تمیز کردن لکه رنگ
پاک کردن لکه رنگ روغنی یا لاتکس از سطوح مختلف بخصوص کف خانه، باید به درستی و با محلول مناسب انجام شود تا مبادا سطح مورد نظر آسیب ببیند.

تمیز کردن لکه رنگ از کفپوش و سطوح مختلف منزل

قطعاً اکثر شما تا به حال مشکل زیادی برای برطرف کردن لکه ها روی قسمت های مختلف خانه و سطوح داشته اید. لکه های رنگ معمولاً اثرشان پابرجا باقی می ماند و باعث می شود که ظاهر خانه کثیف به نظر برسد.

اگر در حال رنگ کردن دیوار یا سطوح دیگر، مقداری از رنگ روی زمین ریخت، بهتر است که اول رنگ را در سریع ترین زمان ممکن برداشته و تمیز کنید که البته همیشه کار به این راحتی هم پیش نمی رود  زیرا اگر رنگ خشک شده باشد، کار شما سخت تر است و گاهی اوقات غیر ممکن می شود به همین دلیل در این قسمت از رازهای خانه داری نمناک شما را راهنمایی خواهیم کرد که در چنین شرایطی چه کنید. 

تشخیص نوع رنگ

قبل از این که برای پاک کردن لکه رنگ اقدامی انجام دهید، اول باید نوع رنگی که باعث ایجاد لک شده است را تشخیص دهید. 

-رنگ روغن 

رنگ روغن معمولاً برای قسمت های خارجی منزل بیشتر استفاده می شود زیرا سطح پوشانندگی آن از رنگ لاتکس بیشتر است. رنگ روغن معمولاً زمان بیشتری برای خشک شدن نسبت به انواع دیگر رنگ ها نیاز دارد. علت هم مواد نگهدارنده موجود در آن است و از براق شدن بیش از حد جلوگیری می کند اما کندن و پاک کردن آن سخت تر است.  

-رنگ لاتکس  

رنگ های بر پایه آب معمولاً برای داخل خانه بیشتر استفاده می شوند و سریع تر خشک می گردند، زیرا رطوبت داخل آن ها تبخیر می شود. این نوع از رنگ ها براقیت رنگ های دیگر را ندارند اما پاک کردنشان راحت تر است و معمولاً آب و صابون به تنهایی این رنگ ها را پاک خواهد کرد. 

لکه رنگ

روش پاک کردن لکه رنگ روغنی

تمیز کردن این نوع لکه رنگ کمی دشوار است اما بالاخره روش هایی برای رفع حداکثری آنها از سطوحی مثل کفپوش ها وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت.

 • برای پاک کردن رنگ روغن معمولاً باید از مواد شیمیایی از جمله تربانتین ، استون، کروسن و دیگر تینرهای رنگ استفاده کنید. این مواد شیمیایی معمولاً در برداشتن رنگ روغن بسیار عالی عمل می کنند و می توانند سطوح را به خوبی تمیز کنند ؛ مخصوصا اگر رنگ روی فرش یا سطوح سخت ریخته باشد .
 • اگر از پاک کننده شیمیایی استفاده می کنید، ابتدا مقداری از آن را روی سطوح تست کنید و بعد استفاده کنید. 
 • برای پاک کردن رنگ از روی فرش، مقداری تربانتین را روی لک بریزید سپس با استفاده از یک پارچه تمیز آن را خشک کنید تا رنگ برداشته شود .
 • از خراش و تراشیدن بپرهیزید، زیرا این عمل زمانی جواب می دهد که رنگ به عمق بیشتری از سطح نفوذ کرده باشد اما زمانی که بیشتر رنگ از بین برود ، باید یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با دو فنجان آب سرد ترکیب کنید و سپس با یک پارچه تمیز لکه باقی مانده را از بین ببرید . 
 • اگر رنگ روغن روی سطوح سخت یا کفپوش ها لینولئوم باقی مانده بود، می توانید به سرعت با یک دستمال مرطوب آن را بردارید، اما اگر رنگ روی چوب خشک شده بود، تا جایی که توان دارید رنگ را بکنید.
 • همچنین می توانید رنگ روغن را روی سطح مورد نظر گرم کنید و کمی صبر کنید که اثرات رنگ ذوب شود. هر رنگ باقی مانده را روی سطوح چوبی سفت و کفش پوش لینولئوم از این طریق از بین ببرید. 

رنگ روغن

از بین بردن لکه رنگ لاتکس 

اگر از رنگ لاتکس استفاده کردید و حالا لکه ای از آن روس سطحی جا مانده است، راه های زیادی برای از بین بردن آن وجود دارد. 

 • اول از همه سعی کنید تا جایی که می توانید رنگ را از روی سطح پاک کنید.
 • از تراشیدن بپرهیزید زیرا آسیب دیدگی سطح را در پی خواهد داشت.
 • مقداری آب گرم را با یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی ملایم ترکیب کنید و سپس ناحیه مورد نظر را خشک کنید.
 • اگر رنگ روی سطوح چوبی یا لینولئوم خشک شده است ، تا جایی که می توانید رنگ های خشک شده را بکنید. همچنین می توانیداز چاقو برای انجام این کار استفاده کنید اما مراقب باشید که روی سطوح را خراش نیندازید.
 •  سپس ناحیه مورد نظر را به ترکیب آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید و آن قدر تمیز کنید تا رنگ ها از بین برود.

- اگر هنوز هم رنگ روی سطح باقی مانده بود، از مواد معدنی و الکل برای از بین بردن بقایای آن استفاده کنید. 

- همچنین می توانید از محصولات پاک کننده رنگ لاتکس بر پایه آب استفاده کنید که شبیه به پاک کننده های شیمیایی رنگ خوب عمل می کنند.  

روش پاک کردن لکه رنگ روغنی و لاتکس از سطوح مختلف

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی