تولد
لحظه مرگ
همه انسان ها دوست دارند بدانند که بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد. از این رو دانشمندان اتفاقات قبل و بعد مرگ را بررسی کرده و به نتیجه ای باور نکردنی رسیده اند.

کشفی جالب درباره آنچه لحظه مرگ می بینیم

حتما شما هم شنیده اید که میگویند لحظه مرگ تمام زندگی مثل یک فیلم از جلوی چشمانمان رد می شود و ما آن را تماشا می کنیم. شاید تصویر کنید این گفته ها تنها در حد حرف است اما چنانچه در ادامه این بخش از نمناک خواهید خواند، نتایج تحقیقات و بررسی های علمی به نوعی این مسئله را ثابت کرد.

واقعا لحظه مرگ کل زندگی از جلوی چشمامون میگذره؟

دانشمندان اخیراً توانسته ‌اند؛ اولین اسکن تصویری از مغز یک انسانِ مرده و لحظه اولی که جانش را از دست می دهد، ثبت کنند. این تصویر ثبت شده از ذهن یک مرد سن بالا است که ناگهان هنگام انجام اسکن برای آزمایش؛ از دنیا رفت. بعد از اینکه این مرد در حین انجام روتینِ تست ها و آزمایش هایش از دنیا رفت، پزشکان متوجه شدند که اطلاعات منحصر به‌ فردی روی فعالیت مغزی او دقیقاً در آخرین لحظات زندگی اش ثبت شده است.

اسکن مغز

30 ثانیه قبل و بعد مرگ

30 ثانیه قبل و بعد از توقف ضربان قلب، امواج مغزی او شبیه به حالتی شده بودند که انگار او در حال رویاپردازی و خواب بود و چیزهایی شبیه به مدیتیشن و یادآوری خاطرات در امواج مغزی او شکل گرفت؛ یعنی انگار که انسان دقیقاً زمانی که از دنیا می رود و چشم هایش برای همیشه بسته می‌ شود، کل زندگی برایش مرور می شود.

همان طور که می‌دانید کسانی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند هم این موضوع را تعریف کرده‌اند؛ اما این اولین شواهد علمی بود که توانستند از این قضیه پیدا کنند و با این وجود فهمیدند که واقعا حقیقت دارد که ما بعد از مرگ تمام زندگی پیش چشمانمان می گذرد و همه چیز را می ‌بینیم.

نتایج مشابه تحقیقات قبلی در مورد لحظه مرگ

قبل از این هم دانشمندان در سال 2016 در حال مطالعه فعالیت مغزی یک مرد کانادایی 87 ساله بودند که به بیماری صرع مبتلا بود. آن ها آزمایش الکترو انسفالوگرام را روی او پیاده کردند؛ این آزمایشی بود که قرار بود چیز های غیر معمولی و غیر طبیعی از فعالیت الکتریکی مغزِ او را نشان دهد تا ببینند که در طول تشنج چه اتفاقی برایش می‌ افتد تا اینکه ناگهان حمله و سکته قلبی برایش اتفاق افتاد و از دنیا رفت.‌

مرگ ناگهانی این مرد باعث شد که اطلاعاتی از مغز او ثبت شود؛ اطلاعاتی که مربوط به یادآوری خاطراتش بود.

تقریباً 900 ثانیه از فعالیت مغزی او سپری شد؛ 900 ثانیه بعد از این که از دنیا رفته بود، آنها متوجه شدند که در این زمان الگو های تکراری، فعالیت نورونی جدید امواج مغزی در مغز او اتفاق افتاده است که 30 ثانیه قبل و بعد از توقف ضربان قلبش بود و یک تغییر غیر طبیعی از فعالیت امواج مغزی اتفاق افتاد. قبل از این که او به طور کامل از دنیا برود، تغییراتی در نورون های مغزیش ایجاد شده بود که توسط متخصصان مورد بررسی قرار گرفت.

ما همچنین متوجه شدیم که امواج بتا، آلفا، تتا و دلتا هم هنگام مرگ اتفاق می‌ افتد اما امواج گاما غالب است و باعث مرور خاطرات زندگی فرد می شود.

چیزی که همه مون تو لحظه مرگ می بینیم

4.345
این مطلب مفید بود ؟396
منبع : livescience / بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
برچسب : اسرار مرگ
وبگردی