زعفران

روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی

کد مطلب : 81358زمان مطالعه : 4 دقیقه
هرچه عطر زعفران شیرین و تندتر باشد محصول تازه تر است و کیفیت بالاتری نیز دارد..

تشخیص زعفران اصل

مسلما زمانی که ما هزینه می کنیم تا زعفران تهیه کرده و از تمامی خواص آن بهره مند شویم، ترجیح می دهیم تا این زعفران، درجه یک و اصل باشد. با این حال، صنعت پردرآمد زعفران شرایط را به عرصه ای مناسب و سودآور برای متقلبین بدل کرده است. امروزه با وجود انواع روش های مختلف برای فروش زعفران تقلبی، تشخیص زعفران اصل و درجه یک از انواع و اقسام تقلبی آن اهمیت بسزایی پیدا می کند.

 

فروش فله ای زعفران در بازار بدون نظارت دقیق و مستمر باعث شده که متقلبین از هرآنچه کوچکترین شباهتی به زعفران دارد استفاده کنند تا آ ن را به اسم زعفران به خریداران بفروشند. در بیشتر مواقع امکان تشخیص چنین تقلب هایی تنها از طریق بررسی چشمی و نگاه کردن به زعفران امکان پذیر نیست و برای پی بردن به آن آزمایش هایی متفاوت وجود دارد. قصد داریم تا تفاوت میان زعفران اصل و تقلبی و همچنین راه های تشخیص آن ها را از یکدیگر برایتان معرفی کنیم.

خواص زعفران

زعفران، خواص و مزایای فراوانی برای سلامت بدن دارد. از دیرباز این ادویه ایرانی را به عنوان دارو و برای درمان بیماری های گوناگونی مورد استفاده قرار می دادند. به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی خواص جدیدی از زعفران کشف شد که اهمیت طلای سرخ را دوچندان کرد. شاید تعجب کنید اما سرتونینی که در پی مصرف زعفران در بدن ترشح می شود، عامل اصلی به وجود آمدن حس شادی و خوشحالی است.

  •  بهبود متابولیسم و سوخت و ساز بدن
  • آرامش بخش و ضد افسردگی
  • اشتها آور و بهبود عملکرد سیستم گوارش
  • پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی
  • پیشگیری از سرطان
  • تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر
  • کاهش فشار خون
  • بهبود سلامت پوست و مو
  • بهبود کیفیت خواب
  • پیشگیری از دیابت

گل زعفران

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

از اصلی ترین خصوصیات زعفران اصل می توان به عطر شیرین و مزه تلخ آن اشاره کرد. هرچه عطر زعفران شیرین و تندتر باشد محصول تازه تر است و کیفیت بالاتری نیز دارد. در کنار عطر شیرین، طعم آن می بایست تلخ باشد. با مزه کردن تنها یک رشته زعفران، می توانید از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر احساس کردید زعفران طعم شیرین دارد به یقین زعفران تقلبی در برابرتان است، اما اگر بلافاصله مزه تلخ را حس کردید می توانید از اصل بودن آن مطمئن شوید. راه دیگری که برای شناخت زعفران اصل وجود دارد، توجه به رنگ کلاله آن است، کلاله زعفران اصل براق نیست و شکلی خمیده دارد. گاهی برای تقلب در فروش زعفران، از پرز های رنگ شده ذرت استفاده می شود تا ظاهری شبیه به زعفران پیدا کنند، اما برای شناخت زعفران اصل باید به رنگ و خمیدگی و یا صاف بودن کلاله دقت کرد.
زعفران اصل

تفاوت زعفران اصل و تقلبی

راه های فراوانی برای تشخیص زعفران تقلبی وجود دارد، عده ای از متقلبین و سودجویان با استفاده از رنگ فرش و یا افزودن رنگ های شیمیایی ساقه های سفید زعفران را رنگ آمیزی و به جای زعفران اصل می فروشند. چنین روش های خطرناکی که برای رنگ زعفران تقلبی استفاده می شوند، می توانند پیامد های جبران ناپذیری برای سلامت بدن ما داشته باشند. از این رو هنگام تهیه زعفران باید به رنگ آن توجه کنید. یکی از مهمترین خصوصیات زعفران تقلبی رنگ آن است. برای تشخیص اینکه زعفرانی که تهیه کرده اید اصل است یا خیر می توانید زعفران را در آب جوش بریزید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید، اگر رنگ رشته های زعفران همچنان قرمز بود، زعفران شما اصل و اگر رنگ آن سفید شد، زعفران تقلبی است. یکی دیگر از خصوصیات زعفران تقلبی این است که اگر آن را با کمی جوش شیرین و آب مخلوط کنید، رنگ آن قرمز تیره خواهد شد، در صورتی که زعفران اصل رنگی رو به زردی خواهد داشت.

بزرگترین اشتباه هنگام خرید زعفران

شاید بزرگترین اشتباه هنگام تهیه زعفران، خرید آن به صورت فله ای باشد. عموما هنگام خرید باید به این نکته توجه کنید که بسیاری از سودجویان با مخلوط کردن زعفران و مواد دیگر اقدام به فروش فله ای زعفران می کنند. از جمله این روش ها، برای تقلب در فروش زعفران های فله ای، استفاده از گوشت گاو ریش ریش شده است که پس از خشک شدن شکل و رنگی کاملا مشابه زعفران پیدا می کند. برخی دیگر نیز با افزودن شکر و نمک تنها قصد دارند تا وزن آن را بالا ببرند. بنابراین برای اطمینان از کیفیت و اصالت زعفرانی که تهیه می کنید بهتر است زعفران های بسته بندی شده را از برند های با کیفیت تهیه کنید.

زعفران عطرین

مسلما هنگام خرید زعفران، تمام خریداران می خواهند تا زعفرانی با کیفیت، اصل و پر از خواص مناسب برای بدن تهیه کنند. این درحالیست که با انتخاب اشتباه نه تنها هزینه شان از بین می رود بلکه ممکن است این زعفران های تقلبی آسیب های جبران ناپذیری نیز به سلامتی شان وارد کنند. از این رو، زعفران عطرین در تلاش است تا با استاندارد سازی تولید و استفاده از محصولی ارگانیک محصولی درجه یک، اصل و با کیفیت را به دست مشتریان برساند. گروه برند عطرین در سال 1398 فعالیت خود را در ایران آغاز کرد و تنها یک سال بعد توانست تا این برند را در کشورهایی چون عمان، آمریکا و ترکیه ثبت کند. هدف زعفران عطرین، تولید و عرضه محصولی با بالاترین کیفیت و برازنده نام ایران، چه در بازار های داخلی و چه بازار های خارجی است.
 

 

روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی