معلمان موفق
معلمان موفق و برتر قوانین خاصی برای تدریس و ارتباط با دانش آموزان دارند که موجب موفقیت آن ها شده است. این قوانین برای معلمان تازه کار پیشنهاد می شود.

قانون و قواعد ساده برای آنکه جزو معلمان برتر شوید

هیچ طرح اولیه ای برای موفقیت در تدریس وجود ندارد _ به جای آن تقریبا یک میلیون راهبرد برای تدریس در دسترس است. عموما هیچ دو معلمی شبیه به هم نیستند به طوری که هیچ دو معلمی در آموزش شبیه یکدیگر نیستند. با این وجود یکسری قوانین خاص وجود دارد که برای موفقیت در تدریس باید آن ها را به خاطر داشته باشید.

در این قسمت از نمناک مجموعه ای از قوانین ذکر شده است که معلمان باید بدانند و طبق آن پیش روند. این قوانین تمامی جنبه های تدریس را شامل می شود، چه در کلاس و چه در خارج از کلاس و توانایی شما معلمان را در زمینه ی تقویت ارتباط با دانش آموزان و تاثیرگذاری بیشتر افزایش می دهد.

معلمان موفق

پیشنهادات معلمان برتر و موفق برای معلمان تازه کار

1- طبق بهترین علاقمندی شاگرد خود عمل کنید:

همیشه آنطوری رفتار کنید که برای دانش آموزان تان بهترین هستند زیرا منافع آن ها دراولویت است. هر وقت تصمیمی گرفتید، از خود بپرسید:" آیا این به درد دانش آموزان من می خورد؟" اگر نمی توانید به جوابی برسید پس در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

2- روابط مهمی را برقرار کنید:

روابط خوب و مفیدی با دانش آموزان و سایر افراد در مدرسه ایجاد کنید. ایجاد روابط قوی با دانش آموزان، همکاران، مدیران و والدین کار شما را آسان خواهد کرد.

3- در مورد قوانین و انتظارات خود صریح باشید:

در اولین روز از مدرسه، قوانین، انتظارات و رویه های خود را به وضوح تنظیم کنید و سپس آن ها را مرتبا با دانش آموان بحث و ارجاع دهید زیرا دانش آموزان نمی دانند که چگونه باید در برابر انتظارات تان پاسخگو باشند. بنابراین محکم، منصف و سازگار باشید تا امور کلاس به راحتی پیش رود.

معلمان برتر

4- عادل و ثابت قدم باشید:

دانش آموزان در این باره حواس شان جمع است و به سرعت تفاوت ها را درک می کنند. اقتدار و روابطی را که برای ایجاد آن ها سخت تلاش کرده اید با تفاوت قائل شدن بین آن ها یا نشان دادن تعصب بیش از حد تضعیف نکنید.

5- آماده باشید:

آماده بودن موفقیت را تضمین نمی کند اما عدم آمادگی احتمال آن را کمتر می کند. برای آمادگی خود زمان بگذارید تا دانش آموزان تان را درگیر نکنید و وقت کلاس را نگیرید. دروس هر روز را از قبل آماده کنید و بازخورد مفیدی ارائه دهید.

6- هر روز چیز جدیدی بیاموزید:

تدریس فرصت های فراوانی را برای یادگیری بیشتر در اختیار شما قرار می دهد بنابراین باید تمایل به یادگیری مسائل و موضوعات جدید داشته باشید. باید تلاش کنید تا هر روز نحوه آموزش خود را آپدیت کنید حتی اگر سال هاست مشغول تدریس هستید.

موفقیت معلم

7- مشکلات شخصی خود را وارد مدرسه و کلاس درس نکنید:

هرگز مشکلات یا مسائل شخصی خود را وارد کلاس درس نکنید. دانش آموزان شما نباید بدانند که چه چیزی در زندگی شخصی آزارتان می دهد.

8- خانواده ها را درگیر کنید:

والدین می توانند در موفقیت یا عدم موفقیت تحصیل فرزندانشان نقشی داشته باشند. شما به عنوان یک معلم باید وظایف خود را به درستی انجام دهید و والدین را در روند یادگیری فرزندانشان مشارکت دهید. فرصت های زیادی را فراهم کنید تا والدین و سرپرستان در آموزش و فضای کلاس با شما همکاری داشته باشند.

9- از دانش آموزان خود محافظت کنید:

به هر قیمتی که شده باید از دانش آموزان خود حفاظت کنید. این وظیفه شماست که از امنیت آن ها در هر زمانی اطمینان حاصل کنید. اصول ایمنی را مرتبا در کلاس تمرین کنید و هرگز اجازه ندهید دانش آموزان رفتاری بی پروا داشته باشند. در مورد رفتارهای ایمن خارج از مدرسه نیز آن ها را آگاه سازید.

محافظت از دانش آموزان

10- از خودتان محافظت کنید:

یک معلم هرگز نباید خود را در موقعیتی قرار دهد که به شغل یا خودش آسیبی برساند. شما باید از محیط پیرامون خود آگاه باشید و هرگز اجازه ندهید اعتبارتان زیر سوال برود. با هوشیاری در تمامی اوقات می توانید از خود محافظت کنید.

11- با مدیران کنار بیایید:

روابط خوب معلمان با مدیران، محیط آموزش را کارآمد تر و پشتیبانی پذیر تر می کند. به تصمیمات مدیران احترام بگذارید و آن ها را درک کنید زیرا آن ها مسئولیت های زیادی دارند.

12- دانش آموزان خود را بشناسید:

زمانی را اختصاص دهید تا بدانید دانش آموزان تان به چه کاری علاقه مند هستند و علایق آن ها را در دروس خود بگنجانید. این کار نه تنها آنها را درگیر آموزش و یادگیری می کند بلکه باعث می شود تا با آن ها ارتباط برقرار کرده و نشان دهید که فراتر از عملکردشان در مدرسه به آن ها اهمیت می دهید.

شناخت دانش آموزان

13- شنونده خوبی باشید:

همیشه تمایل داشته باشید تا به حرف دیگران به خصوص دانش آموزان خود به خوبی گوش دهید. از بازخورد آن ها برای بهبود عملکرد خود استفاده کنید. معلمان پاسخگو وقت می گذارند تا از سخنان دیگران بیاموزند زیرا می دانند که هیچ کس کامل نیست و خود نیز نیاز به تغییراتی خواهند داشت.

14- مسئولیت اشتباهات خود را به عهده بگیرید:

اشتباهات خود را بپذیرید و آن ها را اصلاح کنید زیرا معلمان نیز اشتباهات خود را دارند. با توجه به اشتباهات و عبرت گرفتن از آن ها الگویی مثبت برای دانش آموزان خود باشید.

15- از سایر معلمان راهنمایی بگیرید:

معلمان همکار می توانند یکی از منابع شما برای یادگیری باشند. از تجربه ها و مطالبی که آن ها به اشتراک می گذارند هم استفاده کنید.

معلمان همکار

16- انعطاف پذیر باشید:

تمایل به سازگار شدن و تغییر داشته باشید. همیشه چیزهای جدیدی وجود دارد که باید امتحان کنید و مواردی وجود دارند که باید بهبود یابند. برخی از بهترین لحظات آموزش ناشی از خود انگیختگی است بنابراین همانگونه که نمناک اشاره کرده است به جای مقاومت در برابر آن، تغییر را بپذیرید.

17- هرگز دانش آموزی را خجالت زده نکنید:

هرگز دانش آموزان را خصوصا در مقابل همسالان خود خجالت زده نکنید. اگر می خواهید موضوعی را به آن ها گوش زد کرده، یا تنبیه و اصلاح کنید، این کار را به صورت خصوصی و هوشمندانه انجام دهید. هدف شما این است که هنگام لغزش به آن ها آموزش داده و راهنمایی شان کنید نه اینکه احساس گناه و بدی در آن ها ایجاد شود.

18- مشوق باشید:

بزرگترین مشوق دانش آموزان خود باشید. هرگز آن ها را ناامید از انجام کاری نکنید. آشنا شدن با نیاز های خاص دانش آموزان و قرار دادن آن ها در مسیر موفقیت، رسیدن به اهدافشان را تسریع می کند. در صورت لزوم می توانید آن ها را به مسیر درست برگردانید.

مشوق دانش آموزان

19- خودتان را در کارهای شاگردان تان دخیل کنید:

بهترین معلمان در رویدادهای دانش آموزی مانند ورزش، سرود و کنسرت شرکت می کنند تا حامی آن ها باشند. این اقدامات کوچک برای دانش آموزان شما معنای مهمی دارد.

20- بازخورد مثبت و مکرر ایجاد کنید:

سعی نکنید که خودتان را پشت نمره قایم کنید و هیچ وقفه ای ایجاد نکنید. زمانی که انجام کار خسته کننده شد، به خودتان یادآوری کنید که بازخوردهای سازنده می تواند در طولانی مدت ارزش زیادی داشته باشد. زیرا دانش آموزان هنگام مورد بازبینی قرار گرفتن در مورد عملکردشان، چیز های مختلف را بهتر یاد می گیرند.

21- از کار خود لذت ببرید _(با شاگردان تان خوش بگذرانید):

از کار و شاگردان خود که به شما توجه می کنند و دستورالعمل های شما را پیروی می کنند لذت ببرید. آموزش ممکن است کمی شلوغ و بی نظم و پرمشغله باشد اما بهتر است که همه این اتفاقات را بپذیرید و بیش از حد این سختی ها را جدی نگیرید.

قوانین معلمان موفق

22- به روز باشید:

همیشه آگاه باشید و به فرایند ها و سیاست های عمومی واقف باشید. اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، بهتر است سوال بپرسید و طبق فرضیات و اشتباهات خود رفتار نکنید. باید قوانین تدریس را بدانید و از آن ها پیروی کنید؛ دقیقا همان طور که انتظار دارید دانش آموزان نیز قوانین کلاس را بدانند و از شما پیروی کنند.

23- بعد از مدرسه زمانی را به خودتان اختصاص دهید:

زمانی را به خودتان اختصاص دهید تا از فشار کاری و مدرسه خارج شوید. هر معلمی نیاز به سرگرمی و علایقی دارد که به آن ها امکان می دهد از استرس مدرسه فاصله بگیرند. تدریس ممکن است قسمت عمده ای از زندگی شما را بگیرد اما نباید همه زندگی شما به آن اختصاص یابد.

پیشنهادات معلمان برتر و موفق برای معلمان تازه کار

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : معلم
وبگردی