخچال
یخچال ها از وسائل ضروری در زندگی امروزی برای هر خانه محسوب می شوند که نسل اول یخچال ها، نفتی بودند و به مرور زمان پیشرفت گسترده ای در این صنعت اعمال شد.

تاریخچه و داستان اختراع یخچال و مخترع آن

همه ما از زمان های قدیم به دنبال راه هایی بوده ایم که مواد غذایی را خنک نگه داریم تا دیرتر خراب شوند . در آن زمان ها مردم از یخ استفاده می کردند. این یخ ها از دریاچه ها و رودخانه ها به دست می آمدند و آن را لابلای مواد غذایی می گذاشتند تا غذاها سالم باقی بمانند . مردم کم کم یاد گرفتند محفظه هایی را درست کنند و عملکردهایی را پیاده کنند که داخلشان خنک تر باقی بماند و اینگونه به تدریج یخچال اختراع شد. در این بخش از گوناگون نمناک با داستان اختراع یخچال  و مخترع این وسیله پرکاربرد آشنا می شوید.

یخچال کی و چگونه اختراع شد؟

در ابتدا باید بگوییم اختراع ابوعلی سینا تاثیر زیادی بر روند اختراع یخچال گذاشت. ابو علی سینا دانشمند ایرانی در قرن 11 “مُبَرِّد” یا چگالنده را اختراع کرد که وسیله ای برای سرد کردن بخار های موجود و تبدیل کردن این بخار ها به مایع است. این وسیله سبب شد دانشمندان بتوانند به مرور یخچال های امروزی را اختراع کنند.

اطلاعات نشان می دهد که یخچال ها در ساده ترین شکل خود در سال 1755 وجود داشتند و یک پروفسور اسکاتلندی به نام "ویلیام کولن" دستگاه یخچالی کوچک را طراحی کرد. این دستگاه حاوی یک پمپ و یک محفظه بود که این پمپ مکشی را داخل یخچال ایجاد می کرد و نقطه جوش آن را پایین می آورد سپس گرما را از محیط اطراف خود جذب می کرد و به بیرون می داد. 

یخچال نفتی

در مرحله بعدی یعنی در سال 1805 یک مخترع آمریکایی به نام "الیور ایوانز" یک کمپرسور بخار را کشف کرد که بر اساس اعتدال ساخته شده بود و نقطه جوش آن هم با مکش پایین می آمد.

اینها نمونه های اولیه بودند تا این که اولین سیستم یخچالی توسط "ژاکوب پرکینز" در سال 1834 تولید شد. این سیستم نیز یک چرخه بسته داشت که می توانست بدون اتلاف انرژی کار کند . البته کار آمد هم بود اما از لحاظ تجاری به موفقیت نرسید.

تا این که یک فیزیکدان آمریکایی به نام "جان گوری" یخچالی را در سال 1842 ساخت که در آن هواخنک باقی می ماند اما این نمونه هم از لحاظ تجاری شکست خورد. 

"جیمز هاریسون" یک روزنامه نویس بریتانیایی که به استرالیا مهاجرت کرده بود، یک دستگاه یخ ساز را در سال 1851 اختراع کرد که اولین دستگاه تجاری یخساز محسوب می شد که در آن مواد غذایی و نوشیدنی ها را تا حدی خنک می کردند. 

تا این که فردی به نام "فرد ولف" در سال 1913 یخچال هایی را برای استفاده داخل منزل اختراع کرد که قسمت بالای آن جای یخی بود و ایده های متفاوتی را روی آن پیاده کرد.

 آلفرد ملوز" هم یخچال هایی حاوی کمپرسور را در سال 1916 اختراع کرد و این ایده توسط کمپانی فریجی دایر دنبال شد و توانست یخچال ها را به شکل گسترده تر تولید کند. 

یخچال های خانگی

کمپانی های دیگر هم وارد کار شدند اما در نهایت در سال 1921 تیم تحقیقاتی با سرپرستی "چارلز فرانکلین" موتورهای عمومی یخچال های امروزی را اختراع کرد که خطرات کم تری را به همراه داشت.

یخچال نفتی چگونه اختراع شد؟

یخچال نفتی جزءاولین یخچال ها می باشند و تقریبا یک قرن قدمت دارند. جالب است بدانید، در یخچال های نفتی تنها از نفت برای تولید حرارت در ژنراتور استفاده می شد و نفت هیچ نقش مستقیمی در سیکل تبرید ایفا نمی کرد. 

اساس کار یخچال نفتی بر پایه جذب و دفع آمونیاک در آب بود و این یخچال ها دارای هیچ قسمت متحرکی نبوده و بی صدا بودند و بر اساس فریون فشرده و کمپرسور کار می کردند.

مخترع یخچال نفتی آلبرت اینشتین و لئو زلارد دانشمند مجارستانی و دوست و همکار اینشتین بود که در پروژه های تحقیقاتی زیادی با انیشتین همکاری داشته است. امروزه از یخچال نفتی در جاهایی که گاز و برق برای تبرید وجود ندارد، استفاده می شود.

مخترع و داستان اختراع یخچال نفتی و برقی

3.817
این مطلب مفید بود ؟134
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن /ن
برچسب : یخچال
وبگردی