شبکه های HD صدا و سیما
در طی تغییراتی که اخیرا در کانال های صدا و سیما اعمال شد، شما می توانید با استفاده از این آموزش شبکه های HD صدا و سیما را بر روی رسیور خود اضافه و مشاهده کنید.

چگونه شبکه های HD صدا و سیما را دریافت کنیم؟

شبکه های تلویزیونی صدا و سیما، طبق گذشته در حالت SD می باشد که کیفیت خوبی ندارند و به همین دلیل در حین تماشای فیلم ها و برنامه های مختلف در کانال های تلویزیونی، ممکن است با کیفیت پائین روبرو شوید که قطعا احساس خوبی به شما منتقل نخواهد شد. از این رو سازمان صدا و سیما اخیرا اعلام کرد که یک سری از کانال های تلویزیونی قرار است در تاریخ 1399/9/9 که رندترین تاریخ قرن می باشد، از حالت SD به حالت HD تبدیل شوند که از مهم ترین مزیت های این دسته کانال ها می توان به کیفیت بالای تصویر و صدا اشاره کرد که قطعا احساس خوبی به شما دست خواهد داد.

شبکه های HD صدا و سیما

با این وجود شما در خانه و یا محیط کار می توانید خیلی ساده با استفاده از گیرنده دیجیتال کانال های HD صدا و سیما را دریافت و مشاهده نمائید و لازم به ذکر است که این فرایند بسیار ساده و آسان می باشد و شما در طی چند مرحله می توانید با دستگاه گیرنده دیجیتال اقدام کنید. از این رو ما در این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک قصد داریم شما را با نحوه دریافت شبکه های hd با گیرنده دیجیتال بصورت قدم به قدم آشنا خواهید شد. اما لازم است قبل از آموزش با یک سری نکات آشنا شوید که در قسمت ذیل توضیح داده شده اند. همراه ما باشید.

لیست کانال هایی که HD شده اند

در حال حاضر تنها 10 کانال از شبکه های صدا و سیما بصورت آزمایشی تبدیل به HD شده اند که شما می توانید این 10 کانال را دریافت کنید. این 10 کانال HD صدا و سیما که در ابتدا HD شده اند، عبارتند از؛

 1. یک
 2. سه
 3. ورزش
 4. نسیم
 5. نمایش
 6. آی فیلم
 7. کانال پویا
 8. خبر
 9. افق
 10. ایران

تفاوت کانال های HD و SD

شبکه های HD صدا و سیما

وضوح HD مخفف عبارت High Definition است که در این فناوری پیکسل های بیشتری برای نمایش تصویر کنار هم قرار می گیرند و نتیجه این فرایند هم دریافت تصاویر با کیفیت بر روی نمایشگر می باشد. اما وضوح SD مخفف عبارت Standard Definition می باشد که یک نسل عقب تر از عبارت HD است. در کانال های SD پیکسل های کمتری کنار هم قرار می گیرند و به همین دلیل شما تصاویر را با وضوح کمتری مشاهده خواهید کرد. از این رو اگر شما دسترسی به دستگاه دیجیتال با مبدل HDMI دارید، می توانید شبکه های تلویزیونی ذکر شده را بصورت HD دریافت کنید.

مراحل دریافت شبکه های HD صدا و سیما

مراحل دریافت شبکه های HD تلویزیون ملی بسیار آسان هستند و به همین دلیل در ادامه این گزارش بصورت مرحله به مرحله شما را با آموزش دریافت شبکه های HD آشنا نموده ایم که شما باید بصورت مرحله به مرحله، آموزش را انجام دهید و در غیر اینصورت قادر به دریافت شبکه های تلویزیونی HD نخواهید بود. این مراحل عبارتند از؛

 1. ابتدا آنتن مناسب را به دستگاه دیجیتال متصل کنید و توجه داشته باشید که بهتر است دستگاه دیجیتال خاموش باشد.
 2. سپس دستگاه دیجیتال را از طریق کابل HDMI به تلویزیون متصل کنید.
 3. اینک تلویزیون و دستگاه دیجیتال را روشن کنید.
 4. با استفاده از کنترل تلویزیون، وارد گیرنده شوید. برای این کار دکمه Source را از کنترل تلویزیون انتخاب کرده و سپس گزینه HDMI را انتخاب نمائید.
 5. هم اکنون اتصال دستگاه گیرنده و تلویزیون برقرار شده است.
 6. با استفاده از کنترل گیرنده، دکمه Menu را انتخاب کنید.
 7. از گزینه های موجود، وارد بخش جستجو کانال ها شوید.
 8. هم اکنون گزینه «جستجو کانال ها» را در حالت خودکار انتخاب کنید.
 9. صبر کنید تا تمام فرکانس های موجود توسط گیرنده بررسی شوند.
 10. بعد از گذشت حدودا 2 یا 3 دقیقه جستجو پایان خواهد یافت و کانال های جدید بر روی گیرنده شما اضافه خواهند شد.

 

آموزش قدم به قدم HD کردن شبکه های صدا و سیما

1.5133
این مطلب مفید بود ؟4192
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : تلویزیون
وبگردی